Sabiedrības protesti, aktivitātes

arhīvs

Bauskas iedzīvotāju protests pret slimnīcas reorganizāciju

2009.gada 31.augustā Bauskā notika nepieteikta protesta akcija pret Veselības ministrijas plānoto pilsētas slimnīcas reorganizāciju, kuras ietvaros slimnīcu bija paredzēts slimnīcu pārveidot par aprūpes iestādi, nevis daudzprofilu stacionāru. Akcijas laikā vairāki simti Bauskas iedzīvotāju bloķēja abus pilsētas tiltus, pilnībā pārtraucot satiksmi pa Via Baltica maģistrāli. Protestētāju izklīdināšanai tika izsaukta policijas speciālā vienība Alfa, kas atbrīvoja tiltus. Veselības ministre B.Rozentāle uz šo protestu neatbrauca, bet Iekšlietu ministre to publiski kritizēja kā pretlikumīgu. Pēc protestiem Bauskas slimnīca saņēma papildu līdzekļus diennakts traumpunktam.

Atslēgas vārdi: Bauskas tilts, protests, slimnīca, Rozentāle, Mūrniece

uz augšu

Dalībnieki. Par reformām medicīnas nozarē bija atbildīga Veselības ministre Baiba Rozentāle (TP), viņai tika pārmesta novēlota reakcija uz Bauskas iedzīvotāju bažām un neierašanās uz protesta akciju 31.augustā. Iekšlietu ministre Linda Mūrniece (JL) saņēma kritiku par specvienības izmantošanu pret iedzīvotājiem. Bauskas slimnīcas vadītājs un Bauskas novada domes deputāts Uģis Zeltiņš (TP) pēc protestiem saņēma pārmetumus, ka iepriekš nav sniedzis pilnīgu informāciju par slimnīcas finansiālo stāvokli.

uz augšu

No slimnīcas - par aprūpes iestādi

Veselības aprūpes finansējums 2009. gada otrajai pusei tika būtiski samazināts. Aptuveni pusi lokālo daudzprofilu slimnīcu bija plānots pārveidot par aprūpes slimnīcām vai poliklīnikām. Arī Bauskas slimnīcai ar 1.septembri bija paredzēts piešķirt veselības aprūpes iestādes statusu – t.i. slimnīca aprūpētu pacientus ar ilgstošām vai hroniskām saslimšanām, kā arī nodrošinātu pēcoperācijas aprūpi. Bija plānots slēgt dzemdību, ķirurģijas un terapijas nodaļas, kā arī diennakts neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu. Kopumā darbinieku skaitu bija plānots samazināt par aptuveni 90 cilvēkiem.

uz augšu

Baušķenieki aizstāv slimnīcu

Bauskas slimnīca bija pastāvējusi gandrīz 200 gadus un joprojām bija nozīmīgs darba devējs, tādēļ draudi tās turpmākajai darbībai radīja plašu neapmierinātību Bauskas iedzīvotājos. 2009.gada jūlijā Bauskas “Zonta International” kluba vadītājas atklāto vēstuli Valsts prezidentam un ministru prezidentam parakstīja vairāk kā 12 tūkstoši cilvēku. Arī Bauskas novada dome nosūtīja vēstuli Veselības ministrijai un valsts augstākajām amatpersonām, aicinot nepārveidot slimnīcu par aprūpes iestādi. Pastāvēja neziņa par turpmāko slimnīcas finansējumu un neatliekamās palīdzības sniegšanas kārtību. Tikai 25.augustā VOAVA noslēdza līgumu ar Bauskas slimnīcu par sekundārās ambulatorās, stacionārās un neatliekamās medicīniskās palīdzības sniegšanu.

uz augšu

Cilvēki uz tiltiem

2009.gada 27.augustā laikraksta “Bauskas Dzīve” interneta forumā vairāki anonīmi komentētāji ierosināja bloķēt tiltus pār Mēmeli un Mūsu, protestējot pret slimnīcas slēgšanu. Šī spontānā ideja forumā guva lielu atbalstu, tomēr pasākums netika pieteikts Bauskas domē un pašvaldības policijā. 31.augustā, pulksten 10 no rīta Bauskas iedzīvotāji uzsāka plānoto nepieteikto protesta akciju. Vairāki simti iedzīvotāju sapulcējās uz tiltiem pār Mūsu un Mēmeli, nobloķējot automašīnu kustību pa starptautisko Via Baltica maģistrāli. Pie protestētājiem ieradās Bauskas novada Domes priekšsēdētājs Valdis Veips (PS) un Bauskas slimnīcas direktors Uģis Zeltiņš (TP). Bauskas domes vadītājs atzina, ka nav bijis informēts par plānoto protesta akciju, tomēr atbalsta iedzīvotāju prasības. Policija bija iepriekš informēta par plānoto protesta akciju, tādēļ 31.augustā protesta vietā atradās reģiona valsts un pašvaldības policijas vadība, kā arī vairāki vietējo policijas struktūrvienību policisti, tomēr mēģinājumi pierunāt protestētājus atstāt tiltus bija nesekmīgi. Tika pieņemts lēmums izsaukt policijas vienību Alfa, kas Bauskā ieradās 14:00. Aptuveni stundas laikā tilti tika atbrīvoti, protestētājus atspiežot no braucamās daļas.

uz augšu

Četri aizturētie, piecu latu sods

Tika aizturēti četri cilvēki par sapulču, gājienu un piketu norises kārtības pārkāpšanu un par ļaunprātīgu nepakļaušanos policijas darbinieka likumīgajam rīkojumam vai prasībai, tomēr rezultātā tikai vienam vēlāk tika piespriests sods 5 latu apmērā. Valsts policija saistībā ar internetā ievietotajiem aicinājumiem uz protestiem uzsāka kriminālprocesu par noziedzīgiem nodarījumiem pret vispārējo drošību un sabiedrisko kārtību. Pēc pāris mēnešiem kriminālprocess tika izbeigts, jo policija secināja, ka nav saskatāmi kriminālpārkāpumi.

uz augšu

Neskaidrības par slimnīcas finansēm

Bauskas slimnīcas vadītājs, Bauskas pašvaldības deputāts Uģis Zeltiņš (TP) kopš 2009.gada jūlija bija paudis satraukumu par slimnīcas reorganizāciju un līdzekļu trūkumu. Tomēr pēc protestiem atklājās, ka slimnīcas brīvie līdzekļi vairāku simtu tūkstošu latu apmērā ir ieguldīti vērtspapīru kontos un peļņa no procentiem ir vairāki desmiti tūkstoši latu, tādēļ viņam tika pārmesta neinformēšana par slimnīcas finanšu stāvokli, kā arī nepietiekama reorganizācijas skaidrošana sabiedrībai. Zeltiņš apgalvoja, ka nav izdarījis pārkāpumu, jo depozītos noguldītā nauda nav ietaupījumi, bet gan avansā saņemtie valsts maksājumi.

uz augšu

Ministres attaisnojas

Iekšlietu ministre L.Mūrniece (JL) uzskatīja, ka specvienību izmantošana bija nepieciešama un pieļāva, ka Bauskas nesankcionētā piketa organizēšanā piedalījusies kāda politiskā partija. Veselības ministrei Baibai Rozentālei (TP) tika izteikti pārmetumi, ka viņa 31.augustā nav tikusies ar protestētājiem Bauskā. B.Rozentāle skaidroja, ka Bauskā nav varējusi ierasties, jo pirmdienas darba kārtība jau bijusi saplānota. Viņa norādīja, ka noteikti būtu ieradusies, ja protesta akcija būtu sankcionēta. “Sabiedrība par atklātību – Delna” uzskatīja, ka specvienību izmantošana bija neadekvāta un veselības ministrei bija jādodas pie protestētājiem.

uz augšu

Rezultāti

Protestu rezultātā Bauskas slimnīcas reorganizācijai tika pievērsta plaša uzmanība, tika piešķirts finansējums arī diennakts traumpunktam bijušajā Bauskas slimnīcā.

Korupcijas skandāls Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā

Resursi internetā:

I.Kronbergas veiktā 2009.gada 27.-31.augusta notikumu rekonstrukcija
Protesta akcijas fotogrāfijas laikraksta “Bauskas Dzīve” portālā un arī šeit

Avoti: LETA, Bauskas Dzīve, Diena, Latvijas Avīze, www.politika.lv

Atpakaļ uz sarakstu

Lūdzu, autorizējies!

Lai balsotu, lūdzu, autorizējies ar savu sociālo tīklu profilu! Tavi personas dati nebūs pieejami trešajām pusēm!