Sīkas blēdības

jauns

Kukuļošana Jelgavas pilsētas slimnīcā

Pēdējās izmaiņas veiktas 2013.gada 8.jūlijā

2011.gada maijā Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) aizdomās par atkārtotu kukuļa pieņemšanu aizturēja Jelgavas pilsētas slimnīcas valdes locekli un Jelgavas domes deputātu, tolaik Jaunā laika biedru, Andri Ķipuru. Divus gadus vēlāk prokuratūra A.Ķipuru apsūdzēja par kukuļņemšanu kopumā 2000 latu apmērā saistībā ar medicīnas aprīkojuma iegādi slimnīcas vajadzībām un lietu nodeva tiesai. Jaunais laiks neilgi pēc tam A.Ķipuru izslēdza no partijas, savukārt slimnīcas vadītāja amatu viņš zaudēja vien uz neilgu laiku, kamēr to paredzēja KNAB piemērotais drošības līdzeklis.

Atslēgas vārdi: Andris Ķipurs, KNAB, Jelgavas pilsētas slimnīca, Digiteks, Andris Rāviņš.

Izmeklēšanas gaitā kukuļa summa „sarūk”

Sākot kriminālprocesu, KNAB paziņoja, ka A.Ķipurs laikā no 2010.gada novembra līdz 2011.gada 13.maijam no divu komercuzņēmumu valžu priekšsēdētājiem pieņēma kukuļus ne mazāk kā 3 700 latu apmērā saistībā ar slimnīcas iepirkto medicīnas aprīkojumu. Aizdomās turamā statuss tika piemērots arī slimnīcas nodaļas vadītājam Edmundam Kalniņam, kas atšķirībā no A.Ķipura nebija valsts amatpersona, un abu komercuzņēmumu valdes priekšsēdētājiem, kas saskaņā ar KNAB ziņām kukuļus devuši.

2012.gada decembrī KNAB lūdza prokuratūru celt visiem četriem aizdomās turamajiem apsūdzību, un 2013.gada maijā lieta tika nodota tiesai. Prokuratūra informēja, ka saskaņā ar apsūdzību abi slimnīcas pārstāvji pieņēmuši kopumā 2300 latus no diviem uzņēmuma Digiteks darbiniekiem saistībā ar medicīnas aprīkojuma iepirkumu. Apsūdzētie uzņēmēji ir Jānis Kramens un Andis Gulbis.

Slimnīcas vadītājs apsūdzēts par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu un kukuļņemšanu, kā arī ziņu nesniegšanu valsts amatpersonas deklarācijā, bet abi uzņēmēji - par līdzdalību pilnvaru ļaunprātīgā izmantošanā un pārsniegšanā, kukuļdošanu, tirgošanos ar ietekmi un dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu.

Uz galda bijusi skaidra nauda

Iepirkumu uzraudzības biroja informācija liecina, ka KNAB norādītājā laika posmā slimnīca no firmas Digiteks trijos iepirkumos iegādājusies aparatūru par kopumā vairāk nekā 110 tūkstošiem latu. Pats A.Ķipurs, kurš kukuļņemšanu noliedz, stāstīja, ka lieta ierosināta saistībā ar funkcionālo gultu iepirkumu par aptuveni 44 tūkstošiem latu. Viņš esot „pievēris acis” uz formāliem pārkāpumiem iepirkuma procedūrā, taču tikai, lai ietaupītu slimnīcai aptuveni 30 tūkstošus latu – par tādu nākamais lētākais piedāvājums pārsniedzis izraudzītās firmas prasīto cenu. A.Ķipurs atzina, ka KNAB darbinieki uz viņa galda starp medicīnas iekārtu reklāmas bukletiem atraduši skaidru naudu, taču viņš tai neesot pieskāries.

Pilsētas mērs slavē Ķipura darbu

Partijas Jaunais laiks vadītāja Solvita Āboltiņa sākotnēji runāja, ka jāizvērtē, vai pret A.Ķipuru nav vērsta provokācija, taču divas nedēļas pēc KNAB paziņojuma partija viņu tomēr no partijas izslēdza. Citādu attieksmi pauda Jelgavas mērs Andris Rāviņš (ZZS), kurš ir pilsētai piederošās slimnīcas kapitāldaļu turētājs. Saskaņā ar KNAB noteikto drošības līdzekli viņš bija spiests A.Ķipuru, kurš tolaik bija arī vadošās koalīcijas biedrs domē, no amata atstādināt. Tiklīdz lieta tika nodota prokuratūrai un drošības līdzeklis spēku zaudēja, A.Rāviņš viņu amatā atjaunoja, slavēdams A.Ķipuru kā labu vadītāju un izceldams slimnīcas sasniegumus.

A.Ķipurs arī saglabāja deputāta statusu līdz nākamajām pašvaldību vēlēšanām. Amatpersonas deklarācijā redzams, ka 2012.gadā viņš ģimenes locekļiem pārdevis iepriekš savā īpašumā esošo māju.

 

Raksts tapis sadarbībā ar žurnālisti Evitu Puriņu.

 

Avoti:

KNAB preses relīze 17.05.2011

Hartmanis, M. Windaulietā zaudētos miljonus valsts varētu prasīt no Latvenergo.Diena. 23.12.2003

Stundiņš, J.Jelgavas slimnīcas vadītājs: Likuma ietvaros pieļāvu nebūtiskas neatbilstības iepirkumā, lai ietaupītu 30 000 latu. Leta. 14.12.2012

Rāviņš atjauno Ķipuru slimnīcas vadītāja amatā ZZ.lv. 12.12.2012

Stundiņš, J. Korupcijā apsūdzētā Jelgavas slimnīcas vadītāja Ķipura un uzņēmēju krimināllietu tiesa skatīs oktobrī. Leta. 26.04.2013

 

Atpakaļ uz sarakstu

Lūdzu, autorizējies!

Lai balsotu, lūdzu, autorizējies ar savu sociālo tīklu profilu! Tavi personas dati nebūs pieejami trešajām pusēm!