Sabiedrības protesti, aktivitātes

arhīvs

Oligarhu kapusvētki

2011.gada 8.jūnijā Rīgā notika masu pasākums Oligarhu kapusvētki, ko apmeklēja 5-8 tūkstoš cilvēku. Šī akcija bija reakcija uz politiskajiem notikumiem, kas parādīja oligarhu varas ietekmi – Saeimas lēmumu neatļaut KNAB veikt kratīšanu Šlesera dzīvesvietā, A.Bērziņa ievēlēšanu par Valsts prezidentu pēc tam, kad V.Zatlers bija ierosinājis Saeimas atlaišanu. TV personība Viesturs Dūle 2011.gada 8.jūnijā Rīgā uz AB dambja sarīkoja simbolisku akciju – Oligarhu kapusvētkus, kuros piedalījās ap 8000 miermīlīgi noskaņotu cilvēku. Pasākuma laikā tika atklāta mājas lapa www.manabalss.lv. Cilvēki tika aicināti turpmāk nesadarboties ar oligarhiem un negodīgiem politiķiem, kā arī izglītot vecākās paaudzes cilvēkus par politiku. Tomēr pasākuma galvenais vēstījums bija par oligarha iznīcināšanu sevī. 

 
Atslēgas vārdi: oligarhi, nesadarbošanās, akcija, manabalss.lv
 
uz augšu
Reakcija uz politiskajiem notikumiem
 
2011.gada 2.jūnijā, uzreiz pēc notikumiem, kas satricināja Latvijas politiku – Saeimas balsojuma pret Šlesera dzīvesvietas kratīšanu, V.Zatlera rīkojuma nr.2, A.Bērziņa ievēlēšanas par Valsts prezidentu - raidījuma "Intelektuālā apokalipse. Būt vai nebūt" vadītājs Viesturs Dūle paziņoja par publiskas tautas manifestācijas – Oligarhu kapusvētku rīkošanu. Pasākumam bija izvēlēta kapusvētku tematika, lai uzsvērtu simbolisko atbrīvošanos no oligarhu ietekmes un negodīgas politikas kopumā, kā arī izvērtēt katram savu atbildību un ietekmi un atteikties no turpmākas sadarbības ar negodīgiem politiķiem privātajā biznesā un valsts pārvaldē. Viens no galvenajiem akcijas saukļiem bija „Izvadi savu oligarhu silti!”. Līdz ar to akcijas organizatori būtiski paplašināja līdzšinējo Latvijas politisko protesta akciju mērķus, norādot uz visas sabiedrības atbildību. Viesturs Dūle apgalvoja: „Tas ir jautājums par visas tautas darbu ar sevi, lai saprastu, kas mūsos ir tā daļa, kas ir gatava sadarboties, lai iegūtu kādu kripatiņu sev.”
 
Latvijā izplatītajā kapusvētku tradīcijā ir cieši savijušies kristīgās ticības elementi ar pagānisko priekšstatu paliekām. Laikraksta „Diena” Latgales korespondente Anna Rancāne norādīja, ka kapusvētku tradīcijas pamatā Latgalē ir uzskats - ja mirušos nepiemin kapusvētkos, tie rādās sapnī, prasa dažādas lietas, arī citādi mēdz par sevi atgādināt.
 
uz augšu
Iniciatīvas grupa
 
Kopā ar V.Dūli pasākuma iniciatīvas grupā bija Jānis Erts, Vienotības priekšvēlēšanu kampaņas veidotājam A.Ščipčinskim piederošās reklāmas aģentūras „Inspired Communications” projektu vadītājs, uzņēmuma „Creative Mobile” īpašnieks Kristofs Blaus, Radio Skonto programmu direktors Valdis Melderis, sociālā portāla Draugiem.lv radošais direktors Guntars Meluškāns, Latvijas mākslas akadēmijas profesors Aigars Bikše, reklāmas klipu režisors Aigars Čivželis un citi.
 
uz augšu
Iesaistās www.draugiem.lv
 
Šī bija pirmā ar partiju politiku saistītā kampaņa, kurā tieši iesaistījās lielākais Latvijas sociālais portāls www.draugiem.lv Līdz šim portāls bija izvairījies tieši kritizēt politiķus vai aicināt savus lietotājus izdarīt noteiktu politisko izvēli. Nedēļu pirms kapusvētku akcijas portāls izveidoja atsevišķu lapu oligarhu kapusvētku akcijai. Tajā bija ievietots teksts: „Mēs aicinām visus, kam nav vienaldzīgs Latvijas liktenis, kas vēlas dzīvot valstī bez oligarhiem, bez viņu ieliktām valdībām, un prezidentiem, bez meļiem, zagļiem un muļķiem Saeimā, valdībā un Rīgas pilī. Visus, kas ir gatavi atgūt brīvību - savu un savas valsts, pievienoties akcijai - Oligarhu kapusvētki.”
 
uz augšu
Sabiedrībā populāri cilvēki aicina uz oligarhu kapusvētkiem
 
Pirms akcijas sociālajā tīklā Twitter un videofailu apmaiņas vietnē  Youtube tika izplatīti videoklipi, kuros vairāki sabiedrībā pazīstami cilvēki – aktieris Ģirts Ķesteris, pianists Vestards Šimkus, pasākumu vadītāja Baiba Sipeniece-Gavare, diriģents Māris Sirmais, popmūzikas izpildītājs Lauris Reiniks un reperis Gustavo, ekonomists Jānis Ošlejs - aicināja apmeklēt oligarhu kapusvētkus.
 
uz augšu
Kapusvētki bez politiķiem
 
Pasākuma organizatori bija solījuši, ka pasākumā netiks dots vārds politiķiem. Tas arī tika pildīts – pasākumā uzrunas teica daļa no organizatoriem un idejas autoriem, kā arī viedokļu līderi – žurnāla „Ir” redaktore Nellija Ločmele, aktieris Juris Strenga, aktieris Kaspars Znotiņš, reperis Gustavo. Līdz šim nav zināms, ka kāds no pasākuma organizatoriem vai runātājiem būtu iesaistījies politisko partiju darbībā.
 
Vienlaikus ar oligarhu kapusvētkiem Rīgā 2011.gada 8.jūnijā notika vairākas lokālas akcijas Latvijā un ārpus Latvijas. Jēkabpilī vairāki cilvēki ielaida ūdenī mazu kuģīti. Līdzīgas akcijas notika Pļaviņās, Jelgavā, Aizputē, Daugavpilī, kā arī pat ārpus Latvijas – Austrijā, Vīnē. 
 
uz augšu
Trīs rīcības iespējas sabiedrībai
 
Oligarhu kapusvētku rīkotāji pasākumā piedāvāja trīs iespējas turpmākai rīcībai varas un sabiedrības plaisas mazināšanai. Pasākuma laikā tika atklāta balsošanas mājas lapa www.manabalss.lv. Tajā ikviens interesents var iesniegt savu iniciatīvu. Mājas lapas apmeklētāji, autorizējoties ar internetbankas datiem, var balsot par šīm iniciatīvām, lai tās tiktu iesniegtas Saeimā, Ministru kabinetā, Valsts prezidenta kancelejā un citās institūcijās.
 
Otra organizatoru piedāvātā kampaņa - "Pastāsti saviem vecvecākiem, kas notiek valstī" – aicināja jaunāko paaudzi runāt ar vecāka gadagājuma cilvēkiem par oligarhu destruktīvo ietekmi uz valsts attīstību.
 
Trešā rīcības iespēja bija ierosinājums sabiedrībā sākt kultivēt nesadarbošanās principus “ar koruptīvo sistēmu, ar oligarhiem, ar viņu reklāmas kampaņām”. Divi runātāji – Baiba Sipeniece-Gavare un Aigars Čivželis apliecināja, ka viņi nesadarbosies ar oligarhu partijām katrs savā darbības sfērā. B.Sipeniece-Gavare atteicās vadīt 9.jūlijā paredzēto Jūras svētku pasākumu Ventspilī. “Aivar Lemberg, es zinu, ka tev, iespējams, ir ļoti daudz naudas, bet tu esi pazaudējis labo vārdu uz mūžiem un nevarēsi to nekad ne par kādu naudu nopirkt." Reklāmas klipu režisors Aigars Čivželis, kurš atzina, ka ir veidojis reklāmas klipus gandrīz visām partijām, nedomājot par sekām, apsolījās turpmāk nesadarboties ar oligarhus pārstāvošām partijām.
 
Pasākuma noslēgumā bija paredzēts simboliski palaist debesīs Aigara Bikšes darināto "Trīsgalvaino kurl-akl-mēmo jodu", taču rezultātā tika sadedzināts „Korupcijas klucis”. Daudzi cilvēki dedzināja vai ielaida Daugavā kuģīšus, lelles vai citus objektus. Tika lēsts, ka uz pasākumu bija ieradušies 5000-8000 cilvēki. Kopumā pasākums noritēja ļoti mierīgi un tajā netika izteikti nekādi aicinājumi uz radikālu vai vardarbīgu rīcību.
uz augšu

Politiķu reakcija
 
Viens no oligarhiem, Šlesers, uz pasākumu reaģēja ar nicinājumu un vienaldzību: „Šī izrāde ir domāta konkrētai sabiedrības daļai. Varu viņiem novēlēt jauku vakaru!” Citi viedokļi bija daudz sakāpinātāki. A.Lembergs to nosauca par draudiem sev un savai ģimenei. Latvijas žurnālistu savienības vadītājs Juris Paiders Neatkarīgajā Rīta Avīzē apgalvoja, ka oligarhu kapusvētki „tipoloģiski bija identiski iznīcināšanas rituālam klasiskajā sātanismā”. 
 
uz augšu
Finansētāji
 
Pēc pasākuma organizatori www.draugiem.lv sadaļā „Izvadi savu oligarhu silti!” publicēja ziedotāju sarakstu. Lielāko summu – 1830 latus bija ziedojis uzņēmējs Viesturs Tamužs (partiju apvienības „Ražots Latvijā”). Citi ziedotāji: klubs „Piens” (500 LVL), Vienotības reklāmas kampaņas veidotājam A.Ščipčinskim piederošā reklāmas aģentūra „Inspired Communications” (488 LVL), Uģis Šics (300 LVL), Gatis Gavars (100 LVL) un divi anonīmi ziedotāji, kas ziedoja kopā 110 latus. 
 
Rīkojums nr.2
10.Saeima pasargā Šleseru no KNAB kratīšanas
 
Avoti:
Rancāne, A. Kapusvētki pulcē dzīvos un mirušos. Diena. 2001.08.31.
Kļanska, D. Dūle ar domubiedriem nākamajā trešdienā rīkos oligarhu kapusvētkus, lai Saeimai "mainītu jumtu". 02.06.2011.
Fahretdinova, A., Kļanska, D. Tautas akcijā "Oligarhu kapusvētki" piedāvās trīs risinājumus, kā aktivizēt sabiedrības ietekmi politikā. LETA. 07.06.2011.
Šlesers "oligarhu bēriniekiem" novēl jauku vakaru. Tvnet.lv, 08.06.2011. 
Lembergs par 'kapusvētkiem': tie ir draudi man un manai ģimenei. Delfi.lv, 08.06.2011. 
Zvirbulis, Ģ. Daugavmalā meklē «oligarhus sevī». Latvijas Avīze. 10.06.2011.
Paiders, J. Oligarhu kapusvētki kā sātanisma rituāls. NRA. 
Oligarhu kapusvētki Jēkabpilī. Vidusdaugavas televīzija.
 
Resursi internetā:
www.manabalss.lv
Draugiem.lv kapusvētku lapa

 

Atpakaļ uz sarakstu

Lūdzu, autorizējies!

Lai balsotu, lūdzu, autorizējies ar savu sociālo tīklu profilu! Tavi personas dati nebūs pieejami trešajām pusēm!