Politiskie ielikteņi

jauns

Olita Augustovska Rīgas lidostas valdē

Pēdējās izmaiņas veiktas 2014.gada 3.martā

Trīs mēnešus pēc tam, kad saistībā ar Zolitūdes traģēdiju demisionēja premjers Valdis Dombrovskis (Vienotība), ienesīgā amatā bez konkursa tika iecelta viņa bijusī biroja vadītāja un partijas biedre Olita Augustovska. 2014.gada 25. februārī lidostas Rīga akcionāru padome viņu apstiprināja par lidostas valdes locekli. Alga šajā amatā ir 4000 eiro mēnesī. Viņu personīgi šim amatam esot uzrunājis satiksmes ministrs un pirms dažām nedēļām par Vienotības biedru kļuvušais Anrijs Matīss.

Informācija par O.Augustovskas virzīšanu šim amatam atklātībā nonāca tikai dažas dienas pirms viņas apstiprināšanas. Lai gan viņai ir psiholoģes izglītība un nav bijis tiešas saiknes ar aviācijas nozari, A.Matīss skaidroja, ka gadījumā, ja O.Augustovska tiks izraudzīta, tad “noteikti pēc profesionālajiem kritērijiem pārvaldes darbā un tā, ka savulaik bijusi lidostas Rīga padomē". Lidostas padomē viņa tika iecelta 2003.gadā, kad premjers bija Jaunā laika līderis Einars Repše, un arī toreiz tas bija politisks lēmums.

Tikpat neveikli tika skaidroti plānotās iecelšanas juridiskie aspekti. Lidostas valdē atbilstoši statūtiem jau bija pieci locekļi, un Satiksmes ministrijas pārstāvji sākotnēji norādīja, ka viena vieta atbrīvojusies, jo lidostas vadītājs Aldis Mūrnieks no valdes locekļa tika pārcelts par priekšsēdētāju. Drīz pēc tam gan tika gatavoti statūtu grozījumi, lai valdes locekļu skaitu palielinātu līdz sešiem. 

Par iepriekš pausto principu pārkāpšanu, virzot amatos “savējos”, tika jautāts arī premjerministrei Laimdotai Straujumai (Vienotība), un viņa sacīja, ka neapšauba O.Augustovskas kompetenci, taču, iespējams, esot “jādomā par izskaidrošanas darbu un, iespējams, arī konkursa organizēšanu, lai sabiedrībai būtu pārliecība, ka šis amats netiek piešķirts balstoties uz pazīšanos vai neprofesionalitāti vai vienkārši tāpēc, ka ir vajadzīgs“.

Tomēr jau dienu vēlāk O.Augustovska tika apstiprināta amatā. Turklāt tajā pašā sēdē lidostas akcionāru sapulce no valdes atcēla tās priekšsēdētāju Agri Balodi, norādot, ka viņš zaudējis Satiksmes ministrijas uzticību. A.Baloža atcelšana tika saistīta ar dienesta pilnvaru pārkāpšanu, viņam vienpersoniski parakstot dokumentus un nodarot potenciālu kaitējumu valsts interesēm. Tas, iespējams, saistīts ar faktu, ka lidosta Rīga gada sākumā atteikusies no cietušā statusa lietā pret bijušo airBaltic vadītāju Bertoltu Fliku, kuru Ģenerālprokuratūra nolēmusi saukt pie kriminālatbildības

Jānorāda, ka 2010. gada 15. novembrī uzreiz pēc ārkārtas Saeimas vēlēšanām O.Augustovska tika iecelta airBaltic padomē, bet pabija amatā tikai dažas stundas. Reaģējot uz aso kritiku par politisko amatu dalīšanu, premjers V.Dombrovskis viņai lika no tā atkāpties.

Toreiz mediji norādīja uz valdības deklarāciju, kurā bija pausta apņemšanās amatos iecelt pēc profesionāliem, ne politiskiem kritērijiem. Savukārt tagad viņasiecelšana lidostas Rīga valdē aktualizēja jautājumu par pēdējās V.Dombrovska vadītās valdības iecerēto kapitālsabiedrību reformu, kuras viens no uzdevumiem arī būtu novērst uzņēmumu vadītāju iecelšanu uz politisko simpātiju pamata. Sākotnēji bija paredzēts, ka reforma, ko virzīja toreizējais ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts (Reformu partija), 2014.gadā būs jau stājusies spēkā, taču pēc valdības krišanas un D.Pavļuta nomaiņas tā iestrēga Saeimā, tā arī netiekot līdz skatīšanai otrajā lasījumā. Mediji informēja, ka paketē ietilpstošo likumprojektu virzību neatbalsta arī Vienotība. Pēc O.Augstovskas iecelšana jaunais ekonomikas ministrs Vjačeslavs Dombrovskis (Reformu partija) gan norādīja, ka nepieciešamie normatīvie akti tiks pieņemti vēl līdz Saeimas vēlēšanām 2014.gada rudenī.

Negatīvi O.Augustovskas iecelšanu lidostas valdē vērtēja vairāki valsts pārvaldes eksperti, norādot, ka, lai gan konkurss ne vienmēr nodrošina labāko rezultātu, šāds lēmums vairo sabiedrības neuzticību varai. Providus pētnieks Valts Kalniņš norādīja, ka neuzticības pamatā ir iegājusies prakse, ka amatos tiek iecelti cilvēki, kuri pārstāv politiskās partijas, bet kuriem nav atbilstošas kompetences, un viņu uzdevums ir pildīt partiju norādes. Arī Publisko tiesību institūta direktors Arvīds Dravnieks pauda viedokli, ka cilvēki šajā gadījumā vairāk izvērtēs nevis O.Augustovskas profesionalitāti, bet gan to, vai spēj uzticēties valsts pārvaldei.

Raksts tapis sadarbībā ar žurnālisti Evitu Puriņu.

Avoti:

Margeviča, A. Attaisnojot amata radīšanu Augustovskai, Satiksmes ministrija "radoši" interpretē likumu normas. Pietiek.com. 21.02.2014.

KNAB varētu izvērtēt Augustovskas iecelšanu lidostas «Rīga» valdē. LSM.lv. 23.02.2014

Eksperti par Augustovskas iecelšanu amatā: Bažas ir par uzticību, nevis kompetenci25.02.2014

Bijušā premjera Dombrovska biroja vadītāju Augustovsku bez konkursa ieceļ lidostas "Rīga" valdē. Leta. 25.02.2014

Premjere: Iespējams, jārīko konkurss uz lidostas valdes locekļa amatu. LSM.lv. 24.02.2014

Atpakaļ uz sarakstu

Lūdzu, autorizējies!

Lai balsotu, lūdzu, autorizējies ar savu sociālo tīklu profilu! Tavi personas dati nebūs pieejami trešajām pusēm!