Likumu grozījumi

arhīvs

Lielajiem īpašniekiem labvēlīgie grozījumi zemes privatizācijā 2010.gadā

2010. gada jūnijā divas Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) deputātes Skaidrīte Pilāte un Baiba Rivža Saeimā iesniedza grozījumus likumā par valsts un pašvaldību īpašuma privatizāciju, kas bija labvēlīgi lielajiem zemes īpašniekiem un, iespējams, radītu valsts budžetam vairāku miljonu latu zaudējumus. Grozījumus atbalstīja V.A.Kraukļa vadītā Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija, kura virzīja likumprojektu steidzamības kārtā. Jau nākamajā dienā, pēc Valsts prezidenta un mediju spiediena, abas deputātes iesniegtos grozījumus atsauca.

Atslēgas vārdi: Saeima, Zatlers, privatizācija, valsts nozagšana, Rivža, Pilāte, Krauklis, ZZS

uz augšu

ZZS deputātes iesniedz grozījumus

2010.gada 16.jūnijā Zaļo un Zemnieku savienības deputātes Skaidrīte Pilāte un Baiba Rivža iesniedza Saeimā grozījumus likumā par valsts un pašvaldību īpašuma privatizāciju un privatizācijas sertifikātu izmantošanas pabeigšanu. Grozījumi pieļāva privatizācijas līgumu nosacījumu maiņu, paredzot iespēju personām, kurām ir pirmpirkuma tiesības uz zemes gabalu, zemi izpirkt nevis atbilstoši 2007.gada augusta kadastrālajai vērtībai, bet pašreizējai, kas ir zemāka. Grozījumus atbalstīja TP deputāta Venta Armanda Kraukļa vadītā Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija. Saeima plānoja balsot par likumprojekta izskatīšanu steidzamības kārtībā, kas liegtu Valsts prezidentam tiesības nodot minētos likumus otrreizējai caurlūkošanai.

uz augšu

Opozīcija norāda uz Šķēles interesēm

Solvita Āboltiņa (JL) pauda viedokli, ka grozījumi ir izstrādāti atsevišķu uzņēmēju interesēs, kuri ir iegādājušies lielus zemes gabalus un tagad varēs tos izpirkt par zemāku cenu, radot valsts budžetam vairāku miljonu latu lielus zaudējumus. Viņa pieļāva, ka grozījumi, iespējams, ir tapuši TP līdera Andra Šķēles interesēs, kuram Andrejsalā esot lieli zemes īpašumi. Priekšlikumu iesniedzēja B.Rivža pārmetumus noraidīja, apgalvojot, ka likuma grozījumi palīdzēs cilvēkiem, kas atrodas uz maksātnespējas sliekšņa, papildinot, lai arī mazākā apjomā, valsts budžetu. Tomēr Rivža atzina, ka norma nebūtu taisnīga pret tiem, kuri zemi jau ir izpirkuši. Laikraksts “Latvijas Avīze” rakstīja, ka šie grozījumi būtu labvēlīgi aptuveni 300 personām. Privatizācijas aģentūras sniegtā informācija liecināja, ka valsts zaudētu aptuveni 15 miljonus latu, savukārt AS “Valsts nekustamie īpašumi” šos zaudējumus lēsa uz 2,5 miljoniem latu.

uz augšu

Valsts prezidents – tā ir valsts nozagšana

Jau nākamajā dienā, 17.jūnijā, abas ZZS deputātes grozījumus atsauca. Šajā dienā Saeimas sēdē uzstājās Valsts prezidents, kurš savā runā lūdza deputātus nebalsot par šo priekšlikumu, to nosaucot tieši – par valsts nozagšanu. Saeima bija arī saņēmusi Valsts prezidenta kancelejas mājienu, ka likuma pieņemšanas gadījumā prezidents to apstrīdētu Satversmes tiesā.

uz augšu

Deputātes nav īsti sapratušas, ko iesniegušas

Grozījumu iesniedzēju pārstāvētās partijas – ZZS Saeimas frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis žurnālistiem atzina, ka abas deputātes nav īsti sapratušas, kādu priekšlikumu iesniedza. Abas deputātes, visticamāk, bija parakstījušas viņām iesniegšanas dienā iedotos likuma grozījumus, tajos pat neiedziļinoties.

 

uz augšu

Pašas iesniedz, pašas atsauc

Fragments no Saeimas 2010.gada 17.jūnija plenārsēdes:
“S.Pilāte (ZZS frakcija).
Labdien, cienījamie kolēģi! Šo priekšlikumu, ko mēs esam iesniegušas abas ar Baibu Rivžu... Mēs esam iesniegušas lūgumu atsaukt gan šo priekšlikumu, gan arī nākamos mūsu priekšlikumus, jo uzskatām, ka... Mēs esam iesniegušas gan komisijā, gan Prezidijā (No zāles dep. J.Dobelis: "Komisija jau atbalstīja. Nevar vairs atsaukt!")... Kā tālāk, ja nevar atsaukt?... Mēs uzstājam un atsaucam 5.priekšlikumu un arī nākamos, tālākos, mūsu priekšlikumus, kas saistīti ar šo likumprojektu. Tie ir - 7., 8., 11., 12., 13. un 14.priekšlikums. Uzskatām, ka šie konceptuālie jautājumi, kuri ir mūsu priekšlikumos, prasa lielāku diskusiju un skaidrojumus.”

Lemberga stipendiāti

Resursi internetā:
Valsts prezidenta uzruna Saeimā 2010.gada 17.jūnijā: http://www.president.lv/pk/content/?cat_id=603&art_id=15625

Avoti: LETA, Latvijas Avīze, Latvijas Vēstnesis, www.president.lv

Atpakaļ uz sarakstu

Lūdzu, autorizējies!

Lai balsotu, lūdzu, autorizējies ar savu sociālo tīklu profilu! Tavi personas dati nebūs pieejami trešajām pusēm!