Partiju pārkāpumi vēlēšanās

aktualizēts

Balsu pirkšana vēlēšanās par labu Saskaņas centram 2006. un 2009.gads

Saskaņas centrs līdz šim ir bijis iesaistīts vairākos balsu pirkšanas skandālos. Skaļākais no tiem ir saistīts ar Jūrmalas domes priekšsēdētāja vēlēšanām drīz pēc 2005.gada pašvaldību vēlēšanām. Pēdējo divu vēlēšanu – gan pirms gada notikušo pašvaldību, gan arī pirms četriem gadiem notikušo 9.Saeimas vēlēšanu laikā Saskaņas centra pārstāvji ir pieķerti balsu pirkšanā.

Pirms vairāk nekā gada notikušajā balsu pirkšanas lietā, kur apsūdzētais ir Viļānu novadu domē ievēlētais A.Ornicāns, lietas izskatīšana tiesā ir ievilkusies. Savukārt 2006.gada Saeimas vēlēšanās par balsu pirkšanu apsūdzētais cits SC pārstāvis – Jurijs Klementjevs ir sodīts.

 

Atslēgas vārdi: balsu pirkšana, vēlēšanas, Saskaņas centrs

Balsu pirkšana 2009.gada pašvaldību vēlēšanās

Par 2009.gada pašvaldību vēlēšanām Drošības policija saņēma aptuveni 70 ziņojumus par iespējamiem pārkāpumiem. Taču par trim gadījumiem tika ierosināts kriminālprocess, tostarp arī par iespējamu balsu pirkšanu Viļānu novada vēlēšanās.

Drošības policija 2009.gada pašvaldību vēlēšanu dienas rītā aizturēja Saskaņas centra saraksta deputātu kandidātu Artūru Ornicānu, kurš kandidēja Viļānu novada vēlēšanās. Viņš tika aizturēts par mēģinājumu uzpirkt vēlētāju balsis, dodot alkoholiskos dzērienus. Laikraksts „Diena” raksta, ka aizdomas par šādām A.Ornicāna darbībām vietējiem iedzīvotājiem bijušas jau agrāk. Uzpirkšana notikusi diezgan atklāti. 

2009.gada novembrī šī lieta tika nodota Latgales tiesas apgabala prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai. Skatīšana tiesā vairākas reizes ir atlikta apsūdzētā slimības dēļ. 2011.gada 18. janvārī Latgales apgabaltiesa A.Ornicānam piesprieda naudas sodu sešu minimālo mēnešalgu apmērā - 1200 latus un aizliegumu divus gadus kandidēt Eiropas Parlamenta, Saeimas un pašvaldību vēlēšanās. Prokurors apsūdzētajam bija pieprasījis piemērot naudas sodu desmit minimālo mēnešalgu apmērā un aizliegumu trīs gadus kandidēt vēlēšanās. A.Ornicāns Latgales apgabaltiesas spriedumu 2011.gada februārī pārsūdzējis.

2011.gada oktobrī Augstākā tiesa atlika apelācijas izskatīšanu, jo uz tiesas sēdi slimības dēļ nevarēja ierasties apsūdzētais A.Ornicāns. Lietas izskatīšana atlikta uz nākamā gada janvāri.

 

Balsu pirkšana 9. Saeimas vēlēšanās

2006.gadā notikušajās 9.Saeimas vēlēšanās no Saskaņas centra Saeimā tika ievēlēti 17 deputāti, viņu vidū arī Andrejs Klementjevs, kura brālis Jurijs Klementjevs tika apsūdzēts par vēlētāju balsu pirkšanu. Kopā ar J.Klementjevu tika apsūdzētas vēl trīs personas. Zemgales apgabaltiesa 2007.gada novembrī visām četrām personām piesprieda naudassodus: J.Klementjevam 50 minimālo mēnešalgu apmērā (6000LVL), Vadimam Lukjancevam 20 minimālo mēnešalgu apmērā, bet Aivaram Markovam un Sergejam Grigorjevam 10 minimālo mēnešalgu apmērā.

Vēlētāju balsu pirkšana notika J.Klementjeva darba vietā – Jelgavas rajona Planotes pagasta SIA “Limbrus” (mežistrāde), kur viņš bija valdes priekšsēdētājs. Pārējie trīs bija šī uzņēmuma meistari. Vēlētāju balsu pircēji organizēja transportu, lai vēlētājus nogādātu vēlēšanu iecirknī un katram maksājuši 10 latus par to, lai nobalso par Saskaņas centru. Šādi uzpirktas vismaz 25 personas, bet daži cilvēki atteikušies to darīt un sūdzējušies tiesībsargājošās iestādēs. SC Saeimas frakcijas vadītājs J.Urbanovičs ziņu aģentūrai LETA pauda nožēlu, ka “kādi labvēļi bez partijas lūguma ir meklējuši vēlētājus.” Viņš norādīja, ka šāda balsu pirkšana notikusi bez partijas ziņas.

Politologs Ivars Ījabs medijiem komentēja, ka pēc šī gadījuma partijas interesēs būtu, ka notiesātā J.Klementjeva brālis Andrejs Klementjevs noliktu deputāta mandātu. A.Klementjevs tika ievēlēts arī par Saeimas prezidija locekli. Saeimas priekšsēdētājs G.Daudze (ZZS) medijiem komentēja, ka Saeimas sekretāra biedram A.Klementjevam un viņa pārstāvētajai partijai pašiem jāpieņem lēmums, vai A.Klementjevs drīkst turpināt darbu Saeimas prezidijā. Pats A.Klementjevs medijiem komentēja: “Es nejūtos vainīgs, jo likumu neesmu pārkāpis un neesmu nevienu mudinājis pirkt balsis.” Viņš medijiem norādīja, ka ar šo lietu viņam neesot nekāda sakara.

Pēc notiesājošā sprieduma J.Klementjevs izstājās no SC.

Avoti: LETA, Diena

 

Atpakaļ uz sarakstu

Lūdzu, autorizējies!

Lai balsotu, lūdzu, autorizējies ar savu sociālo tīklu profilu! Tavi personas dati nebūs pieejami trešajām pusēm!