Partiju pārkāpumi vēlēšanās

arhīvs

SAB: 11.Saeimā viena partija priekšvēlēšanu laikā saņēmusi finansējumu no ārvalstīm

Atslēgas vārdi: SAB, KNAB, partijas, priekšvēlēšanu kampaņa, ārvalstu finansējums, Saskaņas centrs

Viena no 11.Saeimā iekļuvušajām partijām priekšvēlēšanu laikā ir saņēmusi finansējumu no ārvalstīm, kas ir aizliegts, 29.martā LTV raidījumā Panorāma pavēstīja Satversmes Aizsardzības biroja (SAB) vadītājs Jānis Kažociņš.

 

 

SAB priekšnieks medijiem atklāja, ka summas neesot milzīgas. SAB ir arī zināms, kā no ārvalstīm saņemtā nauda tikusi izmantota. Likumdošana atļauj nevalstiskajām organizācijām saņemt finansējumu no ārvalstīm, bet politiskas partijas to nedrīkst.


KNAB pārstāvji ir apstiprinājuši, ka birojs ir saņēmis no SAB informāciju un pašlaik birojā notiek pārbaude. Tomēr informācija, kas tiek pārbaudīta, ir klasificēta, līdz ar to netiek atklāts partijas nosaukumu un to, vai jau ir konstatēti kādi pārkāpumi.  Vēlāk arī KNAB neatklāja, kura Saeimas partija pēdējās vēlēšanās ir saņēmusi finansējumu no ārvalstīm. Biroja vadītājs Jaroslavs Štreļčenoks uz jautājumu, vai tā varētu būt „Saskaņas centrs”, ne noliedza, ne apstiprināja, norādot, ka šajā lietā vēl notiek izmeklēšana. KNAB priekšnieks arī nevarēja sniegt atbildi, vai izmeklēšana šajā lietā varētu noslēgties līdz 2013.gada pašvaldības vēlēšanām, lai iedzīvotāji varētu izvēlēties  pārdomāti un atbildīgi, atbalstot politiskās partijas pašvaldībās.

Iepriekš medijos bija izskanējis, ka šis politiskais spēks varētu būt apvienība "Saskaņas centrs".
Piemēram, TV3 raidījums „Nekā personīga” vēstīja, ka Saeimas priekšvēlēšanu kampaņā partijas SC deputātus un politiskos aģitatorus apmācījusi pieredzējusī Krievijas sabiedrisko attiecību firma «NikkoloM». Savā priekšvēlēšanu izdevumu deklarācijā KNAB partijas līderis Jānis Urbanovičs šo sadarbību nav deklarējis, jo firma SC it kā palīdzējusi pēc pašas iniciatīvas un bez maksas, norādīja raidījums.

 

2012.gada 12.jūnijā ziņu aģentūrai BNS KNAB pārstāvis A.Vitenburs komentēja: „Punkts formāli vēl nav pielikts. Vispirms ir jābūt fakta konstatācijai. Pārbaude iet uz beigām un tuvākajā laikā noslēgsies.”

Kā norāda atbildīgo institūciju pārstāvji, ja tiks konstatēts, ka partija saņēmusi finansējumu no ārvalstīm, likums teorētiski partijai paredz divas sankcijas, proti, neatļautais dāvinājums būs jāatmaksā valsts budžetā un, ja pieņemot šādu dāvinājumu, tiek būtiski pārkāpti arī kādi citi likumā noteiktie ierobežojumi un aizliegumi, partijai var apturēt valsts finansējuma piešķiršanu. Taču pastāv liela iespējamība, ka administratīvajam sodam šajā gadījumā būs iestājies noilgums. Likumu grozījumi, kas paredz kriminālatbildību par šādu pārkāpumu, stājās spēkā pēc 11.Saeimas vēlēšanām. K.Kažociņš medijiem šo komentēja: „Svarīgi, lai tie, kas ir bijuši saistīti, saprastu, ka tas nav pieņemami, un nākotnē tādos gadījumos varētu būt kriminālprocess.”

Avoti:

BNS: KNAB tuvākajā laikā pabeigs pārbaudi par ārvalstu finansējumu saņēmušo partiju. 12.06.2012.

BNS: KNAB neatklāj no ārvalstīm nelikumīgu naudu saņēmušo partiju; tai varētu liegt valsts budžeta finansējumu. 20.04.2012.

TVNET: SAB: Saeimā ievēlēta partija, kas finansēta no ārvalstīm, 29.03.2012.

TVNET: KNAB neatklāj, kura Saeimas partija saņēmusi finansējumu no ārvalstīm. 20.04.2012.


TV3 Nekā personīga, 10.06.2012.

Satversmes Aizsardzības biroja 2011.gada darbības pārskats.

 

 

Atpakaļ uz sarakstu

Lūdzu, autorizējies!

Lai balsotu, lūdzu, autorizējies ar savu sociālo tīklu profilu! Tavi personas dati nebūs pieejami trešajām pusēm!