Partiju pārkāpumi vēlēšanās

arhīvs

Partiju pārkāpumi pirms 10.Saeimas vēlēšanām

Atslēgas vārdi: KNAB, partiju finanses, priekšvēlēšanu izdevumi, PLL, SC, Vienotība

Pēc KNAB aprēķiniem 2010.gada Saeimas vēlēšanās kopā partijas un to apvienības priekšvēlēšanu izdevumiem pirms 10.Saeimas vēlēšanām izlietoja 3 712 849,28 LVL. Saskaņā ar likumu, partijas par reklāmas izvietošanu, pasta pakalpojumu izmantošanu un dažādu labdarības pasākumu finansēšanu (pozīcijas uz kurām attiecas tēriņu ierobežojumi) varēja tērēt ne vairāk kā 571 211,72 LVL. 

Likumā nav noteikti ierobežojumi uz tādām izdevumu pozīcijām kā visu veidu reklāmas materiālu sagatavošana, vēlēšanu kampaņas plānošana, organizēšana, kampaņā iesaistīto personu darba algas, kustamas un nekustamas mantas īrēšana vēlēšanu kampaņas vajadzībām, iespiedtehnikā sagatavotu izdevumu publicēšana vēlēšanu kampaņas vajadzībām un citi izdevumi.
 
KNAB nekonstatēta priekšvēlēšanu izdevumu apmēra pārsniegumu pirms vēlēšanām, līdz ar to arī neizmantoja likumā noteiktās pilnvaras apturēt priekšvēlēšanu aģitāciju.
 
Nopietnākie pārkāpumi bija konstatēti apvienībai “Par Labu Latviju” (PLL), kura priekšvēlēšanu izdevumu apmēru pārsniedza par 44 063, 36 LVL. Tāpat KNAB konstatējis, ka partiju apvienība PLL saņēma dāvinājumu no komercsabiedrības, kura no saviem līdzekļiem samaksāja par partiju apvienības priekšvēlēšanu aģitācijas izvietošanu televīzijā, tādējādi nodrošinot partiju apvienībai priekšapmaksas atlaidi 25% apmērā. Apvienība par šiem pārkāpumiem, kā arī par nepatiesu ziņu norādīšanu deklārācijā un deklarācijas aizpildīšanas kārtības neievērošanu tika sodīta ar 1650 LVL lielu sodu.
 
Zaļo un Zemnieku savienība par neatļauta dāvinājuma saņemšanu no juridiskām personām 4 596,98 LVL apmērā un nepatiesu ziņu norādīšanu deklarācijā tika sodiīta ar 650 LVL lielu sodu.
 
“Saskaņas centrs” sodīts ar 600 LVL sodu par nepatiesu ziņu norādīšanu deklarācijā, nenorādot visus ieņēmumus un fizisku personu apmaksātus priekšvēlēšanu izdevumus, uz kuriem attiecināmi apmēra ierobežojumi (nenorādītā summa - 12 370, 12 LVL).
 
Partiju apvienība “Vienotība” sodīta ar 300 LVL lielu sodu par nepatiesu ziņu norādīšanu deklarācijā, nenorādot visus partijas apmaksātos priekšvēlēšanu izdevumus, uz kuriem attiecināmi apmēra ierobežojumi (1 226, 77LVL), par visu ieņēmumu un fizisko personu apmaksāto priekšvēlēšanu izdevumu, uz kuriem attiecināmi ierobežojumi nenorādīšanu (202,73LVL)apmērā.
 
Kopumā KNAB lēma par saukšanu pie administratīvās atbildības 11 partijas, uzliekot naudas sodus kopumā 4200 LVL apmērā. 
 
Avots: 
KNAB pārskats “Par atklātajiem partiju finansēšanas pārkāpumiem Saeimas vēlēšanās 2010.gadā”, 2011.gada 31.maijs

 

Atpakaļ uz sarakstu

Lūdzu, autorizējies!

Lai balsotu, lūdzu, autorizējies ar savu sociālo tīklu profilu! Tavi personas dati nebūs pieejami trešajām pusēm!