Rīgas Domes korupcijas skandāli

jauns

Pārkāpumi Rīgas brīvostā

Pēdējās izmaiņas veiktas 2013.gada 27.maijā.

Pārkāpumi Rīgas brīvostā

2013.gada februārī Valsts kontrole ziņoja, ka laika periodā no 2009. līdz 2011.gadam Rīgas brīvostā ir bijuši nelietderīgi un nelikumīgi tēriņi vairāk nekā 41 miljona latu apmērā. Pamatojoties uz Valsts kontroles (VK) revīzijas rezultātiem, tika sasaukta brīvostas ārkārtas valdes sēde ar mērķi atbrīvot no amata tās pārvaldnieku Leonīdu Loginovu, taču Rīgas domes pārstāvji ostas valdē balsoja par L.Loginova atstāšanu amatā.

Atslēgas vārdi:Rīgas brīvosta, Valsts kontrole, Leonīds Loginovs, Andris Ameriks, Viesturs Silenieks, Spilves pļavas

Valsts kontrole: Neekonomiski, nelietderīgi, bez konkursiem

VK revīzijas ziņojums Rīgas brīvostā atklāja plašus un sistemātiskus pārkāpumu, kuru rezultātā nelietderīgi tērēta nauda, nav gūti iespējamie ienākumi un nav bijis vienlīdzīgas attieksmes pret komersantiem.

Tā, piemēram, VK secināja, ka Rīgas brīvostas pārvalde divu gadu laikā vairākus realizējusi tās attīstības programmā neparedzētus projektus, nesaskaņojot tos Latvijas Ostu, tranzīta un loģistikas padomē.

Nepamatoti maksātas prēmijas, pirktas dāvanas darbiniekiem un veselības apdrošināšanas polises valdes locekļiem. Nelietderīgu lēmumu rezultātā un darbiniekiem nolaidīgi pildot savus pienākumus, ir radīti zaudējumi vismaz 403 000 latu apmērā. VK arī secināja, ka Brīvostas pārvalde nelietderīgi tērējusi naudu ziedojumos un reklāmā, neizvērtējot, vai konkrētā reklāma uzlabos darba rezultātus.

Finansējuma lūgumi apmierināti, noformējot to kā reklāmas pakalpojumu pirkšanu. Rīgas brīvosta, piemēram, nomājusi ložu arēnā „Rīga” par nepilniem 38 tūkstošiem latu, nomājusi arī peldceliņu baseinā un sporta zāli.Maksāts par, iespējams, ar ostas pārvaldes funkciju izpildi nesaistītiem pakalpojumiem – basketbola trenera, treniņu un sporta pasākumu organizēšanas konsultācijām.

Tāpat Rīgas brīvosta maksājusi par darbiem, kuru izpilde nav noteiktā apjomā fiksēta. Nelikumīga rīcība ar mantu un finanšu līdzekļiem konstatēta, izveidojot SIA „Rīgas brīvostas flote”, bet neekonomiska – bez noteiktām iepirkumu procedūrām slēdzot līgumus par Kundziņsalas dzelzceļa un kuģu ceļa padziļināšanas būvdarbiem, kā arī par citiem pakalpojumiem 22 miljonu latu apmērā.

Neekonomiski Rīgas brīvosta rīkojusies arī ar tās īpašumā un valdījumā esošo iznomāto zemi vismaz 682 ha platībā.

Rīgas dome neļauj atbrīvot Loginovu

Saistībā ar atklātajiem pārkāpumiem VK vērsās Ģenerālprokuratūrā, taču valsts kontroliere Elita Krūmiņa pauda, ka revīzijas ziņojumā ir identificēti ļoti būtiski pārkāpumi, tāpēc ministriju un Rīgas pašvaldības vadībai ir jāizvērtē, vai RBP valde ir darbojusies profesionāli un atbilstoši, negaidot prokuratūras atzinumu.

Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisija aicināja premjeru Valdi Dombrovski izvērtēt Rīgas brīvostas darbu. Visbeidzot valsts pārstāvji brīvostas valdē nolēma sasaukt ārkārtas valdes sēdi, kurā izskatītu jautājumu par darba attiecību izbeigšanu ar tās pārvaldnieku Leonīdu Loginovu.

Valdes sēdē četri valsts pārstāvji – Ēriks Škapars, Ģirts Greiškalns, Inga Antāne un Džineta Inuusa – balsoja par L.Loginova atlaišanu, bet pārējie četri, kas pārstāv Rīgas domi – A.Ameriks, Mihails Kameņeckis, Vadims Jerošenko un Nils Ušakovs - balsoja pret. Līdz ar to L.Loginovs, kurš ir Rīgas brīvostas pārvaldnieks kopš 1998.gada, amatu saglabāja.

Ameriks VK ziņojumu sauc par brīvostas torpedēšanu

Rīgas Brīvostas valdes priekšsēdis A.Ameriks atkārtoti pauda, ka pārkāpumi ir jāpierāda un ar VK atzinumu nepietiek, lai pieņemtu lēmumus. Viņaprāt, jautājums par situāciju brīvostā ir politizēts un lēmumam par L.Loginova atlaišanu ir jābūt argumentētam un juridiski korektam, nevis balstītam politiskās ambīcijās un vēlmē "torpedēt brīvostu". Arī   Rīgas brīvosta VK pārmetumus neatzina, argumentējot ar kapitālsabiedrības darba specifiku. Medijiem izplatītajā informācijā Rīgas brīvosta komentējusi tikai daļu VK atrasto pārkāpumu, norādot, ka brīvostas darbs būtu jāvērtē prokuratūrai.

Spilves pļavu iznomāšana L.Loginovam daļēji piederošam uzņēmumam

VK revīzija aptvēra 2009.-2011.gadu, un rezultāti tika publiskoti 2013.gada sākumā, taču par apšaubāmiem darījumiem Rīgas brīvostā mediji ziņojuši arī pirms tam. 2012.gada februārī LTV raidījums ”De facto” informēja, ka Rīgas brīvostā tiek gatavots vērienīgs līgums par 166 ha lielas platības iznomāšanu kādai gadu iepriekš dibinātai firmai „Baltic Infrastructure Development”. Tā savukārt piederēja Singapūrā reģistrētam uzņēmuma „Valhalla Commudities Investments”, kura otrs lielākais īpašnieks saskaņā ar Singapūras uzņēmumu reģistra datiem ir Rīgas brīvostas pārvaldnieks Leonīds Loginovs. Lielākā uzņēmuma daļa piederēja Panamā reģistrētai firmai „Transworld Transit Corp”, pārējās - kādai Evai Akurāterei, zvērinātam advokātam Andrejam Strautiņam un Reģionālās investīciju bankas padomes loceklim Arkādijam Fjodorovam. „De Facto” ziņoja, ka pieteikumā nomāt zemi „Valhalla Commudities Investments” minēta kā viens no lielākajiem loģistikas eksporta zonu attīstītājiem un operatoriem vairākās Āzijas un Eiropas valstīs, taču 2009.gadā uzņēmuma apmaksātais kapitāls bijis vien divi ASV dolāri. Vēlāk tas palielināts līdz 100 dolāriem. L.Loginovs savu saistību ar uzņēmumu raidījumam nenoliedza.

Aizbildinoties, ka par īpašniekiem nav zinājuši, nomas līgumu balsojumā atbalstīja ne vien Rīgas domes pārstāvji Rīgas brīvostas valdē, bet arī Finanšu ministrijas pārstāvis Ēriks Škapars (Vienotība) un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas pārstāvis Viesturs Silenieks (ZZS), kuru vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Edmunds Sprūdžs (Reformu partija) pēc šā darījuma no valdes atcēla. Pēc informācijas par potenciālā nomnieka saistību ar L.Loginovu līguma parakstīšana valdes locekļi rosināja līguma parakstīšanu atlikt, lai pārbaudītu tā likumību, taču jau pēc dažām nedēļām bez valdes ziņas līgumu L.Loginova vietnieks Aigars Pečaks to tomēr parakstīja.

Vēl nedēļu vēlāk 2012,gada martā Singapūrā reģistrētais uzņēmums, kas daļēji piederēja L.Loginovam, no saimniekošanas Spilves pļavās atteicās un līgumu lauza. Par to ziņoja TV3 raidījums „Nekā personīga”.

Raksts tapis sadarbībā ar žurnālisti Evitu Puriņu.

Avoti:

Valsts kontroles revīzijas ziņojums.12.03.2013

Rīgas brīvostas preses relīze par Valsts kontroles atzinumu 12.03.2013

Rutule, E. Valsts kontrole atklāj Rīgas brīvostā nelietderīgu līdzekļu tērēšanu; vērsīsies prokuratūrā. Leta. 12.03.2013

 

Stankeviča, Z. Ameriks: Diskusijai par Loginova atlaišanu jābūt argumentētai, nevis balstītai uz "revolucionāru pārliecību vai mēness fāzēm". Leta. 15.03.2013
 
Ādamsone, A. Rīgasdomes koalīcija balsojumā noraida ierosinājumu no brīvostas valdes atsaukt pašvaldības pārstāvjus. Leta. 24.04.2013.

LTV „De Facto”. Loginovam daļēji piederošs uzņēmums tiek pie vērienīga nomas līguma Rīgas brīvostā 12.02.2012

LTV „De Facto”.Brīvosta nesteidz vērtēt Spilves pļavu nomas līgumu. 26.02.2012

LTV „De Facto”.Skandalozais Spilves pļavu nomas līgums bez brīvostas valdes ziņas parakstīts 04.03.2012

TV3 „Nekā personīga”. Singapūras uzņēmums lauž līgumu ar Rīgas brīvostu par 166 ha Spilves pļavu nomu 11.03.2012

 

Atpakaļ uz sarakstu

Lūdzu, autorizējies!

Lai balsotu, lūdzu, autorizējies ar savu sociālo tīklu profilu! Tavi personas dati nebūs pieejami trešajām pusēm!