Valsts prezidenta politiskā ietekme

arhīvs

Valsts prezidenta Valda Zatlera ultimāts Saeimai un valdībai 2009. gadā

2009.gada 14.janvārī, dienu pēc grautiņa Vecrīgā, Valsts prezidents Valdis Zatlers politiskās un ekonomiskās krīzes risināšanai izvēlējās radikālu formu, un izvirzīja Saeimai un valdībai ultimātu. Zatlers nosauca vairākus uzdevumus, kurus jāveic dažu mēnešu laikā un kuru neizpildīšanas gadījumā viņš izšķirtos par Saeimas atlaišanu. Līdz 31.martam liela daļa no uzdevumiem bija izpildīta, tāpēc prezidents draudus neīstenoja.

Starplaikā demisionēja I.Godmaņa (LPP/LC) valdība, un par ministru prezidentu kļuva Valdis Dombrovskis (JL) ar ZZS, TB/LNNK, TP koalīcijas atbalstu.

Svarīgākie uzdevumi politiskajā jomā bija saistīti ar izmaiņām likumdošanā, kas noteiktu tautas tiesības atlaist Saeimu, kā arī likvidētu tā saukto lokomotīvju principu Saeimas vēlēšanās. Jau 2010.gada vēlēšanās viens deputāta kandidāts varēs startēt tikai vienā no pieciem vēlēšanu apgabaliem.

Atslēgas vārdi: Zatlers, Saeimas atlaišana, valdība, Satversme, KNAB

uz augšu

Dienu pēc grautiņa - Valsts prezidenta ultimāts

Nākamajā dienā pēc 2009.gada 13.janvāra akcijas par Saeimas atlaišanu un sekojošajām nekārtībām Vecrīgā, uzskatot, ka iemesls grautiņiem bija katastrofāli zemā iedzīvotāju uzticība valsts varai un amatpersonām, Valsts prezidents Valdis Zatlers izvirzīja Saeimai un valdībai katrai trīs uzdevumus. Ja tie netiktu izpildīti nepilnu trīs mēnešu laikā, Valsts prezidents draudēja rosināt Saeimas atlaišanu.

uz augšu

Uzdevumi Saeimai un valdībai

Pirmais uzdevums Saeimai – līdz 31.martam pieņemt grozījumus Satversmē, kas dotu tiesības vēlētājiem un Valsts prezidentam atlaist Saeimu. Otrais uzdevums – Saeimai ir jāveic grozījumi vēlēšanu likumos, kas nepieļautu tā dēvēto lokomotīvju principu, kā arī ierobežotu deputātiem mainīt partiju piederību viena parlamenta sasaukuma laikā. Trešais prezidenta uzdevums Saeimai bija izveidot uzraudzības padomi ekonomikas stimulēšanas plāna izstrādes un starptautiskā aizdevuma izlietošanas uzraudzībai. Ministru kabinetam tika izvirzīts uzdevums pāris nedēļu laikā izstrādāt skaidru valdības reorganizācijas modeli un valsts institūciju reformu plānu. Otrs uzdevums – nomainīt atsevišķus ministrus, dodot priekšroku savas jomas profesionāļiem ar svešvalodu zināšanām. Tika dota norāde par nepieciešamību paplašināt valdības koalīciju. Trešais uzdevums valdībai bija pēc iespējas ātrāk izvēlēties jaunu Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja vadītāju.

uz augšu

Partiju reakcija

Saeimas vairākuma partijas V.Zatlera prasības vērtēja skeptiski, lai gan tas netika atklāti izrādīts. Tautas partijas valde izteica aicinājumu Valsts prezidentu atlaist Saeimu, pamatojot to ar Saeimas un valdības zemo uzticības reitingu. TP apgalvoja, ka visi līdz šim izteiktie priekšlikumi, tajā skaitā Zatlera uzskaitītie, “nav adekvāti pašreizējai situācijai”. "Neesmu pārliecināts, vai prezidents visus uzdevumus Saeimai ir pietiekami nopietni pārdomājis," aģentūrai LETA pauda LPP/LC Saeimas frakcijas vadītājs Andris Bērziņš. Saeimas priekšsēdētājs Gundars Daudze (ZZS) raidījumā “Kas notiek Latvijā?” pauda uzskatu, ka prezidentam nav tiesību Saeimai noteikt šādas prasības Tomēr ZZS pauda atbalstu V.Zatlera prasībām. Arī opozīcijas partijas atbalstīja Valsts prezidenta prasības. JL vadītāja Solvita Āboltiņa pauda viedokli, ka V.Zatleram šādu ultimātu bija jāizvirza jau agrāk. 

uz augšu

Zatlers: uzdevumi izpildīti

2009.gada 31.martā V.Zatlers paziņoja, ka šajā laika posmā liela daļa no viņa dotajiem uzdevumiem ir izpildīta. Satversmes grozījumi, kas deva tiesības tautai rosināt Saeimas atlaišanu, tika skatīti Saeimā 2.lasījumā (tie tika pieņemti 2009.gada aprīlī). Saeima bija pieņēmusi grozījumus Vēlēšanu likumā, kas noteica, ka vienu deputāta kandidātu varēs pieteikt tikai vienā vēlēšanu apgabalā, tādējādi likvidējot lokomotīvju principu vēlēšanās. Bija apstiprināts jaunais KNAB vadītājs N.Vilnītis. Starplaikā bija izveidota jauna valdība V.Dombrovska vadībā, tādēļ V.Zatlers par izpildītu uzskatīja punktu par jaunu profesionāļu ienākšanu valdībā. Līdz ar to arī valdības un valsts pārvaldes reformu izstrāde tika uzskatīta jau par V.Dombrovska valdības atbildību.

uz augšu

Kas netika izdarīts

Tomēr netika izpildīti visi Valsts prezidenta dotie uzdevumi. Saeima tā arī nespēja vienoties par formu, kā būtu jānosaka prezidenta tiesības atlaist Saeimu bez riska atkāpties no amata un nepieciešamības pēc referenduma. 2010. gadā tika nolemts, ka diskusija par šo Satversmes normu būtu jāatjauno nākamajā Saeimas sasaukumā.

2009.gada 13.janvāra protesta akcija un grautiņi Vecrīgā
Valsts prezidenta Valda Zatlera ievēlēšana 2007.gadā
Valda Zatlera “Kas es esmu?”

Resursi internetā:

Valsts prezidenta paziņojums mediju pārstāvjiem 2009. gada 14. janvārī
Fragments no 2009.gada 14.janvāra raidījuma “Kas notiek Latvijā?"

Avoti: LETA, Diena, Latvijas Avīze, www.president.lv

Atpakaļ uz sarakstu

Lūdzu, autorizējies!

Lai balsotu, lūdzu, autorizējies ar savu sociālo tīklu profilu! Tavi personas dati nebūs pieejami trešajām pusēm!