Partiju pārkāpumi vēlēšanās

arhīvs

Partiju pārkāpumi pirms 11.Saeimas vēlēšanām

2011.gada ārkārtas Saeimas vēlēšanās piedalījās 13 partiju saraksti. Pieļaujamais vēlēšanu izdevumu apmērs bija 282 559,62 LVL (2010.gadā – ne vairāk kā 571 211,72 latus). Kopā politiskās partijas un to apvienības priekšvēlēšanu izdevumiem pirms 2011.gada Saeimas vēlēšanām izlietoja Ls 1 910 881,44 (pirms 10.Saeimas vēlēšanām – Ls 3 712 849,28).

Izdevumu apmēra ierobežojums attiecas uz šādām izdevumu pozīcijām:
1. Par reklāmas izvietošanu
2. par pasta (arī elektroniskā pasta) pakalpojumu izmantošanu, lai ar tā palīdzību nosūtītu priekšvēlēšanu aģitācijas materiālus;
3. par labdarības pasākumu finansēšanu, sponsorēšanu, izmaksājot pabalstus un izdarot dāvinājumus (ziedojumus).

2011.gada Saeimas ārkārtas vēlēšanās neviena politiskā partija nepārkāpa noteiktos priekšvēlēšanu tēriņa limitus.
ZZS iztērēja 97 %, bet LPP/LC 95% no atļautā priekšvēlēšanu izdevumu limita.

Kopumā partiju pārkāpumi bija salīdzinoši nelieli. KNAB nebija jāizmanto tiesības pārtraukt kādas politiskās partijas priekšvēlēšanu aģitāciju, taču KNAB to izmantoja attiecībā uz Puaro.lv jeb trešās personas veikto priekšvēlēšanu aģitāciju.

Atslēgas vārdi: 11.Saeima, priekšvēlēšanu kampaņa, puraro.lv, KNAB

Trešās personas SIA Freedomlab (Puaro.lv) pārkāpumi
Priekšvēlēšanu aģitācijas laikā KNAB pieņēma lēmumu aizliegt turpināt par maksu izvietot priekšvēlēšanu aģitāciju tā dēvētajai trešajai personai SIA Freedomlab, kas ir domēna Puaro.lv operators. Uzņēmums pilnībā pieder Ilzei Elizabetei Dzirkalei, bet tā valdē bez I.E.Dzirkales darbojas arī Jurģis Liepnieks.

Portāls Puaro.lv televīzijas kanālā LNT izvietoja reklāmas klipu, nenorādot, ka tā ir priekšvēlēšanu aģitācija, kas ir aģitācijas izvietošanas apmaksātājs. Tādēļ KNAB klipu atzina par slēpto priekšvēlēšanu aģitāciju, kas ir aizliegta. Vienlaikus SIA «Freedomlab» kā ar politiskajām partijām un to apvienībām nesaistīta persona ir arī pārkāpusi pieļaujamo izdevumu apmēru priekšvēlēšanu aģitācijai, proti, priekšvēlēšanu aģitāciju par summu, kas pārsniedz likumā noteikto izdevumu apmēru - 3000 latu par reklāmas izvietošanu.

11.Saeimā iekļuvušo partiju pārkāpumi

„Saskaņas centrs”
KNAB konstatējis, ka 11.Saeimas vēlēšanu izdevumu deklarācijā partiju apvienība nav norādījusi izdevumus 171,40 LVL deklarācijā, lai gan uz šiem izdevumiem attiecināmi apmēra ierobežojumi. Tāpat partija nav norādījusi fizisku personu apmaksātus izdevumus 36,60 LVL par telpu nomu, kā arī nav norādījusi partijas izdevumus, uz kuriem neattiecas apmēra ierobežojumi 48,80 LVL apmērā.
KNAB partijai piemērojis 250 LVL lielu naudas sodu, ko partija ir samaksājusi.

Nacionālā apvienība „Visu Latvijai/ TB/LNNK
Apvienība nav norādījusi partijas izdevumus 50 LVL apmērā par reklāmas izvietošanu, uz ko attiecas izdevumu apmēra ierobežojumi. Tāpat apvienība nav norādījusi fizisko personu apmaksātos izdevumus 3557,77 LVL pa reklāmas izvietošanu un pasta pakalpojumu izmantošanu. KNAB apvienībai piemēroja 350 LVL lielu sodu, deputatiuzdelnas.lv nav pieejama informācija, vai apvienība sodu ir samaksājusi.

Zaļo un zemnieku savienība

KNAB konstatējis, ka ZZS veicis šādus pārkāpumus:

1) no juridiskas personas saņēmis ziedojumi 5 219, 16 LVL apmērā, lai gan juridiskām personām nav atļauts veikt ziedojumus politiskajām partijām. 
2) KNAB konstatējis, ka partiju apvienība nav norādījusi 3 762, 20 LVL par reklāmas izvietošanu, pasta pakalpojumiem un labdarību, lai gan uz šiem izdevumiem attiecas apmēra ierobežojumi. 
3) ZZS nav norādījusi arī 175,09 LVL izdevumus, uz kuriem neattiecas apmēra ierobežojumi Ls 175,09;
4) ZZS nav norādījusi fizisko personu apmaksātos izdevumus un attiecīgos ieņēmumus Ls 190,76 (par informatīva izdevuma izgatavošanu un pasta pakalpojumiem);
5) ZZS nav norādījusi juridisko personu apmaksātos izdevumi un attiecīgos ieņēmumus Ls 2 415,60 (par reklāmas izvietošanu) un Ls 2 803,56 (par informatīvā izdevuma izgatavošanu);
6) ZZS nav norādījusi ziedojumus 2 234,76 LVL apmērā.
KNAB partiju apvienībai piemēroja naudas sodu 1000 LVL apmērā, ko apvienība ir samaksājusi.

Zatlera reformu partija (šobrīd Reformu partija)
KNAB konstatējis, ka partija nav norādījusi izdevumus 35 406, 62 LVL apmērā, uz kuriem attiecas apmēra ierobežojumi (par reklāmas izvietošanu). Tāpat partija nav norādījusi fizisko personu apmaksātos izdevumus 2 641, 42 LVL par reklāmas izvietošanu un ziedojumus 1 587,77 LVL apmērā.
Partija sodīta ar 1000LVL lielu naudas sodu, ko partija jau ir samaksājusi.

Vienotība
KNAB konstatējis, ka Vienotība saņēmusi neatļautu dāvinājumu no juridiskas personas 159,86 LVL apmērā. Vienotība nav norādījusi partijas izdevumus uz kuriem neattiecas apmēra ierobežojumi 6,00 LVL apmērā. Vienotības deklarācijā nav norādīti fizisko personu apmaksātie izdevumi un attiecīgie ieņēmumi Ls 12,00 (par reklāmas izvietošanu laikrakstā) un nav norādīti juridisko personu apmaksātie izdevumi un attiecīgie ieņēmumi Ls 159,86 (par autotransporta izmantošanu).  Partijai piemērots 500 LVL sods, ko tā jau ir samaksājusi.

LETA: KNAB: «Puaro.lv» veic slēptu priekšvēlēšanu aģitāciju televīzijā, 15.09.2011.

KNAB Pārskats "Par atklātajiem partiju finansēšanas pārkāpumiem Saeimas vēlēšanās 2011.gadā", 2012.gada 30.aprīlis.

Atpakaļ uz sarakstu

Lūdzu, autorizējies!

Lai balsotu, lūdzu, autorizējies ar savu sociālo tīklu profilu! Tavi personas dati nebūs pieejami trešajām pusēm!