Sīkas blēdības

arhīvs

Oranžie skolas autobusi

2008.gadā Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrija (RAPLM) saņēma Latvijas-Šveices sadarbības programmas finansējumu 9,7 miljonu latu apmērā, lai varētu centralizēti iepirkt vairāk nekā simts autobusus skolēnu pārvadāšanai. Tas būtu nozīmīgs atbalsts pašvaldībām, kurās 2008.-2009.gadā tika slēgtas daudzas mazās skolas. 2009.gada nogalē RAPLM pārraudzībā esošās Valsts reģionālās attīstības aģentūras izsludinātajā konkursā par autobusu iegādi bija noteikts, ka autobusiem jābūt oranžā krāsā, kas radīja aizdomas par slēptu Tautas partijas reklāmu. Vairāki piegādātāji izteica bažas par ierobežojošām prasībām konkursa nolikumā. Ministru prezidents Valdis Dombrovskis (JL) lūdza apturēt konkursu līdz KNAB atzinuma saņemšanai. Tā kā tas bija pozitīvs, iepirkuma procedūra tika turpināta un 2010.gada jūlijā tika noslēgti līgumi ar piegādātājiem – SIA “Domenikss” un piegādātāju apvienību, kurā ir SIA "Latursus" (Latvija), "UAB Salociai ir Partneriai" (Lietuva) un "BMC Sanayi ye Ticaret A.S." (Turcija). Pirmos oranžos autobusus Latvijas pašvaldības saņēma 2010.gada septembra beigās.

Atslēgas vārdi: Tautas partija, Jaunais Laiks, autobusi

uz augšu

Apgrūtināta bērnu nokļūšana skolās

Sākot ar 2008. gadu, ekonomiskās krīzes ietekmē autopārvadātāji slēdza daudzus maršrutus, vienlaikus skolu reorganizācijas ietvaros tika likvidētas daudzas mazās skolas Latvijas reģionos. Tas radīja bažas par pašvaldību spēju nodrošināt bērnu nokļūšanu skolās. Vairākas pašvaldības par saviem līdzekļiem iegādājās vai nomāja autobusus skolēnu pārvadāšanai. Jau kopš 2005.gada skolēnu autobusus pašvaldības varēja iegādāties arī vienreizējās valsts dotācijas novadu infrastruktūras attīstībai ietvaros. 2008.gadā vairākiem desmitiem novadu pašvaldību no šīs dotācijas RAPLM piešķīra 2,46 miljonus latu kopumā 58 skolas autobusu iegādei. Arī turpmākajos gados šīs dotācijas ietvaros bija paredzēts atbalsts autobusu iegādei. RAPLM izveidotā darba grupa bija secinājusi, ka autotransporta uzņēmumiem netiek piešķirtas valsts dotācijas nepieciešamajā apmērā zaudējumu segšanai un izdevumu kompensācijai, kas rodas, veicot skolēnu pārvadājumus, tādēļ pašvaldībām būtu nepieciešams iegādāties vēl 260 autobusus skolēnu pārvadāšanai.

uz augšu

Šveice palīdz Latvijai iegādāties autobusus

Jau kopš 2008.gada vidus bija zināms, ka aptuveni 100 skolu autobusi pašvaldībām tiks centralizēti iepirkti Latvijas-Šveices sadarbības programmas ietvaros. Šī programma bija Šveices Konfederācijas finanšu palīdzība jaunajām ES valstīm papildus ES struktūrfondiem. Autobusu piegāde bija paredzēta 2009.gada nogalē. Kopējā summa, ko veidoja Šveices un Latvijas valsts finanšu līdzekļi, kā arī pašvaldību līdzfinansējums, bija vairāk kā 9 miljoni latu. Arī Pasaules Banka solīja atbalstu vairāk kā 60 skolu autobusu iegādei.

Līgums ar Šveici par finansējumu skolu autobusu programmai tika noslēgts 2009.gada jūlijā. Projekta ietvaros par 9,7 miljoniem latu, ko veidoja Šveices, Latvijas valsts un pašvaldību finansējums, bija paredzēts iegādāties 110 autobusus 60 Latvijas pašvaldībām. Autobusus bija paredzēts izmantot tikai skolēnu pārvadāšanai no skolas līdz dzīvesvietai. Projekta īstenotājs bija RAPLM pakļautībā esošā Valsts reģionālās attīstības aģentūra (VRAA). Autobusu iegādi atzinīgi novērtēja Saeimas Bērnu tiesību aizsardzības apakškomisija, uzskatot, ka tas ievērojami atvieglos pašvaldību darbu. 2009.gada otrajā pusē savu dalību projektā apliecināja 59 pašvaldības.

uz augšu

Oranžā krāsa un citas problēmas

2009.gada decembra beigās VRAA izsludināja iepirkuma konkursu par 110 autobusu piegādi. Konkurss bija sadalīts trīs daļās, dažāda lieluma autobusiem, līdz ar to varēja iesniegt pieteikumu arī tikai par vienu daļu. Konkursa nolikumā bija noteikts, ka piegādātājam ir jānodrošina autobusu krāsojums “RAL 2008”, t.i. oranžā, krāsā. Šis nosacījums izsauca pārmetumus par to, ka tas ir iestrādāts nolikumā speciāli, lai varētu priekšvēlēšanu laikā reklamēt “oranžo” Tautas partiju, kuras pārstāvji vadīja par iepirkumu atbildīgās iestādes. VRAA direktors Māris Krastiņš bija TP Rīgas nodaļas priekšsēdētājs, RAPLM bija Tautas partijas ministra E.Zalāna pārziņā. Krastiņš apgalvoja, ka krāsai nav nekādas saistības ar TP, tā izvēlēta, lai autobusi kontrastētu ar apkārtējo vidi. Tiesa gan, ES un arī Latvijā nav noteikta standarta skolu autobusu krāsai. Tikai ASV un Kanādā tiem ir obligāti jābūt dzeltenā krāsā. Krastiņš norādīja, ka dzeltenā krāsa tika izslēgta, jo to jau lieto operatīvais transports. CSDD gan apgalvoja, ka Latvijā nav nekādu aizliegumu dzeltenās krāsas lietošanai. Vienlaikus TV3 raidījums “Nekā personīga” vēstīja, ka iepirkuma konkursa nolikumā esot virkne ierobežojošu prasību, kas rada aizdomas, ka konkurss rakstīts konkrētam pretendentam. Aizdomas esot radījuši nosacījumi, kas noteica maksimālo motora tilpumu, prasības pēc stāvvietām un bagāžas nodalījuma. Vislielākās bažas radījusi prasība par autobusu sertifikāciju CSDD, kas jānodrošina ļoti īsā laikā – tas nozīmē, ka pretendentiem pirms piedāvājuma iesniegšanas ir jānogādā CSDD pilnībā aprīkots un nolikumam atbilstošs autobuss.

uz augšu

Atļaut / aizliegt

Saistībā ar publiski izskanējušo informāciju par skolēnu autobusu iepirkumu ministru prezidents Valdis Dombrovskis (JL) uzdeva reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministram Edgaram Zalānam (TP) un finanšu ministram Einaram Repšem (JL) sniegt informāciju par šī iepirkuma sagatavošanu un norisi, kā arī par pretendentiem noteiktajām prasībām un tehniskajiem parametriem, kas var būtiski ierobežot iespējamo piedāvājumu dažādību. Savukārt VRAA direktors Mārcis Krastiņš (TP) vērsās prokuratūrā, lūdzot izvērtēt, vai ministru prezidenta rezolūcija nerada politiska rakstura spiedienu uz uzsākto skolēnu autobusu iepirkuma procedūru. Krastiņš norādīja, ka ir pamats aizdomām, ka rezolūcijas tapšanā ir izmantoti viena uzņēmuma interesēs esoši argumenti. Tam pamatā bija fakts, ka Jaunā Laika vadītājas Solvitas Āboltiņas vīrs Jānis Āboltiņš ir “Mūsa Motors” grupas valdes loceklis. Šis uzņēmums arī piegādā autobusus. J.Āboltiņš nenoliedza, ka arī “Mūsa Motors” varētu piedalīties konkursā par autobusu piegādi. Februāra beigās V.Dombrovskis nosūtīja KNAB materiālus par autobusu iepirkumu, līdz ar to KNAB vienlaicīgi izskatīja divus iesniegumus – V.Dombrovska par pārkāpumiem iepirkumu procesā un M.Krastiņa par V.Dombrovska iespējamo politisko spiedienu, lai pārtrauktu šo iepirkumu.

Konkursa pēdējā dienā, 2010.gada 19.martā, V.Dombrovskis izdeva rezolūciju par skolēnu autobusu iepirkuma apturēšanu, kamēr nav saņemts KNAB atzinums. VRAA tomēr atvēra astoņus konkursā iesniegtos pieteikumus. 2010.gada maija beigās tika saņemts KNAB atzinums, kas gan norādīja uz ētiska rakstura problēmām saistībā ar oranžās krāsa izvēli, tomēr neatklāja citus pārkāpumus. Arī Iepirkumu uzraudzības birojs sniedza pozitīvu atzinumu par autobusu iepirkuma procedūru. Līdz ar to 2010.gada 4.jūnijā iepirkuma procedūra tika turpināta.

uz augšu

Rezultāti

2010. gada 9.jūnijā VRAA pieņēma lēmumu, ka pirmajā un trešajā iepirkuma daļā ir uzvarējusi SIA "Domenikss", kas piegādās kopā 79 Mercedes-Benz autobusus, un piegādātāju apvienība, kurā ir SIA "Latursus" (Latvija), "UAB Salociai ir Partneriai" (Lietuva) un "BMC Sanayi ye Ticaret A.S." (Turcija), kas piegādās 31 BMC markas autobusu. Konkursa uzvarētāji autobusiem varēja izvēlēties vienu no četriem konkursa nolikumā noteiktajiem oranžajiem toņiem.

Trīs uzņēmumi – SIA "Ive motors", Francijas uzņēmums “Fast Concept Car” un “Auto Īle un Herbst” Iepirkumu uzraudzības birojam iesniedza lūgumu izvērtēt VRAA lēmumu slēgt līgumu par skolēnu autobusu piegādi pašvaldībām ar SIA "Domenikss" un SIA "Latursus". IUB šo sūdzību noraidīja un 2010.gada jūlijā VRAA noslēdza līgumu ar SIA „Latursus” un SIA „Domenikss”. Pirmos autobusus 2010.gada septembra beigās saņēma Grobiņas, Talsu un Madonas pašvaldības.

Resursi internetā:
Informācija par Latvijas-Šveices sadarbības programmu VRAA mājaslapā

Avoti: LETA, Diena, Iepirkumu uzraudzības birojs, Valsts reģionālās attīstības aģentūra
Kozule, E. Šonedēļ trīs pašvaldības saņems pirmos skolēnu autobusus. LETA. 27.09.2010.
 

Atpakaļ uz sarakstu

Lūdzu, autorizējies!

Lai balsotu, lūdzu, autorizējies ar savu sociālo tīklu profilu! Tavi personas dati nebūs pieejami trešajām pusēm!