Politiķu izteicieni

arhīvs

Aizver muti!

2009.gadā Ārlietu ministrija bija izstrādājusi jaunu Latvijas valsts karoga likumu, jo bija konstatējusi vairākus formālus trūkumus iepriekšējā likuma redakcijā. Likuma apspriešanas gaitā Jaunā laika deputāts Igors Aleksandrovs bija iesniedzis grozījumus, kas paredzēja samazināt to dienu skaitu, kad pie privātpersonu ēkām ir obligāti jāizkar valsts karogs. Viņš skaidroja, ka pašvaldības policija regulāri soda privātpersonas par karoga neizlikšanu, lai gan cilvēkiem pārsvarā nav ļaunprātīgu nolūku. Turklāt tikai divās ES valstīs valsts karoga izkāršana esot obligāta. Tādēļ Aleksandrovs ierosināja noteikt obligātu karoga izkāršanu tikai 4.maijā un 18.novembrī.Šo priekšlikumu bija atbalstījis Juridiskās komisijas vairākums. Likuma apspriešanā 2.lasījumā 2009.gada 15.oktobra parlamenta plenārsēdē I.Aleksandrova priekšlikums izraisīja saasinātas diskusijas par patriotismu un Latvijas vēsturi. Kopumā debatēs par šo priekšlikumu uzstājās 16 deputāti. ZZS deputāts Ingmārs Līdaka uzstājās ar īsu uzrunu, kuras laikā viņš uzkliedza PCTVL deputātam Vladimiram Buzajevam “Aizver muti!”, reaģējot uz viņa starpsaucienu.

I.Līdaka.
Es lieliski dzirdēju šeit no tā kreisā flanga... patiešām lieliski dzirdēju un sapratu arī to kontekstu, kas tur skanēja... "Izņemsim ar laiku!" Ar to domāja 11. un 18.novembra izņemšanu no svinamo dienu saraksta.
Katrā valstī valsts Neatkarības diena ir svinamā... (Dep. V.Buzajeva starpsauciens no zāles.) Aizver muti!... Katrā valstī Neatkarības diena ir svinamā diena! Tātad - ko Kabanova kungs domāja ar 11. un 18.novembra izņemšanu no svinamo dienu statusa?! (Zālē troksnis.) Viņš domāja par Latvijas valstiskuma izmaiņām! Un tā mēs te tagad tukšus salmus kuļam, lai tas tur... kreisais zvēru un putnu dārzs varētu par mums ņirgāties!

Ingmārs Līdaka saņēma sēdes vadītājas aizrādījumu par sarunāšanos ar zāli. Redzot emocionālo reakciju uz savu priekšlikumu, I. Aleksandrovs to atsauca, vienlaikus izsakot cerību, ka Administratīvo pārkāpumu kodeksā tiks pārskatīti sodi par karoga neizkāršanu. Tomēr saskaņā ar Saeimas kārtības rulli šo priekšlikumu nevarēja atsaukt, jo to bija atbalstījusi atbildīgā komisija, tādēļ deputātiem nācās par to balsot. Par priekšlikumu valsts karogu obligāti izkārt tikai divas dienas gadā bija 22 deputāti, pret - 53, atturējās - 9. Priekšlikums netika atbalstīts.

I.Līdakas emocionālais izsauciens ātri kļuva populārs. Portālā www.youtube.com videosižets no Saeimas sēdes ar viņa izsaucienu pāris dienās tika skatīts vairāk nekā 85 000 reižu. Pēc Nothing special panākumiem inovatīvi uzņēmēji arī šo izteikumu centās komerciāli izmantot – tas bija internetā pieejams kā telefona signāls, tika tirgoti krekli ar uzrakstu “Aizver muti”.

Resursi internetā:

Video no 2009.gada 15.oktobra Saeimas plenārsēdes ar I.Līdakas uzstāšanos
 

Avoti: LETA, Latvijas Vēstnesis, Diena, www.youtube.com (LTV Panorāma)

 

Atpakaļ uz sarakstu

Lūdzu, autorizējies!

Lai balsotu, lūdzu, autorizējies ar savu sociālo tīklu profilu! Tavi personas dati nebūs pieejami trešajām pusēm!