Negodprātīga ES finansējuma izmantošana

arhīvs

Kombuļu lāzeršovs

2009.gadā TV3 raidījums “Nekā personīga” atklāja mēģinājumu izkrāpt valsts un ES naudu. Latvijas Investīciju un attīstības aģentūrai (LIAA) bija iesniegti vairāki projektu pieteikumi par profesionālas skaņu un gaismu tehnikas iegādi divos Latgales pagastos – Kombuļos un Indrā. Vietējās pašvaldības neko nezināja par šādu projektu esamību, savukārt uzņēmumi pastāvēja tikai uz papīra. Noskaidrojās, ka ar projektiem ir saistīts Ogres pašvaldības deputāts un Ogres estrādes direktors Arvis Auziņš (LZP), kurš piedāvāja “Nekā personīga” kukuli, lai sižets netiktu parādīts. Raidījums izteica aizdomas, ka tehnika veido vienotu komplektu, kas vēlāk nonāktu Ogres estrādes rīcībā. Drīz pēc tam LIAA lauza līgumus ar fiktīvajiem uzņēmumiem, pamatojot to ar formālu kritēriju neizpildi.

Atslēgas vārdi: Kombuļi, Indra, LIAA, valsts naudas izkrāpšana

uz augšu

Raidījums: aizdomas par krāpnieciskiem projektiem

2009.gada martā TV3 raidījums “Nekā personīga” ziņoja, ka Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) ir piešķīrusi ES un Latvijas valsts finansiālo atbalstu vairākiem projektiem Latgalē, kas rada aizdomas par naudas izkrāpšanu. Projekti tika iesniegti ES struktūrfondu programmā, kas paredzēja atbalstu mazo un vidējo uzņēmumu infrastruktūras un aprīkojuma uzlabošanai. Projektu vērtēšanā papildus punktus bija iespējams iegūt uzņēmumiem, kas atradās īpaši atbalstāmajos reģionos.

uz augšu

Lāzeršovs Kombuļos

Raidījums “Nekā personīga” bija noskaidrojis, ka SIA “Dautvest”, kas bija izveidota īsi pirms konkursa izsludināšanas, Krāslavas novada Kombuļu pagastā bija plānojusi realizēt projektu, kas paredzēja profesionālas lāzertehnikas iegādi. Kombuļu pašvaldība nebija informēta par šāda projekta esamību, pagastā nebija arī piemērotu telpu. Uzņēmumam nebija sava biroja, tā īpašnieks nebija zināms biznesa vidē. Pašiem projekta īstenotājiem bija jāiegulda 112 000 latu, savukārt LIAA piešķīra ES naudu 70 000 latu apmērā – tā bija maksimālā summa, kuru uzņēmums var saņemt no ES fondiem. Projekts radīja aizdomas, ka to saistība ar Latgali bija fiktīva un iegādātā tehnika tiks izmantota citā vietā un nekādi neveicinās reģiona attīstību.

uz augšu

Šovs turpinās Indras pagastā

LIAA bija noslēgusi līgumu par naudas piešķiršanu SIA “Dautvest”, un uzņēmums bija konkursa kārtībā izvēlējies tehnikas piegādātāju. Tomēr LIAA vēl nebija pieņēmusi lēmumu par naudas pārskaitīšanu uzņēmumam. “Dautvest” pārstāvis vēlāk informēja “Nekā personīga”, ka tehnika tā arī nav iegādāta, jo finanšu iestādes atteikušās to līdzfinansēt. Līdzīgus projektus bija plānots īstenot arī Krāslavas novada Indras pagastā, iegādājoties profesionālu un dārgu diožu ekrānu, kā arī apskaņošanas un apgaismošanas tehniku. LIAA direktors Andris Ozols komentēja: “Mums nebija pamata neapstiprināt šos projektus. Es gan nevaru apgalvot, ka tie ir slikti. Ir bijuši praksē ļoti veiksmīgi novatoriski projekti, kuriem sākotnēji neviens netic, piemēram, Aerodium."

uz augšu

LIAA pārtrauc līgumus

Tomēr dažus mēnešus pēc TV3 sižeta LIAA izlēma pārtraukt divus iepriekš noslēgtos līgumus – ar SIA “BALTIC SOLO” par 70 tūkstošiem latu no ES fondiem skaņas tehnikas iegādei un ar SIA “GTC” par aptuveni 61 tūkstoti latu no ES fondiem diožu ekrāna iegādei. Kā pamatojums tika minēts uzņēmumu neatbilstība mazo un vidējo uzņēmumu statusam.

uz augšu

Izgaismojas organizators

Īsi pirms sižeta demonstrēšanas 2009.gada martā ar TV3 sazinājās Ogres novada domes deputāts un Ogres estrādes direktors Arvis Auziņš (Latvijas Zaļā partija), kurš piedāvāja samaksāt 5000 latus par sižeta nerādīšanu. Raidījuma žurnālisti informēja Ekonomikas policiju, kas 2009.gada 12.martā par šo faktu uzsāka kriminālprocesu par komerciālo uzpirkšanu. Drīz pēc tam Auziņš uz laiku apturēja darbību partijā. Raidījums “Nekā personīga” izteica pieņēmumu, ka par ES naudu līdzfinansētā tehnika veido komplektu, kas būtu nonācis Ogres estrādes rīcībā.

Saskaņā ar Valsts policijas Sabiedrisko attiecību nodaļas sniegto informāciju izmeklēšanas gaitā policija noskaidroja, ka 2009.gada 11.martā kāda persona (acīmredzot A.Auziņš) Rīgā, Maskavas ielā 322 kafejnīcā „LULU pica” piedāvāja 5000,00 LVL atlīdzību SIA „Red hot media” darbiniekam A.Pūpolam, lai TV raidījumā „Nekā personīga” netiktu rādīts sižets par iespējamiem pārkāpumiem uzņēmumu „Dautvest” un (vai) „Baltik solo” ar Eiropas Savienības Struktūrfondu līdzfinansējumu īstenojamo projektu realizācijas procesā Daugavpils rajona Indras un Kombuļu pagastos. Kriminālprocesa ietvaros tika nopratināti visi iespējamie liecinieki, veikta ierakstīto sarunu starp A.Auziņu un A.Pūpolu atšifrēšana, un citas procesuālas darbības. Pirmstiesas izmeklēšanas laikā netika iegūti pierādījumi, un kriminālprocess tika izbeigts.

2010.gada maijā A.Auziņš tika atzīts par aizdomās turamo VID Finanšu policijas izmeklētas apjomīgas naudas atmazgāšanas lietas ietvaros. Shēmas organizatori veica fiktīvus darījumus, ļaujot vairākiem uzņēmumiem izvairīties no nodokļu samaksas. Tā kā aizdomās turamie neievēroja tiesas noteiktos drošības līdzekļus un pat turpināja naudas atmazgāšanu, tika uzsākts jauns kriminālprocess, kura ietvaros 2010.gada novembrī tika apcietinātas divas personas, arī A.Auziņš.

Kombuļu lāzeršovs kļuva par populāru apzīmējumu nelietderīgiem un krāpnieciskiem ES projektiem.

 

Avoti: TV3, LETA, LIAA
Ogres deputāts Arvis Auziņš tiek turēts aizdomās par naudas atmazgāšanu. TV3 raidījums “Nekā Personīga”. 2010.06.06.
Tomsone, D. VID aptur kārtējā naudas “atmazgātāju” grupējuma darbību. LETA. 08.11.2010.

Atpakaļ uz sarakstu

Lūdzu, autorizējies!

Lai balsotu, lūdzu, autorizējies ar savu sociālo tīklu profilu! Tavi personas dati nebūs pieejami trešajām pusēm!