Politiķu izteicieni

arhīvs

Jāņa Lagzdiņa žests

 

 

Latvija jauna prezidenta gaidās

2007.gada jūnijā beidzās Valsts prezidentes Vairas Vīķes-Freibergas pilnvaras. Pēc vairāku “izmēģinājuma” kandidātu nosaukšanas Tautas partija slepeni vienojās ar pārējām koalīcijas partijām – LPP/LC, ZZS un TB/LNNK par neitrāla un partijām paklausīga kandidāta – ķirurga Valda Zatlera – izvirzīšanu. Deviņas dienas pirms vēlēšanām izvirzītā kandidatūra prezidenta amatam izsauca plašu sabiedrības neapmierinātību – tās iemesls bija gan slēptā lēmuma pieņemšana, gan Zatlera atzīšanās, ka viņš ir pieņēmis pacientu pateicības. Vairas Vīķes-Freibergas prezidentūras beigu posmā sabiedrībā pastāvēja gaidas, ka par Latvijas prezidentu būtu jāievēl cilvēku, kas vai nu līdzvērtīgi turpinātu Vairas Vīķes-Freibergas darbību Latvijas starptautiskās atpazīstamības veidošanā, vai ar savu autoritāti palīdzētu uzturēt ētiskos standartus Latvijas iekšpolitikā, vai par kuru – galu galā – sabiedrībai vismaz nebūtu kauns. Savā īsajā priekšvēlēšanu periodā Valdis Zatlers neatbilda nevienam no šiem kritērijiem.

Situācija pie Saeimas prezidenta ievēlēšanas dienā

Opozīcijas partija “Saskaņas Centrs” prezidenta amatam izvirzīja bijušo Satversmes tiesas priekšsēdētāju Aivaru Endziņu. Lai gan Endziņam pārmeta Latvijas okupācijas noliegšanu padomju laika publikācijā, viņa izvirzīšana tika uztverta kā alternatīva koalīcijas partiju vēlmei augstajā amatā ātri “iebīdīt” paklausīgu kandidātu. Sākotnēji prezidenta vēlēšanas bija paredzētas 2007.gada 6.jūnijā, bet valdošā koalīcija V.Zatleru prezidenta amatā ievēlēja ātrāk - 2007.gada 31.maijā, saīsinot kandidātu apspriešanas procesu. Prezidenta ievēlēšanas dienā pirms balsojuma pie Saeimas ēkas notika piketi, kuros piedalījās daži simti dalībnieku. V.Zatlera atbalstam piketu pie Saeimas organizēja TP jauniešu organizācija. “Sabiedrība par atklātību - Delna” rīkoja atbalsta akciju otram kandidātam – A.Endziņam, paužot protestu par veidu, kādā koalīcijas partijas izvirzīja V.Zatleru, liedzot sabiedrībai iespējas laicīgi apspriest prezidenta amata kandidātus.

Lagzdiņš parāda attieksmi

Pēc V.Zatlera ievēlēšanas Tautas partijas deputāts Jānis Lagzdiņš no Saeimas nama pretī esošās komisiju ēkas otrā stāva loga cilvēkiem, kas atradās pie Saeimas, parādīja rupju seksuāla rakstura žestu, sakrustojot kreiso roku burta L formā un pārliekot pāri tās elkonim labo roku. Šis žests tiek lietots Ibērijas pussalā un Latīņamerikā, kā arī Krievijā un krievu kultūras ietekmē esošajās valstīs (Ukraina, Baltkrievija), lai aizvainotu tā saņēmējus. Lagzdiņa žestu redzēja daudzi piketa dalībnieki, internetā tika izplatīta fotogrāfija. Lagzdiņa skaidrojums uzreiz pēc notikušā bija nepārliecinošs un gļēvulīgs. Lagzdiņš apgalvoja, ka šis žests neesot bijis vērsts pret Endziņa atbalstītājiem pie Saeimas. Viņš žestu rādījis savam dienesta biedram, ko ieraudzījis pūlī. "Man bija neviltots prieks, ka 20 gadu neesmu viņu saticis, tādēļ pasveicināju armijas stilā." Saeimas prezidija priekšsēdētājs Indulis Emsis (ZZS) nevēlējās apskatīt fotogrāfiju, jo "sakombinēt viskautko var". Emsis paziņoja, ka viņam nav jāseko līdz deputātu uzvedībai ārpus Saeimas. Mandātu un ētikas komisijas vadītājs Sergejs Dolgopolovs (SC) solīja, ka "kaut ko" rosināšot, ja noskaidros, ka tiešām pārkāpta deputāta ētika. Tikai Tautas partijas frakcijas vadītājs Māris Kučinskis, kas saņēma daudzu neapmierinātu partijas biedru zvanus, teica, ka šādu žestu rādīšana deputātam nav īsti attaisnojama, un atvainojās visiem, kurus tas bija aizskāris. Vēlāk arī pats J.Lagzdiņš izplatīja paziņojumu, kurā atvainojās visiem, kurus bija aizvainojis ar savu žestu. Lagzdiņš par nepiedienīgā žesta rādīšanu saņēma bargāko sodu, kāds paredzēts Saeimas kārtības rullī – viņam tika izteikts rakstveida brīdinājums, par to paziņojot no Saeimas tribīnes un laikrakstā "Latvijas Vēstnesis".

2008.gada jūnijā J.Lagzdiņš atkāpās no Tautas partijas frakcijas priekšsēdētāja vietnieka amata pēc tam, kad Saeima bija nobalsojusi par A.Lemberga interesēs izstrādātajiem priekšlikumiem Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likumā. 2010.gada aprīlī J.Lagzdiņš izstājās no TP, pamatojot savu soli ar Saeimas balsojumu pret Jāņa Maizīša pārvēlēšanu ģenerālprokurora amatā.

 

 

Valsts prezidenta Valda Zatlera ievēlēšana 2007.gadā

Avoti: LETA, Diena, www.atverts.lvwww.wikipedia.org

 

 

Atpakaļ uz sarakstu

Lūdzu, autorizējies!

Lai balsotu, lūdzu, autorizējies ar savu sociālo tīklu profilu! Tavi personas dati nebūs pieejami trešajām pusēm!