Negodprātīga ES finansējuma izmantošana

arhīvs

Negodprātīga ES finansējuma izmantošana: viesu nami un privātmājas, Kājiņas B

Pēdējās izmaiņas veiktas 2012.gada 8.augustā.

Lauksaimnieciskās ražošanas samazināšanās apstākļos ES rūpējas par lauku ekonomikas dažādošanu. Viena no aktivitātēm, ko atbalsta ES finansējuma programmas, ir uzņēmumu un lauku saimniecību pārorientācija uz tūrisma pakalpojumu piedāvāšanu, tādā veidā veicinot lauku reģionu ekonomisko attīstību. Vairāku programmu finansējums ir paredzēts lauku tūrisma mītņu izveidošanai vai labiekārtošanai. Tomēr pastāv bažas, ka negodprātīgi finansējuma saņēmēji to var izmantot savu privātmāju celtniecībai. Šādi gadījumi gan publiski nebija zināmi līdz 2011.gada pavasarī atklājās, ka jaunā Valsts prezidenta ģimenei piederošais lauku īpašums arī ir saņēmis ievērojamu finansējumu SAPARD programmas ietvaros “aktīvās atpūtas centra” izveidošanai. Taču realitātē tajā nekādi tūrisma pakalpojumi netika sniegti. 

Bērziņš apgalvoja, ka uzņēmums pārtraucis uzņēmējdarbību krīzes ietekmē.

Pēc portāla pietiek.com iesnieguma Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde uzsāka pārbaudi, kuras rezultātā netika ierosināts kriminālprocess. Pēc žurnālista L.Lapsas sūdzības par to, ka šī pārbaude veikta pavirši, prokuratūra veiks iepriekš veiktās pārbaudes pietiekamības izvērtēšanu. 2011.gada 20.decembrī prokuratūra atstāja spēkā Valsts policijas lēmumu par atteikšanos sākt kriminālprocesu. Prokuratūras pārbaudē secināts, ka finanšu līdzekļi tika iztērēti atbilstoši to mērķim un nekādas pretlikumīgas darbības projekta darbības laikā uzraugošās institūcijas nav konstatējušas. Līdz ar to virsprokurors atzinis Valsts policijas lēmumu, ar kuru atteikts sākt kriminālprocesu, par likumīgu un pamatotu, jo nav noticis noziedzīgs nodarījums.

 
Atslēgvārdi: Andris Bērziņš, ES finansējums, lauku tūrisms, Lauku atbalsta dienests

 
uz augšu
Aizdomas par lauku tūrisma attīstībai paredzētās naudas negodprātīgu izmantošanu
 
Tomēr jau kopš ES finansējuma apgūšanas sākuma laiku pa laikam plašsaziņas līdzekļos parādījās ziņas par iespējamo ES fondu naudas izmantošanu privātmāju būvei viesu namu aizsegā. Taču Lauku atbalsta dienesta vadība 2006.gadā norādīja, ka ES naudas izmantošana tiek stingri uzraudzīta un ir tikai daži projekti, kas nespēj izpildīt savus biznesa plānus par viesu skaita pieaugumu. 2009.gadā laikraksts „Diena” veica izpēti, pārbaudot iespējas veikt rezervāciju par ES naudu izveidotajos vai paplašinātajos viesu namos. Žurnāliste S.Jemberga secināja, ka tikai atsevišķos gadījumos radās aizdomas par to, ka aiz viesu namu izkārtnes varētu slēpties to īpašnieku privātās rezidences. Tomēr viņa pievērsa uzmanību kādai īpatnībai – liela daļa no naudas saņēmējiem bija vieni no Latvijas bagātākajiem cilvēkiem, kuri, iespējams, būtu varējuši to izdarīt par saviem līdzekļiem.
 
uz augšu
Ar Valsts prezidentu saistīts lauku tūrisma uzņēmums Kājiņas B saņēmis ES naudu
 
Publiska diskusija par lauku tūrisma attīstībai paredzētās ES naudas ļaunprātīgu izmantošanu atjaunojās īsi pirms Andra Bērziņa ievēlēšanas Valsts prezidenta amatā 2011.gada maijā. Portāls Pietiek.com atklāja, ka A.Bērziņa lauku īpašums Amatas novadā 2004./2005.gadā ir saņēmis Eiropas Savienības SAPARD finansējumu 178 000 latu apmērā aktīvās atpūtas centra izveidei.  Īpašums ir noformēts kā uzņēmums „Kājiņas B”. Tas pieder A.Bērziņa meitai, kura strādā Zviedrijā, savukārt kā uzņēmuma vadītājs norādīts A.Bērziņa dēls Aigars Bērziņš. SIA „Kājiņas B” atrodas uz Andrim Bērziņam piederošas zemes, kas tiek iznomāta uzņēmumam. Atpūtas kompleksā bez guļbūves dzīvojamā nama ir izveidots baseins, tenisa korti, kalnu slēpošanas trase, vairākas palīgbūves. Lauku atbalsta dienests projektu īstenotājus uzrauga 5 gadus, pēc tam dienestam vairs nav tiesību likt atmaksāt finansējumu. Šajā piecu gadu periodā, kā norāda portāls Pietiek.com, uzņēmuma atskaitēs katru gadu atkārtots, ka „plānots paplašināt saimniecisko darbību”, un apgalvots, ka „galvenā uzmanība veltīta jaunu klientu piesaistei”.
 
uz augšu
„Kājiņas B” nesniedz tūrisma pakalpojumus
 
Portāls Pietiek.com un LTV raidījums “De facto” izteica aizdomas, ka „Kājiņas B” tā arī nav sācis nodarboties ar tūrismu kā uzņēmējdarbību, tā ir tikai A.Bērziņa un viņa ģimenes privātā rezidence. Informācija par viesu namu nebija atrodama populārākajos uzziņu un tūrisma pakalpojumu katalogos, piemēram, asociācijas „Lauku ceļotājs” mājas lapā. Intervijās A.Bērziņš atsaucās uz savu „lauku īpašumu” Cēsu pusē, nenorādot, ka tas nodarbojas ar tūrisma biznesu. Turklāt SIA „Kājiņas B” oficiāli ir tikai divi darbinieki. Līdz ar to ar A.Bērziņu cieši saistītā uzņēmuma darbība nepalīdz īstenot ES līdzekļu piešķiršanas mērķi – lauku ekonomikas attīstību.
 

Pēc Pietiek.com iesnieguma Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde ir uzsākusi pārbaudi. 2011.gada septembrī Valsts policija paziņoja, ka resoriskās pārbaudes gaitā netika konstatēta krāpšana vai ļaunprātīga pilnvaru izmantošana vai pārsniegšana, līdz ar to kriminālprocess netika sākts. Bērziņš žurnālistiem apgalvoja, ka viņam ar „Kājiņas B” tiešas saistības nav, taču viņš apgalvoja, ka „tur viss ir noticis pēc krietna saimnieka apziņas un rīcības”, taču plānotā atpūtas centra attīstība nav notikusi ekonomiskās krīzes ietekmē. Lauku atbalsta dienests ir piešķīris ierobežotas pieejamības informācijas statusu “Kājiņas B” atskaitēm par finanšu līdzekļu izlietojumu.

Pēc Valsts policijas paziņojuma par kriminālprocesa neuzsākšanu, žurnālists L.Lapsa vērsās Ģenerālprokuratūrā ar sūdzību par policijas pavirši veikto pārbaudi.
Pēc sūdzības saņemšanas Ģenerālprokuratūra uzdevusi Finanšu un ekonomisko noziegumu izmeklēšanas prokuratūrai izvērtēt, vai Valsts policijā veiktā pārbaude ir bijusi pietiekama.

2011.gada 20.decembrī prokuratūra atstāja spēkā Valsts policijas lēmumu par atteikšanos sākt kriminālprocesu. Prokuratūras pārbaudē secināts, ka finanšu līdzekļi tika iztērēti atbilstoši to mērķim un nekādas pretlikumīgas darbības projekta darbības laikā uzraugošās institūcijas nav konstatējušas. Līdz ar to virsprokurors atzinis Valsts policijas lēmumu, ar kuru atteikts sākt kriminālprocesu, par likumīgu un pamatotu, jo nav noticis noziedzīgs nodarījums.

Avoti:
Rutka, A. Vērtēs pārbaudi par ES līdzekļu iespējamu izsaimniekošanu prezidenta Bērziņa ģimenes lauku īpašumā. Leta, 02.12.2011.
Tomsone, I. ES nauda – kā maksā, tā kontrolē. Latvijas Avīze. 09.11.2006. [intervija ar Lauku atbalsta dienesta direktoru A.Rukmani]
Jemberga, S. ES nauda arī miljonāru mītnēm. Diena. 11.07.2009.
Kasparāns, Ģ. Bērziņa galotne. Diena (Sestdiena). 28.05.2011.
Latvijas TV raidījums “De facto”. 29.05.2011.
Lapsa, L. papildināts - Bērziņu „viesu nams” nevienu svešo negaida: aizdomas par LAD līdzekļu izkrāpšanu sāk apstiprināties, Pietiek.com, 29.05.2011. 
Bērziņam līdzīgas reputācijas problēmas kā Zatleram pirms 4 gadiem. Latvijas TV raidījums „De facto”. 05.06.2011. 
Lapsa, L. Kriminālpolicija nolemj sākt resorisko pārbaudi par Bērziņu ģimenes atpūtas centru. Pietiek.com, 26.06.2011. 

Atpakaļ uz sarakstu

Lūdzu, autorizējies!

Lai balsotu, lūdzu, autorizējies ar savu sociālo tīklu profilu! Tavi personas dati nebūs pieejami trešajām pusēm!