2010.gada sākumā Latvijas televīzijas raidījumā “De facto” tika ziņots par liela apjoma datu noplūdi no Valsts ieņēmumu dienesta (VID) elektroniskās deklarēšanas sistēmas (EDS), izmantojot sistēmā apzināti iebūvētu caurumu. Atbildību par to uzņēmās persona ar pieņemtu vārdu Neo, kas apgalvoja, ka pārstāv lielāku nelegālu organizāciju – 4.atmodas tautas armiju (4ATA). Turpmāko divu mēnešu laikā Neo interneta sociālajā tīklā Twitter publiskoja datus par atalgojumiem vairākos desmitos valsts un pašvaldību iestādēs un uzņēmumos. 2010.gada 11.maijā policija aizturēja LU Matemātikas un informātikas institūta (MII) Mākslīgā intelekta laboratorijas pētnieku Ilmāru Poikānu, kas atzinās, ka ir Neo. Vienlaikus tika veikta kratīšana raidījuma “De facto” žurnālistes Ilzes Naglas dzīvesvietā, izņemot viņas datoru un datu nesējus – šī policijas rīcība izpelnījās plašu sabiedrības un žurnālistu kritiku.
Atslēgas vārdi: Neo, Poikāns, Nagla, De Facto, Mūrniece, valsts pārvaldes atalgojums, Valsts ieņēmumu dienests
Raidījums ziņo par datu noplūdi VID
Latvijas Televīzijas raidījuma “De facto” 2010.gada 14.februāra raidījumā tā vadītāja žurnāliste Ilze Nagla paziņoja, ka raidījuma rīcībā nonākusi informācija par liela apjoma personas datu noplūdi no VID elektroniskās deklarēšanas sistēmas, kas nodrošināja iespēju privātpersonām un juridiskajām personām iesniegt VID deklarācijas un pārskatus elektronisko dokumentu formā. Ar “De facto” ar e-pasta starpniecību esot sazinājusies persona ar segvārdu Neo, kas apgalvoja, ka pārstāv nelegālu organizāciju – Ceturtās atmodas tautas armiju. No kāda cilvēka, kas bijis iesaistīts EDS izveidošanā, 4ATA esot uzzinājusi, ka pēc kādas augstas VID amatpersonas prasības EDS ir izveidots caurums, kas ļauj iegūt visus šīs sistēmas datus jebkuram lietotājam bez īpašas autorizācijas. Laika posmā no 2009.gada novembra līdz 2010.gada februāra sākumam 4ATA no VID EDS nokopējuši 7,4 miljonus dokumentu – informāciju par daudzu valsts institūciju un privātu uzņēmumu maksātajām algām un nodokļiem, kas satur arī personu datus. Tikai 2010.gada februāra sākumā datu noplūdi pamanīja EDS izstrādātājs “Exigen Services”, uzreiz pēc tam caurums tika aiztaisīts. 6.februārī VID par datu noplūdi uzrakstīja iesniegumu Valsts policijai, tomēr nekāda informācija par to netika publiski izplatīta. Tikai pēc 14.februāra raidījuma VID atzina, ka tiešām ir notikusi datu noplūde.
Kriminālprocess
Ekonomikas policija uzsāka kriminālprocesu pēc Krimināllikuma 244.panta 2.daļas – par tādas ierīces (arī datorprogrammas) neatļautu izgatavošanu, pielāgošanu izmantošanai, realizēšanu, izplatīšanu vai glabāšanu, kura paredzēta automatizētas datu apstrādes sistēmas resursu ietekmēšanai nolūkā izdarīt noziedzīgu nodarījumu, ja šīs darbības izraisījušas smagas sekas. Kriminālprocess tika uzsākts arī pēc Krimināllikuma 145.panta - par sveša personiska noslēpuma tīšu izpaušanu, ja to izdarījusi persona, kam pēc sava amata vai nodarbošanās jāglabā slepenībā tai uzticētās vai zināmas kļuvušas ziņas. Dažas dienas pēc raidījuma policija ieradusies arī “De facto”, lūdzot sniegt ziņas, no kāda e-pasta ir sūtītas Neo vēstules. Ilze Nagla norādīja, ka šo informāciju nav sniegusi, pamatojot to ar žurnālistu avotu aizsardzību.
Amatpersonu algas – visiem
Uzreiz pēc pirmā “De facto” raidījuma tika izveidots Neo profils interneta sociālās komunikācijas tīklā Twitter, kurā tika regulāri publiskoti dažādu valsts iestāžu un uzņēmumu algu saraksti. Neo apgalvoja, ka viņa darbības mērķis ir parādīt, vai algu samazināšana publiskajā sektorā notikusi taisnīgi. 18.februārī tika publiskots “Rīgas Satiksmes” algu saraksts, personu vāŗdu un kodu vietā norādot nosacītus apzīmējumus. Divu mēnešu laikā tika publiskoti “Rīgas Siltuma”, Parex bankas, Valsts policijas, pašvaldību policijas un citu iekšlietu sistēmas struktūru, CSDD, “Latvijas valsts ceļu”, Latvijas autotransporta direkcijas, “Air Baltic”, Finanšu un kapitāla tirgus komisijas, Latvijas Bankas, “Latvenergo”, lielāko pilsētu pašvaldību, Rīgas un Ventspils brīvostu u.c. algu saraksti. 13.aprīlī Neo izplatīja ministriju, Valsts prezidenta kancelejas un Saeimas algu sarakstus ar personu vārdiem. 15.aprīlī Neo sociālajā tīklā Twitter ievietoja paziņojumu, ka aiziet pagrīdē, liekot saprast, ka varētu atgriezties rudenī – pirms vēlēšanām.
Virtuālā Ceturtās atmodas tautas armija
Raidījumā Neo teikto atstāstīja žurnālists, tika demonstrētas raidījumam nosūtītās Neo e-pasta vēstules. “De facto” raidījumos tika radīts iespaids, ka pastāv samērā liela organizācija, kuras mērķis ir valsts izzadzēju saukšana pie atbildības. Neo dēvēja sevi par 4ATA kibernodaļas vadītāju, tika apgalvots, ka pastāv Lielbritānijas un Īrijas brigādes, esot izveidota īpaša operatīvā grupa VID EDS datu kopēšanai. 4ATA strādājot pie iegūto datu automātiskas apstrādes un analīzes sistēmas izveides.
Neo notveršana
2010.gada 11.maija vakarā LU MII telpās tika aizturēts Ilmārs Poikāns, kurš atzinās, ka ir Neo. Viņa aizstāvību uzņēmās opozīcijas partijas SCP biedrs, bijušais KNAB vadītājs A.Loskutovs. I.Poikāns atzina,ka viņš ir darbojies viens pats, 4ATA bija izdomājums. Vienlaikus ar I.Poikāna aizturēšanu policija veica kratīšanu žurnālistes Ilzes Naglas dzīvesvietā, tika izņemts viņas dators un datu nesēji. Viņai tika piemērots liecinieces statuss.
Izmeklēšana Neo lietā ir ieilgusi. 2011.gada februārī, gadu pēc lietas uzsākšanas, tika solīts, ka lietu drīzumā varētu nosūtīt uz prokuratūru kriminālvajāšanas uzsākšanai.
Žurnālisti iestājas par vārda brīvību un avotu aizsardzību
Kratīšana I.Naglas dzīvesvietā un viņas datora un datu nesēju izņemšana tika asi kritizēta, uzskatot, ka tādējādi tika pārkāpts Preses likuma 22.pants, kurā noteikts, ka uzrādīt informācijas avotu žurnālistam var likt tikai ar tiesas lēmumu. Turklāt žurnālistes datora izņemšana radīja bažas, ka policijas rīcībā varētu būt nonākusi informācija arī par citiem “De facto” sižetu avotiem. Vairāk nekā 120 Latvijas žurnālistu parakstīja atklāto vēstuli, pieprasot izmaiņas likumdošanā, lai mazinātu iespēju vajāt žurnālistus un stiprinātu vārda brīvību. Policijas darbības nosodīja arī Starptautiskais preses institūts. I.Nagla iesniedza sūdzību Rīgas Centra rajona tiesas tiesnesei, kas tomēr atzina par pamatotu tiesneša atļauju veikt kratīšanu I.Naglas dzīvesvietā. Trīs Saeimas opozīcijas partijas – TP, SC un PCTVL – pieprasīja iekšlietu ministres Lindas Mūrnieces (JL) demisiju, uzskatot, ka policijas kratīšana žurnālistes dzīvesvietā nav samērīga, tomēr ministre saglabāja amatu.
Rezultāti
Neo publiskotie dati ļāva plašākai sabiedrībai uzzināt par atalgojuma līmeni valsts un pašvaldību institūcijās un uzņēmumos. 2010.gada jūnijā Saeima pieņēma grozījumus Valsts un pašvaldības institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumā, kas noteica, ka valsts un pašvaldību iestādēm savās mājas lapās ir jāpublicē darbinieku atalgojums. Publiskajā telpā tika veicinātas diskusijas par valsts institūciju glabāto datu drošību, kā arī žurnālistu avotu aizsardzību.
Eiropas kustības Latvijā rīkotajā tradicionālajā aptaujā Ilmārs Poikāns tika izvēlēts par 2010.gada Eiropas cilvēku.
Resursi internetā:
Neo Twitter profils
Avoti:
LETA, Diena, “De facto” (Latvijas televīzija), www.twitter.com