2007.gada 21.jūnijā, savā atvadu uzrunā LR Saeimā Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga norādīja uz aizdomām par Saeimas deputātu ilgstošu uzpirkšanu. 2006. gadā tika uzsākts kriminālprocess, kurā amatnoziegumos, kukuļņemšanā un naudas atmazgāšanā tika apsūdzēts Ventspils mērs Aivars Lembergs. 2007.gadā parādījās ziņas par to, ka daudzu gadu garumā A.Lemberga kontrolē esošie Ventspils uzņēmumi ir veikuši Saeimas deputātu un citu valsts amatpersonu uzpirkšanu. Nelegālie maksājumi amatpersonām un partijām tika veikti skaidrā naudā, kopumā tā dēvētajiem Lemberga stipendiātiem samaksājot aptuveni 7 miljonus ASV dolāru. Lai netraucētu izmeklēšanai, Ģenerālprokuratūra nesniedza nekādu sīkāku informāciju par šo lietu. Savā runā Valsts prezidente noraidīja iespēju atlaist Saeimu, taču vienlaikus viņa aicināja Saeimu veikt pašattīrīšanos. Viņa mudināja prokuratūru vēl līdz 10.Saeimas vēlēšanām publiskot pierādījumus par deputātu uzpirkšanu, lai vēlētāji varētu izdarīt informētu izvēli.
“Citi uzskata, ka jāatlaiž Saeima tādēļ, ka pār to gulstas ļoti smaga aizdomu ēna par ilgstošu deputātu un partiju uzpirkšanu par ļoti iespaidīgām naudas summām. Tā ir pavisam cita un nopietna lieta. Tādēļ šai savas prezidentūras beigu posmā es vēršos pie prokuratūras ar publisku aicinājumu ļoti nopietni aktivizēt savu izmeklēšanas darbību un atcerēties, ka attiecībā uz politiķiem viņu pienākums nav tikai savākt uguns un ūdensdrošus pierādījumus, lai panāktu notiesājošus spriedumus tiesas priekšā. Nav arī viņiem tiesības tikai noplūdināt mīklainas aizdomas, tā radot vispārēju neuzticības gaisotni vai augsni ķenguru tiesām. Tomēr laikus, vismaz pirms 10.Saeimas vēlēšanām, prokuratūrai būtu nopietna atbildība darīt tautai zināmus faktus, pierādījumus un liecības, kas tautai ļautu nonākt pie sprieduma, uz ko balstīt savu izvēli brīvās un demokrātiskās vēlēšanās. Ja tas tā nenotiks, tad tautai tiks liegtas pamattiesības saņemt informāciju, kas nepieciešama, lai spētu izvēlēties savus priekšstāvjus, un tādā gadījumā būtu izdarīts nopietns kaitējums Latvijas demokrātijai.
Jau šobrīd pār dažām galvām karājas Damokla zobens. Tas karājas mata galā, un vēl mēs nezinām, kur un kad tas kritīs. Ja dzīvojam tiesiskā valstī, tad kaut kad tam būs jākrīt. Tādēļ no šīs Saeimas augstās tribīnes es kā prezidente vēršos arī pie partijām un pie viņu deputātiem. Es aicinu visas partijas rūpīgi pārspriest un izvērtēt savu pēdējo gadu darbību un finansēšanas avotus. Es aicinu partijas pašas kritiski izvērtēt savas rindas - gan tos biedrus, kas ir Saeimas deputāti, gan tos, kas ir tikai ierindas biedri. Es aicinu partijas pašas papūlēties, lai atšķirtu "āžus" no "avīm", kā saka Bībeles teiciens, ja tās grib vēl būt aktīvas un pārstāvētas arī 10. un 11.Saeimā.”
Vairas Vīķes-Freibergas pieminētā metafora no Senās Grieķijas vēstures parasti tiek izmantota, lai ilustrētu atbildību un riskus, kas saistīti ar politisko varu. Leģenda vēsta, ka Damokls bija viens no Sirakūzu tirāna Dionīsija II (4.gs. p.Kr.) līdzgaitniekiem. Viņš izteica apbrīnu par Dionīsija bagātību un varu, tādēļ Dionīsijs piedāvāja viņam uz vienu dienu izmēģināt valdnieka statusu. Dzīrēs Damokls tika apkalpots kā valdnieks, līdz viņš ieraudzīja, ka virs viņa galvas, iekārts tievā zirga astrā, karājas ass zobens. Damokls nekavējoties lūdza atbrīvot viņu no valdnieka lomas.
Drīz pēc Valsts prezidentes runas, 2007. septembrī, atklājās, ka Saeimas prezidija priekšsēdētājs Indulis Emsis (ZZS) Ventspils amatpersonu lietas ietvaros prokuratūrai sniedzis nepatiesas liecības par viņam 2006. gadā Ministru kabineta ēkā nozagto 10 000 ASV dolāru izcelsmi un izlietojumu. I.Emsis piekrita samaksāt prokuratūras noteikto soda naudu un atkāpās no amata. Lai arī prokuratūra nesniedza vairāk informācijas, bija noprotams, ka I. Emša 10 000 ASV dolāriem ir saistība ar Ventspils uzņēmumu veikto Saeimas deputātu uzpirkšanu.
Lemberga stipendiāti
Induļa Emša portfelis un nozušana no politiskās skatuves
LSDSP un Lemberga vienošanās
Avoti: Diena, LETA, www.livius.org