Partiju pārkāpumi vēlēšanās

arhīvs

9.Saeimas vēlēšanu rezultātu viltošana Kubulos - J.Boldāna lieta

9.Saeimas vēlēšanās Balvu rajona Kubulu pagasta priekšsēdētājs Juris Boldāns organizēja vēlēšanu rezultātu viltošanu, kas nodrošināja viņa iekļūšanu Saeimā no Tēvzemei un Brīvībai/ LNNK (TB/LNNK) saraksta. Viena no Kubulu pagasta vēlēšanu komisijas loceklēm par vēlēšanu rezultātu viltošanu vērsās pie tiesībsargiem, un pret J.Boldānu tika uzsākta kriminālvajāšana. Neskatoties uz to, Saeima apstiprināja viņa deputāta mandātu. Izveidojās dīvaina situācija – J.Boldānam tika apstiprināts deputāta mandāts, taču līdz izmeklēšanas beigām viņš nevarēja pildīt Saeimas deputāta pienākumus. Turklāt līdz kriminālvajāšanas izbeigšanai vai notiesājošam spriedumam Boldānam pienācās 50% no Saeimas deputāta mēneša atalgojuma. Tikai pusotru gadu pēc vēlēšanām stājās spēkā notiesājošs spriedums, un J.Boldāns zaudēja deputāta krēslu. Viņš šajā laikā no Saeimas kā atalgojumu un kompensācijas bija saņēmis 14 846 LVL. Viņu Saeimā nomainīja no TB/LNNK ievēlētā Janīna Kursīte, kura pa šo laiku jau bija nomainījusi partiju un iestājusies Pilsoniskajā savienībā. 10.Saeimas vēlēšanās kandidēja viens no vēlēšanu rezultātu viltošanā iesaistītajiem – Jura Boldāna dēls – Igors Boldāns, taču Saeimā netika ievēlēts.

Atslēgas vārdi: Boldāns, vēlēšanu rezultātu viltošana, deputāta mandāts, sods

uz augšu

Boldānu ievēl 9.Saeimā

No astoņiem TB/LNNK 9.Saeimā ievēlētajiem deputātiem, Latgales apgabalā tika ievēlēts viens deputāts - Balvu rajona Kubulu pagasta priekšsēdētājs Juris Boldāns. Kubulu pagastā vislielāko atbalstu saņēma TB/LNNK – 49 %, 13% saņēma ZZS un Tautas partija, 6% Jaunais laiks, bet 5% Saskaņas centrs.

uz augšu

Vēlēšanu rezultātu viltošana

Viena no vēlēšanu komisijas loceklēm nākamajā dienā pēc vēlēšanām tiesībsargiem ziņoja par vēlēšanu rezultātu viltošanu. Vēlēšanu rezultātu viltošanu organizēja J.Boldāns, tajā bija iesaistīts arī J.Boldāna dēls Igors Boldāns, kurš piedalījās kā viltošanas atbalstītājs. Savukārt vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja M.Apine, kā arī vēl trīs citas vēlēšanu komisijas locekles (V.Litviņeca, A.Stahovska, L.Trupovniece) veica dokumentu viltošanas darbus. Kā liecina tiesas sniegā informācija, J.Boldāns uzkūdīja ierakstīt balsotāju sarakstos vietējos iedzīvotājus, kuri neieradās uz vēlēšanām. Šo personu paraksti tika viltoti, tās nobalsoja par TB/LNNK sarakstu. Pēc Kubulu pagasta priekšsēdētāja norādījumiem Vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja M.Apine 9.Saeimas vēlēšanu dienā, izmantojot Kubulu pagasta padomes rīcībā esošo vietējo iedzīvotāju personu datu bāzi, ierakstīja balsotāju sarakstā ne mazāk kā 21 pagasta iedzīvotāju un ne mazāk kā 28 personas no J.Boldāna iedotā saraksta (šo sarakstu bija sarūpējis J.Boldāna dēls I.Boldāns). Šo personu paraksti balsotāju sarakstā tika viltoti un kopumā ne mazāk kā 49 viltotie balsotāji bija nobalsojuši par TB/LNNK sarakstu.

Lietā bija 50 liecinieki. J.Boldāns un viņa dēls I.Boldāns abi savu vainu neatzina. Četras vēlēšanu komisijas locekles vēlāk savu vainu atzina. Brīdī, kad plašāka sabiedrība uzzināja par šo gadījumu, partijas biedri J.Boldānu no TB/LNNK rindām neizslēdza, bet publiski aicināja izstāties. No TB/LNNK J.Boldāns izstājās. 

uz augšu

Cietumā turpina saņemt Saeimas deputāta algu

2006.gada 7.novembrī pēc Saeimas deputātu zvērestu uzklausīšanas tika apstiprināti 99 Saeimas deputātu mandāti. Lai arī par J.Boldāna mandāta apstiprināšanu Saeimas atbildīgā komisija lēma atsevišķi, pēc divām dienām tika apstiprināts arī viņa deputāta mandāts. Ņemot vērā, ka pret J.Boldānu bija uzsākta kriminālvajāšana, izveidojās nebijusi situācija. Saskaņā ar Saeimas kārtības rulli J.Boldānam bija liegtas tiesības piedalīties Saeimas un tās komisiju, kā arī citu to institūciju sēdēs līdz kriminālvajāšanas izbeigšanai vai brīdim, kad stājas spēkā notiesājošs tiesas spriedums. Tomēr visu šo laiku TB/LNNK deputāts saņēma pusi no Saeimas deputāta algas - 456 LVL mēnesī. Ja krimināllieta tiktu izbeigta, nekonstatējot deputāta vainu, vai arī J.Boldāns tiktu attaisnots, viņš saņemtu visu par atstādināšanas laiku viņam neizmaksāto algu un kompensācijas. J.Boldāna valsts amatpersonas deklarācija liecina, ka no Saeimas deputāta mandāta apstiprināšanas līdz notiesājoša sprieduma spēkā stāšanās brīdim viņš no Saeimas bija saņēmis 14 846,53 LVL kā deputāta atalgojumu kopā ar kompensācijām.

uz augšu

Vainīgie tiek sodīti

2007.gada 9.oktobrī, gadu pēc 9.Saeimas vēlēšanām Latgales apgabaltiesa bijušo Kubulu pagasta priekšsēdētāju un 9.Saeimas deputātu Juri Boldānu atzina par vainīgu 9.Saeimas vēlēšanu biļetenu viltošanā un piemēroja viņam reālu brīvības atņemšanu uz astoņiem mēnešiem. Kā papildsods tika piemērots aizliegums divus gadus kandidēt Saeimas, Eiropas Parlamenta, pilsētas domes, novada domes un pagasta padomes vēlēšanās. Boldānu apcietināja tiesas zālē. Prokurore Ingrīda Maļkova bija lūgusi Boldānam piemērot divu gadu cietumsodu ar aizliegumu trīs gadus kandidēt vēlēšanās. Sodu saņēma arī vēl divas no sešām apsūdzētajām personām. J.Boldāna dēlam Igoram Boldānam tiesa piesprieda naudassodu septiņu mēnešalgu jeb 840 LVL apmērā, Vēlēšanu komisijas priekšsēdētājai Marutai Apinei piecu minimālo mēnešalgu jeb 600 LVL apmērā, bet pārējiem trim apsūdzētajiem – komisijas loceklēm V.Litviņecai, A.Stahovskai, L.Trupovniecei kriminālsods netika piespriests.

uz augšu

Boldāns tiesājas līdz galīgam spriedumam

Pēc Latgales apgabaltiesas lēmuma gan tēvs, gan dēls spriedumu iesniedza apelācijas sūdzību. 2008.gada martā LR Augstākās tiesas Krimināllietu tiesu palāta samazināja J.Boldānam uzlikto sodu par diviem mēnešiem, saglabājot aizliegumu divus gadus kandidēt vēlēšanās. I.Boldānam piespriestais sods netika mainīts. Ar šo AT spriedumu nebija apmierināts ne pats J.Boldāns, ne arī prokuratūra, tādēļ tika iesniegta kasācijas sūdzība un kasācijas protests, kas tika skatīts AT Senāta Krimināllietu departamentā, kas konstatēja, ka neprecīzi interpretētas Kriminālprocesa likuma normas saistībā ar vainu mīkstinošiem apstākļiem un lietu nodeva izskatīšanai apelācijas instances tiesā - AT Krimināllietu tiesu palātā. 2008.gada augustā AT Krimināllietu tiesu palāta nolēma atstāt spēkā pirmās instances spriedumu par astoņu mēnešu cietumsodu. Pēc šī lēmuma J.Boldāns iesniedza kasācijas sūdzību, kas tika noraidīta. Līdz ar to spēkā stājās arī notiesājošs spriedums un J.Boldāns zaudēja deputāta mandātu. J.Boldāns pa šo laiku jau bija izcietis sešu mēnešu cietumsodu un atbrīvots. Galīgais tiesas spriedums paredzēja, ka J.Boldānam cietumā bija jāatgriežas vēl uz diviem mēnešiem.

uz augšu

Groza Saeimas kārtības rulli

Ņemot vērā mediju pievērsto uzmanību, ka apcietinājumā esošais deputāts turpina saņemt daļu no atalgojuma, kas izsauca negatīvu sabiedrības reakciju, 2008.gada maijā tika grozīts Saeimas kārtības rullis. Tas noteica, ka, deputātam piemērojot drošības līdzekli — apcietinājumu, uz apcietinājumā pavadīto laiku tiek pārtraukta arī algas izmaksa. Ja krimināllieta tiek izbeigta, nekonstatējot deputāta vainu, vai arī deputāts tiek attaisnots, viņš saņem visu par atstādināšanas laiku viņam neizmaksāto algu, kā arī reprezentācijas naudu un kompensācijas.

uz augšu

Rezultāti

Stājoties spēkā notiesājošam spriedumam, 9.Saeimā ievēlētais Juris Boldāns 2008.gada 28.oktobrī zaudēja Saeimas deputāta mandātu. Centrālā vēlēšanu komisija konstatēja, ka atklātie vēlēšanu pārkāpumi neietekmē mandātu sadalījumu 9.Saeimas vēlēšanās. Līdz ar to J.Boldāna vietā Saeimas deputāta mandātu ieguva nākamais no TB/LNNK saraksta ievēlētais deputāts. Tā bija Janīna Kursīte, kura pa šo laiku TB/LNNK bija pametusi un kļuvusi par Pilsoniskās savienības biedri.

Lai arī J.Boldāns vēl 2009.gadā solīja, ka plāno kandidēt vēlēšanās, 10.Saeimas kandidātu sarakstā viņa vārds nebija atrodams. Vēlēšanās gan kandidēja viņa dēls Igors Boldāns (vēlēšanu saraksts „Daugava – Latvijai”).

 

Avoti: LETA, Diena, VID, www.tiesas.lv, www.at.gov.lv

Atpakaļ uz sarakstu

Lūdzu, autorizējies!

Lai balsotu, lūdzu, autorizējies ar savu sociālo tīklu profilu! Tavi personas dati nebūs pieejami trešajām pusēm!