Partiju pārkāpumi vēlēšanās

aktualizēts

LPP/LC pārkāpumi 9. Saeimas priekšvēlēšanu kampaņas laikā

Pēdējās izmaiņas veiktas 2012.gada 12.oktobrī.

Pirms 9. Saeimas vēlēšanām partiju apvienība Latvijas pirmā partija un Latvijas ceļš (LPP/LC) izmantoja caurumus likumdošanā, lai apietu priekšvēlēšanu tēriņu ierobežojumus ar trešo personu starpniecību. Eksperti uzskata, ka papildus iztērētie ap pusmiljona latu nodrošināja LPP/LC 5% barjeras pārvarēšanu, līdz ar to - darbību Saeimā.

Reklāmu LPP/LC labā organizēja viņu kampaņas vadītājs Ēriks Stendzenieks, kurš pirms vēlēšanām izveidoja nodibinājumu „Pa saulei”. Nodibinājums rīkoja tā dēvēto pozitīvisma kampaņu, kurā slavināja LPP/LC politiķus. Pozitīva reklāma tika izvietota arī par Tautas partijas politiķi Helēnu Demakovu. Šai kustībai lielāko daļu no ienākumiem ziedoja Latvijas Pirmās partijas sponsori. Ē.Stendzenieks veidoja slavinošās reklāmas kā nodibinājumam, tā arī vēlēšanu apvienības LPP/LC vajadzībām.

Pirms savu atzinumu par 9.Saeimas priekšvēlēšanu kampaņas izdevumiem bija pieņēmusi atbildīgā iestāde – Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB), vēlēšanu apvienība LPP/LC tika likvidēta un pārtapa politiskā partijā ar tādu pašu nosaukumu. Tas radīja bažas, ka tādējādi vēlēšanu apvienība izvairīsies no soda par pārkāpumiem priekšvēlēšanu kampaņas laikā. Tomēr aptuveni divus gadus pēc vēlēšanām KNAB uzskatīja, ka partija LPP/LC ir vēlēšanu apvienības saistību pārņēmēja un uzlika atmaksāt valsts budžetā aptuveni pusmiljonu latu lielo priekšvēlēšanu kampaņas pārtēriņu. Partija turpināja tiesāties, jo nepiekrita KNAB lēmumam. KNAB pārstāvji uzskatīja, ka pārreģistrācijas mērķis bija izvairīties no saistībām pret valsti. Kopā LPP/LC valsts kasē jāatmaksā 528 870 LVL. Partija lēmumu pārsūdzēja 2008.gada decembrī.

Jau 2008.gada nogalē tika uzsākts kustības „Pa saulei” likvidācijas process. Lursoft publicētā informācija liecina, ka nodibinājums likvidēts 21.05.2010. 

Pirms 11.Saeimas vēlēšanām LPP/LC mainīja savu nosaukumu, kļūstot par Šlesera reformu partiju LPP/LC, kas bija sava veida atbilde jaunizveidotajai Zatlera Reformu partijai.

11.Saeimas vēlēšanās Šlesera reformu partija LPP/LC nepārvarēja 5% barjeru un Saeimā netika ievēlēta. Taču tā kā partija bija ieguvusi virs 2% vēlētāju atbalstu (2.4%), tai pienācās valsts finansējums - 11 065 lati. Taču 2011.gada 1.decembrī notika partijas kongress, kurā tika nolemts Šlesera reformu partiju likvidēt. Līdz ar šādu lēmumu partijai vairs netiks piešķirts valsts finansējums.

Uzsāktā tiesvedība par aptuveni pusmiljona latu atmaksu valsts budžetā par pārkāpumiem 9.Saeimas priekšvēlēšanu kampaņā turpinājās līdz pat 2012.gada oktobrim. Partija iesniedza apelācijas sūdzību Administratīvajā apgabaltiesā. 2012.gada jūnija vidū tiesa apelācijas sūdzību noraidīja. 2012.gada jūlijā partija iesniedza kasācijas sūdzību par spriedumu.

2012.gada 11.oktobrī Augstākās tiesas Senāts atteicās ierosināt kasācijas tiesvedību, tiesas lēmums vairs nav pārsūdzams.

Partijas līderis Ainārs Šlesers paziņoja, ka likvidējamajai partijai šādas naudas nav.

Atslēgas vārdi: pozitīvisma kampaņa, LPP/LC, „trešā persona”, priekšvēlēšanu aģitācija, Stendzenieks, KNAB

uz augšu

“Pa saulei” kampaņa iedragā vienlīdzīgus spēles noteikumus

Pirms 9.Saeimas vēlēšanām politiskajām partijām bija noteikts ierobežojums priekšvēlēšanu kampaņu izdevumiem, proti, partijai, kandidējot visos vēlēšanu apgabalos, priekšvēlēšanu tēriņu ierobežojums bija 279 053 LVL. LPP/LC priekšvēlēšanu kampaņas organizatora un reklāmas aģentūras “ZOOM!” (šobrīd “!MOOZ”) vadītāja izveidotais nodibinājums „Pa saulei” pēc KNAB aprēķiniem iztērēja aptuveni 401 000 LVL. Līdzīga veida kampaņu izvērta Tautas partija un tai pietuvinātā biedrība „Sabiedrība par vārda brīvību”.

Citas politiskās partijas ievēroja mērenību priekšvēlēšanu izdevumos, tādējādi divu partiju ievērojamā dominance priekšvēlēšanu periodā radīja pamatu apstrīdēt 9.Saeimas vēlēšanu rezultātus. LR Augstākā tiesa vēlēšanu rezultātus neatcēla, norādot, ka vēlētājiem priekšvēlēšanu laikā bija iespēja veidot savu politisko gribu, ņemot vērā publiski izskanējušo informāciju par to, ka nodibinājuma "Pa saulei" reklāmas kampaņa par LPP/LC apvienības kandidātiem ir veidota tiešā sadarbībā ar minētās apvienības priekšvēlēšanu kampaņas organizētājiem. LR Augstākā tiesa atzina, ka nodibinājuma "Pa saulei" izdevumi reklāmām ir pieskaitāmi apvienības LPP/LC priekšvēlēšanu izdevumiem.

Nodibinājumu „Pa saulei” pirms 9.Saeimas vēlēšanām finansiāli atbalstīja LPP sponsori, piemēram, vieni no lielākajiem ziedotājiem bija uzņēmēji Ivo Zonne un Viesturs Koziols (šobrīd laikraksta “Diena” īpašnieks), kuri kopumā kustībai ziedoja 45 000 LVL. Salīdzinājumam, tobrīd privātpersonai atļautais ziedojums politiskajai partijai gadā bija 10000 LVL. 

uz augšu

Pārreģistrācija kā mēģinājums izvairīties no soda

Drīz pēc vēlēšanām partiju apvienība izlēma pārtapt par politisku partiju ar tādu pašu nosaukumu. Tas radīja nopietnu pamatu aizdomām, ka šādā veidā vēlēšanu apvienība vēlas izvairīties no soda par pārtēriņu 9.Saeimas vēlēšanās. KNAB uzskatīja, ka šādā veidā apvienība LPP/LC ir mēģinājusi izvairīties no saistībām pret valsti, tādējādi rīkojusies pretēji likuma mērķim - nodrošināt partiju finansiālās darbības atbilstību parlamentārās demokrātijas sistēmai. Partijas pārstāvji to noliedza.

Pēc divu gadu ilgas vērtēšanas KNAB pieņēma lēmumu, kas uzlika partijai LPP/LC atmaksāt pirms 9.Saeimas vēlēšanām prettiesiskos priekšvēlēšanu tēriņus. KNAB uzskatīja, ka partija LPP/LC ir vēlēšanu apvienības saistību un tiesību pārņēmēja. Partija šo KNAB lēmumu ir pārsūdzējusi. 2010.gada 12.novembrī Administratīvā rajona atstāja spēkā KNAB lēmumu. Partija spriedumu ir pārsūdzējusi un Administratīvās apgabaltiesas sēde nolikta 2012.gada 22.februārī. 

uz augšu

“Pa saulei” likvidēts

Biedrība bija solījusi, ka turpinās pozitīvisma kampaņu arī pēc vēlēšanām, taču jau 2008.gada nogalē tika uzsākta tās likvidācija. Kā tobrīd laikrakstam “Diena” komentēja Ē.Stendzenieks, "..katram projektam ir vajadzīga pozitīva publicitāte, bet mēs nebijām ņēmuši vērā to, ka, lai ko mēs pēc tam darītu, viss tiks vērtēts caur politisko vēlēšanu prizmu, tas viss ņēma un nogrima." Lursoft publicētā informācija liecina, ka nodibinājums ir likvidēts 2010.gada 21.maijā.

uz augšu

Rezultāts

Tā sauktā pozitīvisma kampaņa palīdzēja vēlēšanu apvienībai tikt ievēlētai Saeimā. PROVIDUS ziņojumā par priekšvēlēšanu aģitācijas izdevumiem secināts, ka LPP/LC un TP ar šo kampaņu grāva partiju finansēšanas uzraudzības kārtību, jo priekšvēlēšanu laikā tika diskriminētas tās partijas, kuras ievēroja partiju finansēšanas likuma prasības un savas publicitātes vairošanai iztērēja ievērojami mazāk līdzekļu. 2007.gada pavasarī, drīz pēc vēlēšanām pēc TP iniciatīvas un ar LPP/LC atbalstu tika izvirzīts priekšlikums atcelt priekšvēlēšanu aģitācijas izdevumu ierobežojumus vispār. Pēc plašas kritikas šie priekšlikumi neguva atbalstu. Šobrīd partija ir apstrīdējusi KNAB lēmumu, kurā uzdots LPP/LC atmaksāt 528 870 LVL. Tiesāšanās turpinās, Administratīvā apgabaltiesa šo lietu skatīs pēc 11.Saeimas vēlēšanām - 2012.gada 22.februārī. 

2011.gada 1.decembrī notika par Šlesera reformu partiju LPP/LC pārdēvētās partijas kongress. No 1265 partijas biedriem uz kongresu bija izvirzīti 164 delegāti, no kuriem bija ieradušies 152. Delegāti kongresā ar 119 balsīm par, 32 balsīm pret, septiņiem delegātiem atturoties, nolēma izbeigt Šlesera reformu partijas LPP/LC darbību. Par partijas likvidatori iecelta Lāsma Mentele, nosakot viņai atlīdzību par šo pienākumu pildīšanu 100 lati mēnesī līdz partijas likvidēšanas beigām. Partijas manta un finanšu līdzekļi tiks nodoti partijas likvidatorei norēķinu veikšanai ar partijas kreditoriem.

Uzsāktā tiesvedība par pusmiljona latu atmaksu valsts budžetā par pārkāpumiem 9.Saeimas priekšvēlēšanu kampaņā ilga līdz pat 2012.gada 11.oktobrim. Vispirms partija iesniedza apelācijas sūdzību Administratīvajā apgabaltiesā. 2012.gada jūnija vidū tiesa apelācijas sūdzību noraidīja. 2012.gada jūlijā partija iesniedza kasācijas sūdzību par spriedumu. Visbeidzot 2012.gada 11.oktobrī AT Senāts atteicās ierosināt kasācijas tiesvedību un tiesas lēmums vairs nav pārsūdzams. LPP/LC uzdots atmaksāt pārsniegtos pieļaujamos priekšvēlēšanu izdevumus 422 226 latu apmērā un pretlikumīgi saņemtos ziedojumus kopsummā par 106 643 latiem.

LPP/LC līderis A.Šlesers ziņu aģentūrai BNS pēc tiesas lēmuma atteikt kasācijas tiesvedību paziņoja, ka partijai šādu naudas līdzekļu nav.  "[Partijai] ir [maksātnespējas] administrators, un es domāju, ka viņam neizdosies atrast šādus līdzekļus. LPP/LC ir praktiski likvidēta, līdz ar to iespēja kaut kādu naudu piesaistīt ir administratora jautājums. Ja partija ir likvidēta, tas nozīmē, ka partijai nekā nav. Tajā brīdī, kad pieņemts lēmums likvidēt partiju, ir skaidrs, ka partijai nekādi īpašumi nav bijuši."

Jautājums par to, vai valstij šie līdzekļi tiks atmaksāti, ir atklāts. KNAB ir atzinis, ka "tiesvedības ilgums vairākus gadus un partiju likvidēšanās vai to darbības izbeigšana nav ļāvusi sasniegt likuma mērķi – partiju finansiālās darbības likumību un atbilstību parlamentārās demokrātijas sistēmai – un pēc iespējas novērst prettiesisko situāciju un atrisināt to taisnīgi."

Kā ziņo BNS, jau tiesvedības laikā KNAB bija iesniedzis kreditora prasījumu LPP/LC likvidatoram. Ņemot vērā, ka 2012.gada sākumā vēl turpinājās tiesvedība un KNAB lēmums par pretlikumīgo finanšu līdzekļu atmaksu nebija stājies likumīgā spēkā, kreditora prasījums netika pieņemts. KNAB ir apstrīdējis tiesā šo partijas likvidatora rīcību un sūdzība tiks izskatīta 18.oktobrī.

 

Resursi internetā
Latvijas Republikas Augstākās tiesas Senāta Administratīvo lietu departamenta 2006. gada 3. novembra spriedums Lietā Nr. SA – 5/2006

Avoti: LETA, KNAB, Diena, Augstākā tiesa, Politika.lv, Delna, BNS.

Atpakaļ uz sarakstu

Lūdzu, autorizējies!

Lai balsotu, lūdzu, autorizējies ar savu sociālo tīklu profilu! Tavi personas dati nebūs pieejami trešajām pusēm!