Rīgas Domes korupcijas skandāli

jauns

Dārgais Saktas ziedu tirgus paviljons

Pēdējās izmaiņas veiktas 2013.gada 27.maijā.

2011.gada novembrī tika atklāts jaunbūvētais „Saktas” ziedu tirgus paviljons, kas salīdzinājumā ar vairākām iepriekš Latvijā uzceltām vai renovētām augstvērtīgām ēkām izcēlās ar rekordlielām būvniecības izmaksām - 2890 latiem kvadrātmetrā. Sadārdzinājuma iemeslus pēta Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB), kas apšaubījis, vai būvniecībā izmantoti materiāli, kas norādīti tā tehniskajā projektā, savukārt Rīgas Domes uzdevums šobrīd ir pārbaudīt paviljona jumta seguma materiāla atbilstību.

Atslēgas vārdi:Sakta, Rīgas nami, VKPI, Skonto būve

Kvadrātmetrā dārgāk par Rīgas biržu

Vairākus mēnešus pēc tam, kad Rīgas mērs Nils Ušakovs un vicemērs Andris Ameriks grieza lentītes, atklājot jaunuzbūvēto „Saktas” ziedu paviljonu pie Vērmanes dārza, TV3 raidījums „Nekā personīga” ziņoja par tā neparasti augstajām izmaksām.

Kopumā par paviljona celtniecību uzņēmumam „Skonto būve”samaksāti 736 524 lati, un cena par vienu kvadrātmetru ir stipri augstāka nekā vairāku greznu ēku restaurācijā un būvē. Paviljons izmaksājis vidēji 2890 latu kvadrātmetrā. Salīdzinājumā, piemēram, Rīgas biržas restaurācijā kvadrātmetrs maksājis 2430 latu, Skrundas pilī – 690 latu.

Atklātā konkursā par tiesībām celt paviljonu piedalījās vēl viens pretendents – uzņēmums „RBS SKALS”, kura piedāvājums bijis 747 604 lati, tātad vēl dārgāks.

Jaunajā paviljonā ir 30 ziedu tirdzniecības vietu, kas kopā aizņem 311,2 kvadrātmetrus. „Rīgas namu” pārstāvji sākotnēji skaidroja, ka izmaksas sadārdzinājušas Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas (VKPAI) noteiktie ierobežojumi un prasības, jo ēka atrodas Rīgas vēsturiskajā centrā.

Sadārdzinājumā vaino pieminekļu sargu prasības

Jumta segums izmaksājis 120 600 latu bez PVN. Inspekcija esot noteikusi, ka ēkai jābūt caurspīdīgai, jābūvē īpašas ūdensvadu un kanalizācijas sistēmas, kas nebojā parka zonu, kā arī dārgs koku sakņu sistēmu saudzējošs paviljonu pamata risinājums ar mikropāļiem un monolīta grīdas plātnēm. Arī dārgais jumta segums no patinēta vara, kura atbilstību projektam vēlāk apšaubīja KNAB, bija VKPAI prasība, sacīja „Rīgas namu” speciāliste Terēza Luksa.

Savukārt VKPI priekšnieks Juris Dambis raidījumā „Nekā personīga” norādīja, ka inspekcijas nosacījumi bijuši tādi paši kā attiecībā uz citām pilsētas centra celtnēm un pauda viedokli, ka izmaksas ir pārspīlētas. Arī vairāki mediju aptaujātie neatkarīgie būvniecības speciālisti atzina, ka projekts, visticamāk, ir sadārdzināts.

Pēc 10 gadiem nojaucams

Kad preses spiediena rezultātā tika noņemta sākotnēji noteiktā slepenība pilnai projekta tāmei, atklājās, ka paviljons pasūtīts un celts kā pagaidu būve uz 10 gadiem. Tas nozīmē, ka pēc šī termiņa paviljons būs nojaucams bez jebkādām kompensācijām. Vienlaikus „Rīgas namu” pārstāvji stāstīja, ka paviljona izmaksas plānos atpelnīt 7 – 10 gados.

Pārbauda, vai jumta segums atbilst projektā noteiktajam

Pēc medijos izskanējušajām ziņām KNAB paziņoja, ka izvērtēs Rīgas pašvaldības amatpersonu darbības tiesiskumu, rīkojoties ar pašvaldības mantu un finanšu līdzekļiem.

Birojs pārbaudē konstatēja, ka būvniecības procesā nav ievēroti vispārīgie būvnoteikumi, kas nosaka kārtību, kādā būvobjektā aizpildāms būvdarbu žurnāls, - tajā neatbilstoši noteikumu prasībām ticis ierakstīts „Saktas” ziedu paviljona jumta segumam izmantotais materiāls - patinēts varš. Tas radot šaubas, vai paviljonam uzliktais jumta un apakšējā seguma materiāls atbilst paviljona tehniskajā projektā noteiktajam jumta materiālam.

KNAB pieprasījis SIA „Skonto būve” iesniegt jumta seguma - patinēta vara - atbilstības deklarāciju. Būvuzņēmums, apgalvojot, ka segums pilnībā atbilst projekta prasībām, pēc KNAB noteiktā iesniedza dokumentus Patērētāju tiesību aizsardzības centrā, kas savukārt norādīja, ka iesniegtie dokumenti nav uzskatāmi par preces atbilstību apliecinošiem. Pēc tam KNAB vērsies Rīgas domē, lūdzot to nodrošināt paviljona jumta seguma materiāla pārbaudi.

Raksts tapis sadarbībā ar žurnālisti Evitu Puriņu.

Avoti:

TV3 „Nekā personīga” http://www.tv3play.lv/play/267655/ 13.03.2012

TV3 „Nekā personīga” http://www.tv3play.lv/play/268991/ 25.03.2012

BNS,TVnet Saktas ziedu tirgū ieguldīto plāno atpelnīt desmit gadu laikā 13.03.2013.

Motivāns, I. „Skonto būve” apgalvo, ka „Saktas” ziedu paviljona jumta segums atbilst tehniskā projekta prasībām. Nozare.lv. 01.02.2013

 

Atpakaļ uz sarakstu

Lūdzu, autorizējies!

Lai balsotu, lūdzu, autorizējies ar savu sociālo tīklu profilu! Tavi personas dati nebūs pieejami trešajām pusēm!