Likumu grozījumi

arhīvs

Mutatis mutandis, 2008.gads

Saeima skata likumu cīņai pret naudas atmazgāšanu
Līdz 2007.gada 15.decembrim Latvijas valstij bija jāievieš divu Eiropas Savienības direktīvu prasības, kas cita starpā paredzēja arī Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likuma pieņemšanu. Tomēr Saeimā šis likumprojekts tika iesniegts tikai 2008.gada sākumā. Saeima šo likumu trešajā, galīgajā lasījumā pieņēma 2008.gada 5.jūnijā.

uz augšu

Saeima pieņem pēdējā brīdī iesniegtus priekšlikumus
Visai negaidīti uz trešo lasījumu ZZS deputāts, Atmodas laika LPSR Ministru Padomes priekšsēdētājs Vilnis Edvīns Bresis iesniedza vairākus priekšlikumus. Breša iesniegtais priekšlikums likuma 4.pantam, kas definēja noziedzīgi iegūtus līdzekļus:

Izteikt 4.panta pirmo un otro daļu sekojošā redakcijā:

(1) Līdzekļi ir atzīstami par noziedzīgi iegūtiem, ja personas valdījumā tie nonākuši tai izdarot noziedzīgu nodarījumu.

(2) Ar terminu „noziedzīgi iegūti līdzekļi”, piemērojot mutatis mutandis, saprot Kriminālprocesa likumā lietoto terminu „noziedzīgi iegūta manta, arī finanšu līdzekļi”.
 

uz augšu

Neviens nevar izskaidrot, kas ir mutatis mutandis
Par likumprojektu atbildīgā Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija šo Breša priekšlikumu nebija atbalstījusi. Debatēs JL deputāte Linda Mūrniece aicināja balsot pret konkrēto priekšlikumu, norādot, ka tas ievērojami sašaurinātu noziedzīgi iegūtu līdzekļu definīciju. Viņa izteica aizdomas, ka V.E.Breša iesniegtais priekšlikums ir izstrādāts kukuļņemšanā un naudas atmazgāšanā apsūdzētā A.Lemberga interesēs, un pats Bresis pilnībā neizprot priekšlikuma būtību: “Es patiešām vēlos aicināt Breša kungu uzkāpt tribīnē un izskaidrot, kā tieši viņš grasās piemērot šo mutatis mutandis, lai realizētu likuma 4.pantu. Jo pretējā gadījumā būs skaidrs, ka šo priekšlikumu deputāts pats varbūt pat nav redzējis un ka šis priekšlikums ir atsūtīts no Ventspils, ielikts aploksnē, koferītī vai varbūt kurpju kastē.” Plenārsēdes starpbrīdī Ilma Čepāne (PS) un Linda Mūrniece mēģināja noskaidrot šī termina jēgu, tomēr ne priekšlikumu iesniedzējs Bresis, ne kāds cits ZZS frakcijas deputāts nevarēja viņai atbildēt. Vēlāk atklājās, ka priekšlikumus sagatavojis ZZS frakcijas konsultants, jurists Māris Grudulis.

uz augšu

Tautas partijas deputāts Lagzdiņš aicina balsot pret Breša priekšlikumiem
Tautas partijas deputāts Jānis Lagzdiņš debatēs aicināja balsot pret šo priekšlikumu, kas ierobežotu tiesībsargājošo iestāžu iespējas cīnīties ar noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju. Pēc likuma pieņemšanas V.E.Breša piedāvātajā redakcijā Lagzdiņš atkāpās no Tautas partijas frakcijas priekšsēdētāja vietnieka amata.

uz augšu

Breša priekšlikumi ierobežo cīņu ar naudas atmazgāšanu
Starp Breša priekšlikumiem bija arī citi, kas ierobežoja cīņu pret noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju. Piemēram, Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienestam saņemto ziņojumu izvērtēšanai noteiktais termiņš tika saīsināts no 60 dienām uz 14 dienām. Tas varēja apgrūtināt sazināšanos ar ārvalstu dienestiem. Tāpat Breša priekšlikumi paredzēja, ka apmācība par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju un terorisma finansēšanu saistītajiem riskiem ir nepieciešama tikai kredītiestāžu “atbildīgajiem darbiniekiem” (likuma sākotnējā variantā bija minēti tikai “darbinieki”, kas paplašinātu kompetento personu loku).

uz augšu

Atbildīgais dienests iebilst pret Breša priekšlikumiem
Pret Breša ierosinātajiem un Saeimas apstiprinātajiem grozījumiem Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likumā asi iebilda prokuratūras Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienests. Dienesta priekšnieks Viesturs Burkāns norādīja, ka šīs normas sašaurina nelikumīgi iegūtu līdzekļu definīciju, kā arī banku darbinieku apmācību noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanu saistīto risku atpazīšanā. Partijas "Jaunais laiks" Saeimas frakcijas deputāti aicināja Valsts prezidentu neizsludināt likumu, jo tajā ir normas, kas "nepārprotami sašaurina nelikumīgi iegūtu līdzekļu definīciju un apgrūtina tiesībsargājošo iestāžu darbu naudas atmazgāšanas noziegumu atklāšanā". JL aicinājumu prezidentam parakstīja arī TP deputāts Dzintars Ābiķis.

uz augšu

Prezidents atgriež likumu Saeimai
2008.gada 10.jūnijā Valsts prezidents Rīgas pilī sasauca ekspertu sanāksmi, lai izvērtētu Saeimas pieņemto Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas likumu. Nākamajā dienā Valsts prezidents šo likumu nodeva otrreizējai caurlūkošanai Saeimā, veltot asu kritiku Saeimas deputātiem. Viņš norādīja, ka likuma pieņemšana bija pavirša un sasteigta, tā pašreizējā redakcija var kaitēt starptautiskajai finanšu sistēmai, turklāt tā rada kaitējumu valsts interesēm. Prezidents norādīja, ka “..salīdzinājumā ar šobrīd spēkā esošo tiesisko regulējumu tiek sašaurināts tas iespējamais līdzekļu apjoms, kas būtu atzīstams par noziedzīgi iegūtiem līdzekļiem, un to darbību loks, kas būtu kvalificējams kā noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācija.” Prezidents norādīja, ka Breša izmantotais termins mutatis mutandis var radīt neskaidrības likuma piemērošanā praksē, jo līdz šim šis termins ir lietots galvenokārt starptautiskajās publiskajās tiesībās, samērojot dažādu valstu nacionālos likumus ar Latvijas tiesību normām.

uz augšu

Maizītis: Latvija saņēma brīdinājumus no starptautiskām tiesībsargājošām organizācijām
Ģenerālprokurors Jānis Maizītis intervijā Latvijas Radio 2008.gada 12.jūnijā norādīja, ka Latvijas prokuratūra ir saņēmusi starptautisko tiesībsargājošo organizāciju brīdinājumus, ka šādas likuma redakcijas variantā Latvija var tikt izslēgta no starptautiskās informācijas aprites sistēmas. Ģenerālprokurors uzsvēra, ka reakcija bija nekavējoša, acīmredzot atsaucoties uz Valsts prezidenta rīcību.

uz augšu

Saeima atsakās no bīstamajiem priekšlikumiem
2008.gada 17.jūlijā Saeima pieņēma Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas likumu, atsakoties no V.E.Breša iesniegtajiem priekšlikumiem.


* Mutatis mutandis ir juridisks termins, kas tulkojumā no latīņu valodas nozīmē “ar nepieciešamajām izmaiņām”, burtiski “mainot to, ko ir nepieciešams mainīt”.

Lemberga stipendiāti

Resursi internetā:

Saeimas 2008.gada 5.jūnija plenārsēdes stenogramma

Saeimas balsojuma rezultāti

2008.gada 5.jūnijā 3.lasījumam nodotais Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas likuma projekts ar V.E.Breša priekšlikumiem

Avoti: Diena, LETA, www.saeima.lv, www.wikipedia.org

Atpakaļ uz sarakstu

Lūdzu, autorizējies!

Lai balsotu, lūdzu, autorizējies ar savu sociālo tīklu profilu! Tavi personas dati nebūs pieejami trešajām pusēm!