Likumu grozījumi

arhīvs

Manabalss.lv iniciatīva “Atveram Saeimu”

2011.gada 8.jūnijā Oligarhu kapusvētku pasākuma laikā tika atklāta mājas lapa www.manabalss.lv. Mājas lapa ļauj ikvienam interesentam iesniegt savu iniciatīvu, iegūt atbalstu iniciatīvas uzlabošanā un piemērošanā iesniegšanai Saeimā, Ministru kabinetā, Valsts prezidenta kancelejā un citās institūcijās.

Lai panāktu, ka iniciatīvas, kuru īstenošanai nepieciešams Saeimas lēmums, nonāktu Saeimas dienaskārtībā, Manabalss.lv pirmā iniciatīva “Atveram Saeimu” paredzēja veikt izmaiņas Saeimas kārtības rullī, panākot, ka Saeimā ar likumdošanas iniciatīvu var vērsties plašāka sabiedrība (vismaz 10 000 parakstītāju), iesniedzot kolektīvu iesniegumu. Iniciatīva paredzēja, ka šādu iesniegumu var iesniegt arī elektroniski, ja tiek nodrošināta iesnieguma parakstītāja identifikācija un arī fizisko personu datu drošums.

Iniciatīvu atbalstīja gan sabiedrībā zināmas personas, gan nevalstiskās organizācijas un tā īsā laika posmā guva lielu sabiedrības atbalstu. 

1.jūlijā likumprojektu par grozījumiem Saeimas kārtības rullī iesniedza Vienotības deputāti. Taču Manabalss.lv iniciatīva tika nedaudz koriģēta, ļaujot kolektīvu iesniegumu iesniegt tikai Latvijas Republikas pilsoņiem, kam ir tiesības piedalīties Saeimas vēlēšanās. Manabalss.lv iniciatīva šādas tiesības paredzēja arī LR pastāvīgajiem iedzīvotājiem. Saeima šo iniciatīvu noraidīja, pret to balsoja Saskaņas centra, PLL deputāti. ZZS deputāti atturējās.

Paredzot tiesības ar kolektīvu iesniegumu Saeimā vērsties gan LR pilsoņiem, gan pastāvīgajiem iedzīvotājiem, Manabalss.lv iniciatīva Saeimā tika iesniegta atkārtoti, šoreiz to iesniedza PLL deputāti. Šī redakcija guva Saeimas vairākuma atbalstu, pret balsoja vienīgi VL-TB/LNNK deputāti. 10.Saeima šos grozījumus nepaguva pieņemt.

!!! 11.Saeima ir apstiprinājusi grozījumus Saeimas kārtības rullī. Saeimā arī tiek izskatīts pirmais šādā veidā iesniegtais kolektīvais iesniegums.

Atslēgas vārdi: sabiedrības līdzdalība, Saeima, likumdošana, manabalss.lv

uz augšu

Manabalss.lv iniciatīva

Portāla Manabalss.lv veidotāju pirmā iniciatīva “Atveram Saeimu” piedāvāja veikt grozījumus Saeimas kārtības rullī, paredzot iespēju Saeimā iesniegt kolektīvu iesniegumu, kas skar kādu likumdošanas ceļā izskatāmu jautājumu, turklāt to var izdarīt arī elektroniski, ja tiek nodrošināta parakstītāju identifikācija un fizisko personu datu aizsardzības drošums.

Sagatavotā grozījumu redakcija paredzēja, ka šādu iesniegumu jāparaksta ne mazāk kā 10000 Latvijas pilsoņiem un pastāvīgajiem iedzīvotājiem, norādot savu vārdu, uzvārdu un personas kodu. Kad nepieciešamas atbalsts iniciatīvai sasniegts, tā nonāk Saeimā, kurai jālemj par attiecīgās iniciatīvas nodošanu skatīšanai kādai no Saeimas komisijām. Pirms Saeima par iesniegumu balso, tā izvirzītajam pārstāvim vai pirmajam parakstītājam tiek dots vārds izteikties. Saeimas atbildīgajai komisijai šis iesniegums jāizskata mēneša laikā. Neatbalstīšanas gadījumā iniciatīvas autoriem jāsniedz motivēts skaidrojums. Atbalstu iniciatīvai pauda vairākas sabiedrībā zināmas personas, nevalstiskās organizācijas, kā arī Valsts prezidents Valdis Zatlers. 

uz augšu

Vienotības priekšlikums

Manabalss.lv priekšlikumu koriģētā versijā vēlāk Saeimā iesniedza septiņi Vienotības deputāti L.Čigāne, R.Kārkliņa, O.Ē.Kalniņš, A.Loskutovs, A.Lejiņš, A.Buiķis, I.Čaklais. Vienotības deputāti bija precizējuši, ka šādu iesniegumu būtu tiesības iesniegt nevis 10 000 Latvijas pilsoņu un pastāvīgo iedzīvotāju, kā to paredzēja Manabalss.lv redakcija, bet gan Latvijas pilsoņiem, kuriem ir tiesības vēlēt Saeimu. Korekcija izrādījās liktenīga, 2011.gada 1.jūlijā tā tika skatīta Saeimā un neguva deputātu vairākuma atbalstu. Saskaņas centrs debatēs par šo likumprojektu norādīja, ka nevar atbalstīt likumprojektu, kas vēl vairāk palielinās starpību starp pilsoņiem un nepilsoņiem, jo tas nav integrācijas veicināšanas pasākums, lai gan ideja šķiet atbalstāma pēc būtības.

Par likumprojektu nobalsoja 36 Vienotības un Visu Latvijai -TB/LNNK pārstāvji, pret likumprojektu balsoja 30 SC un PLL deputāti, atturējās 16 deputāti, galvenokārt no ZZS un PLL frakcijām.

uz augšu

Manabalss.lv iniciatīvu Saeimā iesniedz PLL deputāti - tā gūst atbalstu

Vēl pirms referenduma par Saeimas atlaišanu, 21.jūlijā Saeimā tika atkārtoti skatīts Manabalss.lv izstrādātais priekšlikums par Saeimas kārtības ruļļa grozīšanu. Šoreiz priekšlikumu iesniedza “Par labu Latviju” deputāti - A.Šķēle, E.Zalāns, R.Strode, M.Kučinskis, A.Bērziņš (Rīga). Tā kā iesniegtais priekšlikums bija redakcija, kādu bija izstrādājuši arī Manabalss.lv veidotāji, proti, ka ar kolektīvo iesniegumu, kas skar Saeimā skatāmu jautājumu, var vērsties ne vien Latvijas pilsoņi, bet arī pastāvīgie iedzīvotāji, iniciatīva guva Saskaņas centra atbalstu. Par to nobalsoja 71 deputāts, pret bija Nacionālās apvienības Visu Latvijai - TB/LNNK deputāti. Vienotības deputāti medijiem komentēja, ka par šo likumprojektu, kam piešķiramas iniciatīvu iesniegšanas tiesības, vēl būs nepieciešamas plašākas diskusijas.

10.Saeima nepaguva šo iniciatīvu apstiprināt galīgā lasījumā.

Balsojumu infografiks

Avoti:
Manabalss.lv, LR Saeimas mājas lapa, Leta.

Resursi internetā
www.manabalss.lv

Atpakaļ uz sarakstu

Lūdzu, autorizējies!

Lai balsotu, lūdzu, autorizējies ar savu sociālo tīklu profilu! Tavi personas dati nebūs pieejami trešajām pusēm!