Partiju pārkāpumi vēlēšanās

arhīvs

ZZS, JL, SC pārkāpumi pirms 9.Saeimas vēlēšanām 2006.gadā

9.Saeimas vēlēšanās partijas, kuras kandidēja visos vēlēšanu apgabalos, priekšvēlēšanu aģitācijai varēja tērēt 279 631,20 LVL. Vairākums no partijām ievēroja mērenību priekšvēlēšanu aģitācijas tēriņos. Latvijas Pirmā partiju un Tautas partiju, kuras ierobežojumus ievērojami pārkāpa. Saistībā ar 2006. gada priekšvēlēšanu aģitācijas periodā konstatētajiem partiju finansēšanas noteikumu pārkāpumiem Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs 5 partijām uzdeva atmaksāt valsts budžetā 1 055 582,83 LVL. Lielāko daļu no šīs summas veidoja Tautas partijas pārtērētie aptuveni miljons lati. Vēlāk KNAB sodu uzlika arī LPP/LC, liekot atmaksāt aptuveni pusmiljonu latu. Mazāk pārkāpumu bija izdarījušas citas partijas, saņemot arī mazāku sodu.

 

Atslēgas vārdi: ZZS, JL, SC, Dzimtene, priekšvēlēšanu izdevumu pārkāpumi, KNAB

 

Partijai „Jaunais laiks” KNAB uzdeva pārskaitīt valsts budžetā pārsniegto priekšvēlēšanu izdevumu apjomu – 2 087, 16 LVL. Partija šo summu jau ir pārskaitījusi valsts budžetā.

KNAB lēma, ka partijai „Saskaņas centrs” valsts budžetā pretlikumīgi saņemtie un iztērētie finanšu līdzekļi jāpārskaita 4 691,69 LVL apmērā. Partija daļēji šos līdzekļus ir atmaksājusi.

Zaļo un Zemnieku savienībai (ZZS) KNAB uzdeva pārskaitīt valsts budžetā pretlikumīgi saņemtos un iztērētos līdzekļus 11 626,89 LVL apmērā. KNAB konstatēja, ka pastāv tieša saikne starp ZZS un politiskās partijas „Latvijai un Ventspilij” valdes priekšsēdētāja A.Lemberga organizēto priekšvēlēšanu aģitāciju, kuras izvietošanu apmaksāja A.Lembergs un viņa dzīvesbiedre. Tādējādi šo divu fizisko personu izdevumi – 2374,35 LVL un 18 276,11 LVL ir uzskatāmi par dāvinājumu ZZS un ir pieskaitāmi ZZS priekšvēlēšanu aģitācijas izdevumiem. Tā kā atļautā ziedojuma apjoms fiziskai personai tobrīd bija noteikts 10 000 LVL, tad summa, kas ir virs noteiktā ierobežojuma (8276,11LVL), jāpārskaita valsts budžetā. Savukārt kopējie ZZS izdevumi priekšvēlēšanu aģitācijai noteiktos griestus pārsniedza par 3 350,78 LVL. Tādējādi kopējā valsts budžetā atmaksājamā summa ir 11 626,89 LVL.

ZZS nepiekrita KNAB traktējumam, ka „Latvijai un Ventspilij” priekšsēdētāja A.Lemberga kampaņa, kurā politiķis centies atspēkot nodibinājuma "Pilsētai un pasaulei" nomelnošanas kampaņu pret viņu, būtu uzskatāma par ZZS priekšvēlēšanu kampaņu. ZZS šo lēmumu 2007.gada decembrī apstrīdēja tiesā. Administratīvā rajona tiesa 2008.gada 5.decembrī ZZS sūdzību noraidīja, taču šis spriedums tika pārsūdzēts Administratīvajā apgabaltiesā. Arī apgabaltiesa atstāja spēkā KNAB lēmumu.

Partijai „Dzimtene” KNAB uzdeva pārskaitīt valsts budžetā pretlikumīgi saņemtos 9 810,42 LVL. Partija nepārreģistrējās atbilstoši Politisko partiju likuma spēkā stāšanās likumam, tādēļ tās darbība izbeigta ar 02.07.2008. 

 

Resursi internetā
Retrospekcija: 9.Saeimas pozitīvisma kampaņas smagā piezemēšanās
Providus: 9. Saeimas vēlēšanu izdevumi: partiju un citu personu priekšvēlēšanu kampaņas izdevumi

Avoti: KNAB, LETA, Diena

Atpakaļ uz sarakstu

Lūdzu, autorizējies!

Lai balsotu, lūdzu, autorizējies ar savu sociālo tīklu profilu! Tavi personas dati nebūs pieejami trešajām pusēm!