Politiķu izteicieni

arhīvs

Horizontālais taimkods

Atslēgas vārdi: NRTP, Kleckins, Latvijas televīzija, cenzūra, Krievija, Putins

2007.gada 1.decembrī Latvijas televīzija (LTV) bija iekļāvusi savā programmā franču kinematogrāfistu veidoto dokumentālo filmu “Putina sistēma”. LTV filmas raidlaiku bija īpaši pieskaņojusi nākamajā dienā paredzētajām prezidenta vēlēšanām Krievijā. LTV Sabiedrisko attiecību nodaļa vēl filmas demonstrācijas dienā izsūtīja paziņojumu presei, atgādinot par filmu, kas “vēsta par pašreizējā Krievijas prezidenta Putina neviennozīmīgi vērtēto ceļu no VDK virsnieka posteņa līdz valsts vadītāja amatam”. Tomēr dienas vidū izrādījās, ka filma netiks demonstrēta. LTV 7. kanāla direktors apgalvoja, ka esot “saplīsusi” filmas kasete un filmu demonstrēs “kaut kad vēlāk”. Lai gan LTV tehniskais nodrošinājums patiesi bija trūcīgs, tomēr nebija grūti saprast, ka kasete ir saplīsusi īstajā brīdī. Jau uzreiz parādījās versija par iespējamo Latvijas Ārlietu ministrijas (ĀM) iejaukšanos pēc Krievijas vēstniecības lūguma. Sākotnēji Ārlietu ministrija to noliedza, tomēr nākamajā dienā atzina, ka par filmu ir “interesējusies” Krievijas vēstniecība, pēc tam arī ĀM preses sekretārs sazinājies ar LTV, lai noskaidrotu  “informāciju par filmas demonstrēšanas laiku un valstīm, kurās filma jau demonstrēta”. Laikraksta “Diena” žurnāliste Gunta Sloga savā blogā “Dienas” interneta portālā publiskoja informāciju, ka atcelt filmas demonstrēšanu Latvijas televīzijai ir lūgusi plašsaziņas līdzekļu uzraudzības organizācija Nacionālā radio un televīzijas padome (NRTP).

NRTP priekšsēdētājs Ābrams Kleckins kategoriski noliedza, ka pie padomes būtu vērsušies Krievijas vai Latvijas ĀM pārstāvji. Tomēr viņš atzina, ka ir zvanījis LTV, kā pats apgalvoja – lai noskaidrotu filmas nerādīšanas iemeslus. Turklāt viņš nesaskatīja nekādu problēmu filmas atcelšanā un vēlreiz uzsvēra, ka tam ir tehniski iemesli. Pirmdien, 3.decembrī, LTV ģenerāldirektors Jānis Holšteins paziņoja, ka filma netika parādīta, jo filmas kasetei bijis bojāts “horizontālais taimkods”. Cilvēki, kas saistīti ar televīzijas darba specifiku, gan norādīja, ka minētais bojājums nav šķērslis filmas demonstrēšanai, sliktākajā gadījumā filmu ir nepieciešams vēlreiz ierakstīt kasetē, kas neprasa vairāk kā 45 minūtes. Jau nākamajā dienā LTV ģenerāldirektors attaisnoja filmas noņemšanu ar pavisam citiem iemesliem. Filma neesot rādīta, jo LTV vadība esot vēlējusies pārbaudīt filmas teksta tulkojumu, lai pārliecinātos, ka ar to nav nekādu problēmu, tā kā “neprecīzs tulkojums varētu atstāt iespaidu uz skatītāju”. Filmas atcelšana bija izraisījusi plašu sabiedrības neapmierinātību, atbildīgo amatpersonu neveiklie un pretrunīgie skaidrojumi to vēl palielināja. Nākamajā dienā J.Holšteins iesniedza atlūgumu.

Pēc vairākiem mēnešiem Ā.Kleckins intervijā laikrakstam “Dienas Bizness” atzinās, ka Latvijas televīzija ir atcēlusi “Putina sistēmas” demonstrēšanu, jo saņēmusi Latvijas augstāko politisko aprindu spiedienu. "Ir bijis zvans no ietekmīgas organizācijas, taču diemžēl es to nevaru pierādīt un nevaru saukt uzvārdus. Es tikai to pašu faktu zinu. (..) Es nevaru saukt nevienu vārdā. Diemžēl. Man nav pierādījumu. Es tikai gribu pateikt, ka bija zvans no augšas. Uz LTV bija. Un pavēle "ņemt to filmu nost" arī bija. Un ne no manis." Tomēr Ā.Kleckins to neuzskatīja par cenzūru. Telefonintervijā raidījumam “Kas notiek Latvijā?” viņš apgalvoja: “Zvans – tā taču nav cenzūra!”

Līdz šim tikai speciālistiem zināmais termins “horizontālais taimkods” turpmāk tika plaši izmantots ikdienas leksikā, apzīmējot amatpersonu izdomātus fiktīvus aizbildinājumus. Tas kļuva par 2007.gada nevārdu, jo – kā norādīja šī konkursa žūrija – “sevī iemieso pēdējā gada vairīšanos no patiesības”.

Avoti: LETA, Diena, Guntas Slogas bloga ieraksts

Atpakaļ uz sarakstu

Lūdzu, autorizējies!

Lai balsotu, lūdzu, autorizējies ar savu sociālo tīklu profilu! Tavi personas dati nebūs pieejami trešajām pusēm!