Rīgas Domes korupcijas skandāli

jauns

Pazudušais Rīgas namu miljons

Pēdējās izmaiņas veiktas 2013.gada 27.maijā.

Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde 2012.gada rudenī sāka kriminālprocesu par nelikumībām Rīgas pašvaldības uzņēmumā „Rīgas nami” un tā ietvaros aizturēja uzņēmuma valdes priekšsēdētāju Kārli Kavacu. Atklātībā nonāca informācija, ka no „Rīgas namiem” valūtas maiņas uzņēmēja Ivara Ciskas biznesā iepludināti visi tā brīvie līdzekļi - 4,8 miljonu latu, no kuriem 1,2 miljonus uzņēmums nav atguvis.

Atslēgas vārdi:Rīgas nami, Andris Ameriks, Kārlis Kavacs, Almers Ludviks, Mareks Segliņš, Zeus, Viesis

Apcietina par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu

Ar informāciju par iespējamām finanšu mahinācijām RD kapitālsabiedrībā „Rīgas nami” (RN) klajā nāca RD priekšsēdētāja vietnieks Andris Ameriks („Gods kalpot Rīgai!”). Viņš paziņoja, ka atstādinājis RN valdi – tās priekšsēdētāju K.Kavacu un bijušo vicemēru Almeru Ludviku – par augsta riska valūtas maiņas darījumiem ar uzņēmuma brīvajiem līdzekļiem.

Pēc A.Amerika paustā, sadarbojoties ar uzņēmumu „Zeus”, RN varētu būt pazaudējuši 600 tūkstošus latu. Tomēr vēlāk RD Audita un revīzijas pārvaldes revīzijas atzinumā tika secināts, ka patiesā naudas summa, kas zaudēta, ieguldot „Zeus” un tā īpašnieka Ivara Ciskas biznesā, ir divreiz lielāka – 1 265 740 latu. Pēc atzinuma saņemšanas RD vērsās policijā, kas 2012.gada 2.oktobrī aizturēja K.Kavacu un I.Cisku.

K.Kavacs, kurš tiek turēts aizdomās par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu, ja tā izraisījusi smagas sekas vai izdarīta mantkārīgā nolūkā, tika apcietināts un vēlāk atbrīvots pret 15 tūkstošu latu drošības naudu, savukārt I.Ciskam apcietinājums netika piemērots. Viņu tur aizdomās par piesavināšanos lielā apmērā.

Visa RN brīvā nauda – valūtas firmas rīcībā

TV3 raidījums „Nekā personīgi” atklāja, ka RN sadarbība ar valūtas maiņas uzņēmumiem notikusi ilgstoši un kopumā tajos ieguldīti 4,8 miljoni latu jeb visi RN brīvie līdzekļi. Pavisam slēgti trīs aizdevuma līgumi - 2010.gada septembrī un 2011.gada aprīlī ar SIA „Viesis”, bet trešais 2011.gada maijā ar SIA ”Zeus”. Žurnāls „Ir”, atsaucoties uz noslepenoto Rīgas domes audita un revīzijas pārvaldes atzinumu, rakstīja, ka saskaņā ar pirmo līgumu RN pārskaita firmai „Zeus” 320 tūkstošus latu, tā konvertē summu eiro un pārskaita atpakaļ. Rezultātā ieņēmumi nav gūti, bet radušies 1319 latu izdevumi. Līdzīgu procedūru paredzēja arī otrais un trešais līgums, turklāt abas firmas – „Viesis” un „Zevs” – bija saistītas un tās netika izraudzītas iepirkuma procedūrā.

No kopējās aizdotās naudas3,5 miljoni latu atgūti, bet 1,2 miljonus latu „Zeus” nav varējis atdot, jo tiem arestu pēc bijušo biznesa partneru lūguma uzlikusi Rīgas apgabaltiesa.

Kā „Nekā personīga” stāstīja Ekonomikas policijas priekšnieks Gatis Gudermanis, RN ar uzņēmumu slēguši pakalpojumu līgumu par valūtas maiņu, taču pēc būtības nauda aizdota – tādējādi „Zeus” ieguvis apgrozāmos līdzekļus. 2011.gadā „Zeus”  kopējais apgrozījums bijis 3 miljoni latu, tātad RN nauda veidojusi ievērojamu daļu tā rīcībā esošo līdzekļu.

Paši RD revidenti secinājuši - šie valūtas konvertācijas pakalpojumi vispār nebija vajadzīgi, jo RN jau bija pietiekamas summas gan latos, gan eiro, lai norēķinātos ar dažādiem darījumu partneriem. Nav redzams arī saimniecisks ieguvums, tieši pretēji – radīti zaudējumi.

Neesot zinājis ne Ameriks, ne visa valde

2011. gadā, kad tika slēgti līgumi, RN valdē bez A.Ludvika un K.Kavaca bija arī kādreizējais Tautas partijas priekšsēdētājs un iekšlietu un tieslietu ministrs Mareks Segliņš. Viņš žurnālam „Ir” vēlāk stāstīja, ka par līgumiem uzzinājis tikai 11.septembrī no medijiem. «Nekad nevienā valdes sēdē par šādu darījumu nav runāts, nav lemts, nevienu dokumentu neesmu redzējis, vīzējis, apspriedis vai parakstījis,» apgalvoja Segliņš. Amatu RN viņš atstāja 2012.gadā, kā vēlāk sacīja - jo tā esot vēlējies A.Ameriks.

Par otro un trešo līgumu neesot zinājis arī A.Ludviks. Pirmo viņš pats parakstījis.

Vērienīgie darījumi netiešā veidā bija uzrādīti arī RN gada pārskatos, ziņoja „Nekā personīga”. 2011.gada pārskatā pausts, ka pieci miljoni latu pārlikti no depozīta noguldījumiem uz norēķinu kontiem. Taču tālāk norādīts, ka norēķinu kontos naudas nav, jo tā ir „ceļā” - kopsummā par 2 300 000 latiem.

Lai gan A.Ameriks kā kapitāldaļu turētājs ar parakstu akceptējis visus RN gada pārskatus, ne viņš, ne citas domes amatpersonas nekādus pārkāpumus neesot manījis. A.Ameriks „Nekā personīga” pauda, ka viņam nav pienākuma iepazīties ar pašiem pārskatiem, vien ar ierēdņu atzinumiem. Trūkumus A.Amerika darbā nesaskatīja arī Rīgas mērs Nils Ušakovs, notikušajā vainojot tikai RN valdes locekļus un revidentu.

Nesteidzās ziņot policijai

Tajā pašā laikā RD opozīcijas pārstāvji apšaubīja A.Amerika neinformētību, jo A.Ameriks un K.Kavacs kopā strādājuši jau sen un K.Kavacs ar priekšnieku regulāri ticies. Neoficiāli avoti arī vēstīja, ka K.Kavacs katru soli „Rīgas namos” esot saskaņojis ar A.Ameriku. Kad A.Ameriks vadīja Pilsētas īpašuma komiteju, K.Kavacs vadīja Īpašuma departamentu, un tieši viņš ieteicis K.Kavacu iecelt RN vadībā.

"Nekā personīga" arī pauda pieņēmumu, ka pašvaldība policiju iesaistījusi tikai tad, kad dokumentus bija sakārtojusi pašvaldības Audita un revīzijas pārvalde. A.Ameriks RN valdi atlaida nedēļu pēc tam, kad K.Kavacs bija informējis viņu par iztrūkumu, un tikai trīs nedēļas vēlāk, kad operatīvām darbībām vairs nebija jēgas, pašvaldība vērsās policijā. A.Ameriks skaidroja, ka „ar pliku iesniegumu nekas neesot mainīts”, un lai to rakstītu, vispirms bijis nepieciešams noskaidrot faktus.

Naudu atgūt neizdodas

2012.gada 21.decembrī Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesa pasludināja SIA „Zeus”  maksātnespēju. Ar maksātnespējas procesa pieteikumu tiesā vērsās Rīgas nami, vēloties no „Zeus”  piedzīt 1,2 miljonu latu parādu. 2013.gada martā „Zeus”  maksātnespējas administrators Andris Daugaviņš atzina, ka atgūt RN naudu no uzņēmuma nav iespējams – tajā esot jābūt gan skaidrai naudai, gan naudas līdzekļiem "ārpusē", tomēr neesot saprotams, kur tie ir palikuši.

Paralēli RN vērsās ar prasību par 843 368 latiem pret K.Kavacu, A.Ludviku un M.Segliņu. 2013.gada janvārī Rīgas apgabaltiesa lēma par visu trīs bijušo RN amatpersonu mantas un naudas apķīlāšanu.

Bijušos kolēģus izslēdza no partijas

K.Kavacs un A.Ludviks bija A.Amerika partijas biedri. Izskanot skandālam, viņi no partijas „Gods kalpot Rīgai!” tika izslēgti, un viņiem atmaksāta atpakaļ partijai ziedotā nauda - attiecīgi 9000 un 1500 lati.

K.Kavacs tiek turēts aizdomās par Krimināllikuma 318.panta 2.daļas par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu, ja tā izraisījusi smagas sekas vai izdarīta mantkārīgā nolūkā. Par to tiek paredzēta brīvības atņemšana uz laiku līdz astoņiem gadiem vai piespiedu darbs, vai naudas sods līdz 150 minimālajām mēnešalgām.

Raksts tapis sadarbībā ar žurnālisti Evitu Puriņu.

Avoti:

Skruzis, J. Ameriks: „Rīgas namu” valde finanšu darījumos riskēja ar uzņēmuma 600 000 latu. Leta. 11.09.2012

Stankeviča, Z., Skruzis, J. Aizdomās par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu policija aizturējusi „Rīgas namu” bijušo vadītāju Kavacu. Leta, 02.10.2012

TV3 „Nekā personīga” Kavaca darījumi  07.10.2012

TV3 „Nekā personīga” Aizplūdusī nauda 21.10.2012

Sprance, I. Kā nozūmēt miljonu. „Ir”. 28.11.2012

Strupka, Z. „Rīgas namu” naudas nedienās figurējošā „Zeus” finanšu līdzekļus nav iespējams atgūt, secina administrators. Leta. 02.03.2013

Strupka, Z. Bijušās „Rīgas namu” amatpersonas Ludviks, Segliņš un Kavacs lūdz atcelt apķīlājumu īpašumiem un naudai. Leta. 17.03.2013

Atpakaļ uz sarakstu

Lūdzu, autorizējies!

Lai balsotu, lūdzu, autorizējies ar savu sociālo tīklu profilu! Tavi personas dati nebūs pieejami trešajām pusēm!