Aerodium
Pēdējās izmaiņas veiktas 2013.gada 6.novembrī.
Ivara Beitāna līdzīpašumā esošie uzņēmumi, tajā skaitā Aerodium, kas uzstādīja vertikālos vēja tuneļus, tika uzskatīti par inovatīviem un perspektīviem. Tomēr 2009.gadā sākās Beitānam piederošo uzņēmumu nedienas. 2008.gadā netika atbilstoši projekta pieteikumam īstenota vēja tuneļa būve Jelgavā. 2009.gadā Aerodium ieguva tiesības uzstādīt vēja tuneli Latvijas paviljonā pasaules izstādē World Expo 2010, kas notika Ķīnā, Šanhajā. Taču jau 2010.gada jūnijā izraisījās konflikts starp Beitānu un Andri Ozolu - atbildīgās iestādes Latvijas Investīciju un Attīstības aģentūras direktoru. Ozols apgalvoja, ka Beitāns ir izsaimniekojis ES līdzekļus Jelgavas vēja tuneļa būves gaitā un izteicis viņam draudus. Savukārt Beitāns apgalvoja, ka Ozols pirms vairākiem mēnešiem ir mēģinājis no viņa pieprasīt kukuli saistībā ar vēja tuneli Expo izstādē. Kriminālprocess par I.Beitāna izteiktajiem draudiem A.Ozolam ir izbeigts. Finanšu ministrija ir uzdevusi Aerodium atmaksāt naudu par neizpildīto vēja tuneļa projektu Jelgavā.
KNAB pirmstiesas izmeklēšanā neizdevās iegūt pietiekamus pierādījumus tam, ka LIAA amatpersonas laika posmā no 2009.gada septembra līdz 2010.gada februārim būtu izspiedušas kukuļus, tādēļ kriminālprocess 2011.gada aprīlī tika izbeigts.
Savukārt ekonomikas policijā turpinās izmeklēšana. Kā 2012.gada 17.jūnijā ziņu aģentūrai BNS atzina ekonomikas policijas priekšnieks G.Gudermanis, pašlaik turpinās izmeklēšana un tai saskatāma kriminālvajāšanas perspektīva. Viņš atzina, ka vairākas personas tiek uzskatītas par aizdomās turētajām, neatklājot to vārdus.
Finanšu ministrijas uzdevumā LIAA un Ekonomikas ministrija vērsās pret Jelgavas vēja tuneļa īpašnieci, ar SIA „Aerodium” saistīto uzņēmumu “Gaisa sporta sertifikācijas centrs”, prasot atmaksāt piešķirtos 1,35 miljonus latu par neizpildīto projektu. “Gaisa sporta sertifikācijas centrs” 2011.gada maijā tika atzīts par maksātnespējīgu, un dažus mēnešus vēlāk LIAA vērsās tiesā. Pēc vairākkārtējas lietas pārcelšanas un izbeigšanas 2013.gada 13.septembrī Zemgales apgabaltiesa apmierināja prasību par 1,35 miljonu latu atgūšanu no SIA "Gaisa sporta sertifikācijas centrs”. Tomēr LIAA vadītājs A.Ozols jau iepriekš atzinis, ka iespējas atgūt naudu līdzinās nullei.
Atslēgas vārdi: Aerodium, Beitāns, Ozols, vēja tunelis, Gaisa sporta sertifikācijas centrs, Expo
uz augšu
ES nauda vēja tunelim Jelgavā
2006.gada decembrī SIA “Gaisa sporta sertifikācijas centrs” noslēdza līgumu ar LIAA par 1,5 miljonu latu Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzfinansējumu gaisa sporta centra izveidei Zemgales tehnoloģiskā parka teritorijā. Projekta ietvaros bija paredzēts izbūvēt vēja tuneli, kurā varētu trenēties izpletņlēcēji, kā arī bez maksas apmācīt vēja tuneļu instruktorus un sertificēt izpletņlēcējus. ES atbalsts bija domāts tieši speciālistu sertificēšanai, tādēļ centru nedrīkstēja izmantot tikai izklaidei. Tuneli bija plānots pabeigt jau 2008.gadā, taču tā izbūve aizkavējās. Viens no uzņēmuma līdzīpašniekiem I.Beitāns apgalvoja, ka tunelis Jelgavā ir izbūvēts, taču tas pagaidām tikai nodrošina mācības speciālistiem un armijai, bet ir slēgts publikai. Viņš skaidroja, ka kavēšanās saistīta ar citu vēja tuneļu projektu īstenošanu, tajā skaitā arī Latvijas paviljonam izstādē “World Expo 2010”.
“Aerodium” iegūst finansējumu Latvijas paviljona izbūvei “World Expo 2010”
2009.gada 17.novembrī LIAA ar SIA "Aerodium", kuras valdes loceklis un līdzīpašnieks bija I.Beitāns, bija noslēgusi līgumu 2,55 miljonu latu vērtībā par Latvijas paviljona izveidi starptautiskajā izstādē "World Expo 2010", kas norisinājās Ķīnā, Šanhajā no 2010.gada 1.maija līdz 31.oktobrim. Latvijas paviljona galvenais elements būtu vertikālais vēja tunelis. Paviljona kopējās izmaksas bija 2,55 miljoni latu. Finansiāli paviljona izveidi nodrošināja Ventspils brīvostas un Latvijas Dzelzceļa ziedojumi, kas tika piešķirti ar nosacījumu, ka pēc izstādes beigām, kad tunelis tiks pārdots, šī nauda uzņēmumiem tiks atmaksāta. Latvijas Dzelzceļa piešķirtā summa bija 1,7 miljoni latu, Ventspils Brīvosta piešķīra 450 000 latu. Lielākā daļa no projekta līdzekļiem – 1 650 575 latu – bija paredzēti vēja tuneļa izbūvei, pusmiljons – apmeklētāju uzņemšanai. Pārējās izdevumu pozīcijas veidoja projekta komandas algas, gaisa akrobātu priekšnesumi, reklāma un sabiedriskie pakalpojumi.
Sākas problēmas
Taču “Expo” vēja tuneli drīz vien sāka vajāt neveiksmes. Uzreiz pēc līguma noslēgšanas izrādījās, ka Aerodium nevar izpildīt līguma punktu, kas paredzēja līguma izpildes apdrošināšanu, jo visi Latvijas apdrošinātāji atteicās to darīt.
2010.gada aprīlī, tuvojoties 1.maijam, kad bija paredzēta izstādes atklāšana, kļuva skaidrs, ka Aerodium neizdosies pabeigt vēja tuneļa izbūvi noteiktajā laikā. Tādēļ LIAA brīdināja par iespējamām sankcijām - līgumsodu par katru nokavēto dienu 12 000 latu apmērā. Rezultātā Latvijas paviljons tika atklāts paredzētajā laikā, bet LIAA un Aerodium bija atšķirīgs viedoklis par to, vai vēja tunelis ir sācis darboties. LIAA neparakstīja paviljona pieņemšanas-nodošanas aktu un apgalvoja, ka tajā ir veikti tikai daži pārbaudes lidojumi, kamēr Aerodium norādīja, ka tunelī ik dienas lido ap 30 cilvēku.
Ziņas par draudiem un kukuļa pieprasīšanu
Konfliktu saasinājās, kad 2010.gada 7.jūnijā LIAA direktors A.Ozols paziņoja, ka Aerodium ir iesaistīts valsts līdzekļu izkrāpšanā. Uzņēmumam bija piešķirti līdzekļi 2,55 miljonu latu apmērā, lai uzceltu vēja tuneli Jelgavā, taču Aerodium to neesot uzbūvējis. A.Ozols apgalvoja, ka I.Beitāns saistībā ar Jelgavas projektu viņam lūdzis pārskatīt divu dokumentu statusu, draudot “diskreditēt” LIAA. A.Ozols norādīja arī uz citiem pārkāpumiem – Aerodium esot piestādījis rēķinu par elektrību, par ko jau vienreiz esot samaksāts. Vienlaikus A.Ozols atkāpās no Latvijas dalības Expo izstādē vadības, un uz Šanhaju nosūtīja neatkarīgu ekspertu Robertu Stafecki.
Reaģējot uz A.Ozola pausto informāciju, I.Beitāns 2010.gada jūnijā sasauca preses konferenci, kurā paziņoja, ka 2009.gada pavasarī Aerodium darbinieki esot saņēmuši mājienus no A.Ozola par nepieciešamību maksāt kukuli. Sākotnēji bijusi runa par “divciparu skaitli”, bet pēc kaulēšanās tas samazināts uz 8% no peļņas un apgrozījuma, ko Aerodium bija paredzēts gūt Expo izstādē. Tā kā Aerodium neesot maksājusi prasīto summu, uz uzņēmumu esot izdarīts spiediens un tieši tādēļ LIAA esot likusi dažādus šķēršļus un papildus prasības projekta realizācijā. I.Beitāns apgalvoja, ka A.Ozola mērķis esot bijusi arī Aerodium uzņēmuma kapitāldaļu pārņemšana savā īpašumā.
I.Beitāns esot informējis KNAB par kukuļa pieprasīšanu tikai 2010.gada jūnijā, pēc tam, kad A.Ozols ziņoja par problēmām ar Aerodium. I.Beitāns apgalvoja, ka negribējis to darīt agrāk, jo tādā gadījumā projekts tiktu apturēts.
Pēc izstādes beigām vēja tunelis tika pārdots. Sākotnēji tika izsludināta izsole, tomēr tā beidzās bez rezultātiem, lai gan bija pieteikušies divi Ķīnas uzņēmumi. Tādēļ Ekonomikas ministrijai nācās pārdot tuneli, brīvi vienojoties par cenu, kas šajā gadījumā bija mazāka par 700 000 latu. Tas radīja problēmas arī ar naudas atmaksu projekta sponsoriem – Latvijas Dzelzceļam un Ventspils brīvostai.
Rezultāti
2010.gada jūnijā A.Ozols LR Ģenerālprokuratūrai ziņoja par draudiem, ko viņš saņēmis no Ivara Beitāna. Ģenerālprokuratūra iesniegumu nosūtīja pēc piekritības Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldei. Šis kriminālprocess ir izbeigts.
2010.gada 8.jūnijā Ekonomikas ministrijā tika uzsākta dienesta pārbaude, kurā administratīvā kārtībā tika pārbaudīta informācija, kas publiskota LIAA direktora Andra Ozola un "Aerodium" valdes priekšsēdētāja Ivara Beitāna publiskā strīda laikā. Pārbaudes rezultātā netika konstatēti A.Ozola pārkāpumi.
2010.gada 23.septembrī KNAB uzsāka kriminālprocesu par iespējamu noziedzīgu nodarījumu izdarīšanu, kas paredzēts Krimināllikuma 24.nodaļā - noziedzīgi nodarījumi valsts institūciju dienestā saistībā ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) ģenerāldirektora Andra Ozola iespējamiem likumpārkāpumiem. Kā apgalvo A.Ozols, viņš pats jau 2010.gada jūnijā ir lūdzis KNAB pārbaudīt lietas apstākļus.2011.gada maijā TV3 raidījums “Nekā personīga” ziņoja, ka KNAB pagaidām nesniedz komentārus par šī kriminālprocesa virzību. KNAB pirmstiesas izmeklēšanā neizdevās iegūt pietiekamus pierādījumus tam, ka LIAA amatpersonas laika posmā no 2009.gada septembra līdz 2010.gada februārim būtu izspiedušas kukuļus, tādēļ kriminālprocess 2011.gada aprīlī tika izbeigts.
Ekonomikas policijas pārvalde ir uzsākusi divus kriminālprocesus pret uzņēmumiem, kas saistīti ar I.Beitānu. 2010.gada 12.jūlijā Ekonomikas policijas pārvaldē (EPP) pēc LIAA ģenerāldirektora Andra Ozola iesnieguma tika uzsākts kriminālprocess par SIA “Gaisa sporta sertifikācijas centrs” un tā darījumu partnera rīcības izvērtēšanu saistībā ar vēja tuneļa būvniecību Jelgavā. Šis kriminālprocess ir uzsākts pēc Krimināllikuma 18.nodaļas - par noziedzīgiem nodarījumiem pret īpašumu. Otrs kriminālprocess, kā ziņo raidījums “Nekā personīga”, ir uzsākts pret SIA “Aerodium” par pārkāpumiem saistībā ar vēja tuneļa prototipa izbūvi. Saskaņā ar ES finansējuma saņemšanas nosacījumiem tuneli ir aizliegts izmantot komerciāliem mērķiem, taču uzņēmums to uzstādījis Bulgārijā un iekasējis maksu par lidojumiem.
Ekonomikas policijā turpinās izmeklēšana. Kā 2012.gada 17.jūnijā ziņu aģentūrai BNS atzina ekonomikas policijas priekšnieks G.Gudermanis, pašlaik turpinās izmeklēšana un tai saskatāma kriminālvajāšanas perspektīva. Viņš atzina, ka vairākas personas tiek uzskatītas par aizdomās turētajām, neatklājot to vārdus.
Finanšu ministrija kā ES fondu vadošā iestāde 2011.gada 4.februārī uzdeva LIAA sākt 1,35 miljonu latu ES finansējuma atgūšanas procedūru no SIA "Gaisa sporta sertifikācijas centrs", jo tas nav sācis saimniecisko darbību un nav nodrošinājis projektā solīto vēja tuneļu instruktoru bezmaksas apmācību. LIAA vadītājs A.Ozols ziņu aģentūrai LETA apgalvoja, ka iespējas atgūt piešķirto finansējumu ir “tuvu nullei”.
2011.gada maijā SIA "Gaisa sporta sertifikācijas centrs" tika pasludināts par maksātnespējīgu. Septembrī LIAA iesniedza Zemgales apgabaltiesā prasības pieteikumu par 1,35 miljonu latu piedziņu no maksātnespējīgā uzņēmuma. Pēc vairākkārtējas sēdes pārcelšanas 2013.gada 26.februārī Zemgales apgabaltiesa nolēma izbeigt tiesvedību civillietā, pamatojot, ka lietas izskatīšana ir piekritīga administratīvajā tiesā administratīvā procesa kārtībā. Divus mēnešus vēlāk Augstākās tiesas Civillietu tiesu palāta šo Zemgales apgabaltiesas lēmumu atcēla, līdz ar to lieta tika nodota jaunai izskatīšanai. Visbeidzot 2013.gada 13.septembrī Zemgales apgabaltiesa apmierināja LIAA prasību par 1,35 miljonu latu atgūšanu no SIA "Gaisa sporta sertifikācijas centrs".
Vēl pirms tam SIA "Gaisa sporta sertifikācijas centrs" vērsās tiesā, apstrīdot LIAA un EM lēmumu par 1,35 miljonu latu piedziņu. Administratīvās rajona tiesa prasību noraidīja, bet uzņēmums to pārsūdzēja. Administratīvajā apgabaltiesā apelāciju paredzēts skatīt tikai 2014.gada janvārī.
2012.gada martā maksātnespējas administrators rīkoja vēja tuneļa ēkas un uzņēmuma kustamās mantas izsoli. Ēkas sākumcena bija noteikta 500 000 latu apmērā, bet kustamās mantas – 340 000 latu. Neviens pretendents uz izsoli neieradās, taču maijā tika rīkota atkārtota izsole, kurā izdevās pārdot kustamo mantu – vēja tuneļa aprīkojumu. Nedaudz vēlāk tas tika demontēts un no Jelgavas aizvests.
Avoti:
Rutka, A. papildināta - LIAA vadītājs apsūdz "Aerodium" valsts līdzekļu izkrāpšanā . LETA. 07.06.2010.
Kupčs, E. Vēja tuneļa īpašnieks saistīts ar zinātnes parku. Zemgales Ziņas. 2010.06.10. 5.lpp.
Beitāns: Ozols man teica, ka būs jāmaksā 8% "kaut kam, kas stāv virs viņa". LETA, Nozare.lv, 11.06.2010.
Rutka, A., Motivāns, I. Ekonomikas policijas pārvaldē saistībā ar Jelgavas vēja tuneli sākts kriminālprocess. LETA, Nozare.lv, 25.07.2010.
Rutka, A., Spalvēns, R. papildināta - KNAB saistībā ar LIAA ģenerāldirektora Ozola iespējamiem pārkāpumiem pērn sācis kriminālprocesu. LETA, Nozare.lv, 04.01.2011.
Spalvēns, R. Gaisa sporta sertifikācijas centrs nespēs valstij atmaksāt 1,35 miljonus latu. LETA, Nozare.lv, 09.03.2011.
Vairākos kriminālprocesos vērtē Aerodium un LIAA vadītāja rīcību. TV3 raidījums “Nekā personīga”. 08.05.2011.
Spalvēns, R. Neviens nevēlas iegādāties vēja tuneļa ēku un aprīkojumu Jelgavā. Nozare.lv. 07.03.2012
Stundiņš, J. Maksātnespējas administrators: Administratīvās tiesas spriedums pārsūdzēts; Jelgavas vēja tuneļa aprīkojums demontēts. Leta. 01.07.2012
Strupka, Z. AT atceļ lēmumu par tiesvedības izbeigšanu Jelgavas vēja tuneļa civillietā. Leta. 03.05.2013
Stundiņš, J. Zemgales apgabaltiesa apmierina LIAA prasību no Jelgavas vēja tuneļa būvētājiem piedzīt 1,35 miljonus latu. Leta. 03.09.2013
Atpakaļ uz sarakstu