Sīkas blēdības

arhīvs

Ekonomikas ministra Arta Kampara neskaidrās finanses

Pēdējās izmaiņas veiktas 2012.gada 7.augustā.

Ekonomikas ministra Arta Kampara 2011.gada aprīlī VID iesniegtā valsts amatpersonas deklarācija par 2010.gadu radīja daudzus jautājumus. Pēc portāla Pietiek.com intereses A.Kampars sniedza skaidrojumus un precizējumus, kas radīja vēl vairāk neskaidrību. Turklāt Vienotības Ētikas komisijas un citu šīs apvienības deputātu reakcija bija nogaidoša un pretrunīga.

Jau pirms 2010.gada vēlēšanām bija skaidrs, ka A.Kampara finansiālais stāvoklis nav spožs. Pirmkārt, viņam bija apjomīgs kredīts, kura ikmēneša maksājumi prasīja lielu daļu no ministra algas. Otrkārt, viņam piederošais uzņēmums Ronis cieta lielus zaudējumus. 2010.gada deklarācijā atklājās, ka Kampars ir samazinājis savas personiskās kredītsaistības par aptuveni 70 000 latu. Viņa norādītie ienākumu avoti radīja pamatotas šaubas par līdzekļu izcelsmi. Kampars apgalvoja, ka 27 000 latu ir sievas dāvinājums, lai gan Kampara sievas oficiāli zināmie nekustamo īpašumu darījumi bija mazāki par dāvināto summu. Šaubas radīja arī otrs darījums - 35 000 latu drošības naudas maksājums no iespējamā SIA Ronis pircēja. Ministrs atteicās atklāt pircēja vārdu, turklāt pircēja veiktā due diligence pārbaude pirms uzņēmuma iegādes vilkās netipiski ilgi. Saeimas deputāts A.Sakovskis (SC) un portāls Pietiek.com vērsās KNAB un Ģenerālprokuratūrā.

Zināms, ka KNAB atteicis ierosināt kriminālprocesu par Kampara darījumiem, taču ir uzsācis resorisko pārbaudi, pārbaudē interešu konflikta likuma pārkāpumus nekonstatēja. Zināms, ka potenciālais pircējs Roni neiegādājās.

 
Atslēgas vārdi: Kampars, VID, KNAB, Vienotība
 
Ekonomikas ministra finanšu grūtības
 
2009.gada deklarācijā norādītās A.Kampara parādsaistības pārsniedza 200 000 latu. Lielākā daļa no šīs summas ir hipotekārais kredīts par īpašuma iegādi. 2010.gada sākumā ekonomikas ministrs A.Kampars laikrakstam Diena pauda bažas par savām iespējām veikt kredīta maksājumus pēc ministru algu samazināšanas. "Toreiz likās, ka varu atļauties iet politikā, jo esmu gana daudz izdarījis privātajā biznesā. Tagad šis lēmums ir nopietni jāpārvērtē, jo algas dzīvošanai nepietiek. (..) Ceru, ka saprotat – nevaru ģimeni ar trim bērniem uzturēt par atlikušajiem 500 latiem. Sieva vēl nestrādā, taču izskatās, ka viņai tomēr tas būs jādara.” Cits finanšu problēmu avots ir A.Kamparam piederošais SIA Ronis kopš 2008.gada ir strādājis ar vairākus simtus tūkstošus latu lieliem zaudējumiem, kurus radīja galvenokārt uzņēmuma kredīti, kas kopā veidoja gandrīz 2 miljonus latu.
 
2010.gada deklarācija liecina, ka A.Kampars ir samazinājis savas parādsaistības par 72 000 latu, atvieglojot ģimenes finansiālo stāvokli, tādēļ radīja jautājumus par šīs summas izcelsmi.
 
 
Nr.1. Dzīvesbiedres dāvinājums

A.Kampara 2010.gada deklarācijā bija norādījis, ka ir saņēmis 27 000 latu dāvinājumu. A.Kampars skaidroja, ka tas ir sievas dāvinājums, tā izcelsme – dzīvesbiedrei piederoša dzīvokļa pārdošana. Kad izrādījās, ka dzīvokļa pārdošanas summa ir tikai 8000 latu, turklāt tas pārdots jau 2007.gadā,  A.Kampars apgalvoja, ka šī summa ir iegūta arī par dzīvokļa iekārtu un divām garāžām. Pietiek.com norāda, ka tas rada aizdomas par dzīvokļa cenas mākslīgu samazināšanu, lai būtu jāmaksā mazāka valsts nodeva, vai patiesā naudas avota slēpšanu. Portāls vērsās VID, norādot, ka A.Kampars ir sniedzis maldinošu informāciju savā valsts amatpersonas ienākumu deklarācijā par 2010.gadu. 
 
Nr.2. Pārdošanas līgums par SIA Ronis
 
Tā nebija vienīgā neskaidrā pozīcija A.Kampara ienākumu deklarācijā. Darījumu sadaļā bija norādīts, ka ir noslēgts pārdošanas līgums 35 000 latu apmērā par A.Kamparam piederošā uzņēmuma Ronis kapitāldaļām. Tomēr oficiāli uzņēmums vēl 2011.gada aprīlī nebija mainījis īpašnieku, tādēļ portāls Pietiek.com uzskatīja, ka darījums nav noticis un A.Kampars šo summu vēl nav saņēmis. A.Kampars iesniedza precizētu deklarāciju, kur skaidroja – „kapitāldaļu pārdevuma līgums Nr.1/2010 noslēgts ar iepriekšējas pārbaudes tiesību. Pircējs veic due diligence un 2010. gadā nav paziņojis par vēlmi pirkt kapitāla daļas. No tā izrietoši, kapitāla daļas pircējam 2010. gadā nav nodotas un samaksa par kapitāla daļu pārdošanu nav saņemta. Uz minētā līguma pamata 2010. gadā tika saņemta drošības nauda Ls 35 000 apmērā.” A.Kampars atzina, ka šo naudu viņš iztērējis, lai samazinātu personīgā parāda slogu. Portāls Pietiek.com uzskatīja, ka A.Kampars ir pārkāpis likuma normas, šo summu uzrādot tikai kā darījumu, bet ne deklarācijas ienākumu sadaļā. Tāpat portāls uzskatīja, ka ekonomikas ministram ir jāatklāj 35 000 latu piešķīrēja identitāte, lai varētu pārliecināties par interešu konflikta neesamību, turklāt to prasa arī MK noteikumi nr.478, kas nosaka valsts amatpersonu deklarāciju aizpildīšanas kārtību. Portāls vērsās KNAB un Ģenerālprokuratūrā. A.Kampars savukārt apgalvoja, ka potenciālā pircēja vārdu atklāt liedz līguma noteikumi.
 
A.Kampara deklarācijas neskaidrības tika pārrunātas gan Vienotības frakcijas sēdē, gan Ētikas komisijā. Pēc Ētikas komisijas sēdes 11.aprīlī Ētikas komisijas vadītāja Saeimas deputāte Ina Druviete apgalvoja, ka nav ticis konstatēts, ka Kampars būtu slēpis kādu informāciju vai nepareizi atspoguļojis faktus. PS deputāte politoloģe un korupcijas pētniece Rasma Kārkliņa portālam Pietiek.com norādīja, ka nesaskata pārkāpumus A.Kampara rīcībā un neprasīs atklāt investora vārdu. Arī Vienotības Ētikas komisijas locekļi pieņēma A.Kampara skaidrojumu un nelūdza atklāt darījuma detaļas. 
 
Pietiek.com pievērsa uzmanību arī tam, ka SIA Ronis 2009.gadā ir saņēmis 22 000 eiro lielu bezprocentu aizdevumu, līdz ar to A.Kampara finansiālā stabilitāte ir lielā mērā atkarīga no nezināma investora.
 
Pietiek.com vērsās arī VID ar aizdomām par to, ka A.Kampara oficiālo ienākumu, visticamāk, nepietiek, lai uzturētu ģimeni, privātmāju un automašīnu. VID ir informējis portālu, ka pret A.Kamparu ir plānots uzsākt nodokļu administrēšanas pasākumus.
 
Artis Kampars ir noraidījis aizdomas par likuma pārkāpumiem savā rīcībā. 2011.gada maijā Saeimas deputāts A.Sakovskis (SC) vērsās LR Ģenerālprokuratūrā par iespējamiem pārkāpumiem A.Kampara deklarācijā, ka arī Latvenergo un CSP iepirkumu saistību ar Vienotības reklāmas kampaņas veidotājiem. Viņa iesniegums tika pārsūtīts KNAB, kas pēc mēneša konstatēja, ka nav pamata kriminālprocesa uzsākšanai, bet tiks veikta resoriskā pārbaude.
 
KNAB nekonstatē interešu konfliktu, korekti deklarējis darījumu, Ronis nav pārdots

Portāls Pietiek.com 2011.gada 27.novembrī publicējis KNAB atbildi žurnālistam L.Lapsam, kurā KNAB informē par pārbaudes rezultātiem. KNAB norādījis, ka par iespējamu nepatiesu ziņu norādīšanu deklarācijā vai par A.Kampara laulātās I.Kampares ienākumu neatbilstību izdevumiem – šis jautājums ir Valsts ieņēmumu dienesta kompetence. KNAB norāda, ka šajā lietā vērtējuši iespējamu interešu konflikta likuma pārkāpumus, kā arī pārbaudījuši A.Kampara deklarāciju atbilstoši savai kompetencei.
KNAB nav konstatējis interešu konflikta likuma pārkāpumu, proti, ka A.Kampars, pildot Ekonomikas ministra pienākumus, 2010.un 2011.gadā būtu sagatavojis vai izdevis normatīvos aktus, veicis uzraudzības vai kontroles funkcijas, kā arī slēdzis līgumus vai veicis citas ar valsts amatpersonas amatu saistītas darbības attiecībā uz deklarācijā norādītajiem darījumu partneriem. Savukārt, izvērtējot Biroja rīcībā esošo informāciju par A.Kampara veikto darījumu konstatēja, ka A.Kampara darījuma partneris ir pabeidzis due diligence procesu un ir atteicies no kapitāldaļu iegādes. Tāpat Birojs konstatēja, ka darījumā saņemtie 35 000 LVL nav uzskatāmi par dāvinājumu.

Artis Kampars 11.Saeimas vēlēšanās nekandidēja, pēc vēlēšanām ir kļuvis par Vienotības ģenerālsekretāru.

Saskaņā ar Uzņēmumu reģistra datiem 2012.gada augustā, A.Kampars ir padomes priekšsēdētājs SIA Westa Nordic, valdes loceklis SIA Elgenius. Darbojas arī Latvijas-Ķīnas Biznesa padomē un futbola klubā "Tukums 2000".


Avoti:
KNAB atbilde žurnālistam L.Lapsam, pietiek.com

Margēviča, A. Kampars skaidrojas par sievas dāvināto 27 tūkstošu izcelsmi. Pietiek.com, 06.04.2011.
Lapsa, L. Kamparam uzņēmējdarbībā milzīgi zaudējumi un vēl milzīgāki parādi. Pietiek.com, 07.04.2011.
Margēviča, A. Rasma Kārkliņa: Kamparam nav jāatskaitās ārpus deklarācijas. Pietiek.com, 11.04.2011.
Vilemsons, M. "Vienotības" Ētikas komisija nesaskata pārkāpumus Kampara deklarācijā. LETA. 11.04.2011.
Lapsa, L., Margēviča, A. Publiski neuzrādot saņemto naudu un tās avotu, Kampars pārkāpis likumu. Pietiek.com, 12.04.2011.
Lapsa, L. PIETIEK par Kamparu vēršas arī Ģenerālprokuratūrā. Pietiek.com, 14.04.2011.
Lapsa, L. Kampars neatklāj, kā piecu cilvēku ģimeni, māju, dzīvokli, auto uztur par 420 latiem. Pietiek.com, 17.04.2011.
Lapsa, L. VID pret Kamparu veiks „nodokļu administrēšanas pasākumus”, to rezultāti paliks slēpti. Pietiek.com, 31.05.2011.
Vilemsons, M. KNAB atteicis sākt kriminālprocesu par Kampara iespējamām prettiesiskām darbībām. LETA. 13.06.2011.
 
Interneta resursi:
KNAB partiju finanšu datu bāze
www.artiskampars.lv

Atpakaļ uz sarakstu

Lūdzu, autorizējies!

Lai balsotu, lūdzu, autorizējies ar savu sociālo tīklu profilu! Tavi personas dati nebūs pieejami trešajām pusēm!