Lielākie korupcijas un politikas skandāli

arhīvs

Tiesāšanās kā ķēķis

2007.gada augustā žurnālists Lato Lapsa publiskoja 1998. - 2000.gadā nesankcionēti noklausītu telefona sarunu atšifrējumus, kuros Tautas partijai pietuvinātais Andris Grūtups un viņa advokātu biroja pārstāvji risina sarunas ar Latvijas tiesu sistēmas un iekšlietu resora darbiniekiem, citām valsts amatpersonām. Sarunās advokāti ar tiesnešiem saskaņoja spriedumus, sarunāja tikšanās. Sarunas liecināja par politiskās varas un biznesa elites ciešajām saitēm un tiesnešu neētisku rīcību. Gan Ģenerālprokuratūra, gan Augstākā tiesa veica pārbaudes, konstatējot, ka atsevišķi tiesneši rīkojušies neētiski, 2 spriedumi Rīgas apgabaltiesā ir pieņemti, būtiski pārkāpjot tiesību normas. Pēc paša vēlēšanās no amata aizgāja Rīgas apgabaltiesas tiesneši Valdemārs Šubrovskis un Zaiga Vrubļevska. Tika izveidota parlamentārās izmeklēšanas komisija Jura Dobeļa (TB/LNNK) vadībā. Pēc divu gadu darba tā sniedza 8 lappušu ziņojumu ar vispārīgiem ieteikumiem tiesu varas darbības uzlabošanai.

Atslēgas vārdi: tiesas, Grūtups, Vrubļevska, Šubrovskis, Dobelis, Lato Lapsa, ZZS

Lato Lapsa publisko Grūtupa biroja sarunas
Augstākā tiesa un Ģenerālprokuratūra atklāj pārkāpumus
Pārkāpumus izdarījušo tiesnešu tālākās gaitas
Tiesneši atzīst problēmas
Advokāti - atturīgāki 
Parlamentārā izmeklēšana - bez rezultāta
Rezultāti

uz augšu

Lato Lapsa publisko Grūtupa biroja sarunas

 

2007.gada augustā žurnālists Lato Lapsa nodeva prokuratūrai viņa rīcībā nonākušos kāda advokātu biroja telefona sarunu atšifrējumus par laika posmu no 1998. līdz 2000. gadam. Žurnālista rīcībā bija diski ar nofotografētiem sarunu atšifrējumiem krievu valodā. Vienlaikus šo pašu sarunu atšifrējumus viņš izdeva grāmatā. Tā tika publicēta ar Jāņa Brūkleņa vārdu. Grāmatā minētajām personām bija mainīti vārdi, tomēr bija noprotams, ka runa ir par pazīstamā advokāta Andra Grūtupa biroju. Gan A.Grūtups, gan vairāki viņa biroja darbinieki regulāri sazinājās ar tiesnešiem, tieslietu un iekšlietu sistēmas vadību, mēģinot panākt sev labvēlīgus lēmumus, nereti pat saskaņojot vai palīdzot rakstīt tiesu spriedumus. Sarunas visticamāk bija autentiskas, jo daļa no identificētajiem tiesnešiem nenoliedza šādu sarunu esamību. L.Lapsa grāmatas priekšvārdā lika saprast, ka sarunas varētu būt noklausītas Parex bankas īpašnieku interesēs.

uz augšu

Augstākā tiesa un Ģenerālprokuratūra atklāj pārkāpumus

Ģenerālprokurors Jānis Maizītis žurnālista iesniegtos ierakstu atšifrējumus vērtēja kā “pietiekami ticamus” un uzskatīja ka lieta nav bezcerīga, lai gan sarunu atšifrējumi bija iegūti nesankcionētas noklausīšanās rezultātā un tie bija veikti pirms vairākiem gadiem. Pēc Ģenerālprokuratūras lūguma Augstākās tiesas Senāts pārbaudīja 20 lietas, kuras tika minētas sarunu atšifrējumos. Prokuratūra uzskatīja, ka divās Rīgas apgabaltiesas civillietās spriedumi bija pieņemti, būtiski pārkāpjot tiesību normas. Tie bija spriedumi A.Grūtupa pārstāvētā Vasilijam Meļņikam piederošā uzņēmuma “Latelektro-Gulbene" prasības lietā pret AS "Latvenergo" (tiesnesis Valdemārs Šubrovskis) un likvidējamās AS "Centra banka" prasības lietā pret ASV kompāniju "Hercules Holdings" (tiesnese Ligita Gavare). Pārkāpumi tika konstatēti arī tiesnešu Aivara Zāģera, Zaigas Vrubļevskas un Jura Freimaņa darbībās. Arī Augstākā tiesa līdz 2007.gada beigām veica savu izvērtējumu par ētikas normu pārkāpumiem tiesnešu rīcībā. Ētikas pārkāpumi tika konstatēti tiesnešu Irēnas Vinkšno un Zigmanta Genca rīcībā.

uz augšu

Pārkāpumus izdarījušo tiesnešu tālākās gaitas

Drīz pēc grāmatas publicēšanas pēc paša vēlēšanās no amata aizgāja Rīgas apgabaltiesas tiesneši Valdemārs Šubrovskis un Zaiga Vrubļevska. 

2006.gada nogalē Z. Vrubļevsku Satversmes tiesas tiesneša amatam bija virzījusi ZZS. Viņa iepriekš vairākkārt bija pieņēmusi spriedumus ar Ventspils mēru Aivaru Lembergu saistītās lietās, kas vēlāk augstākās instances tiesās tika atcelti. Pret Z.Vrubļevsku tika ierosināta disciplinārlieta, un viņa savu kandidatūru atsauca. 

V.Šubrovskis pēc aiziešanas no tiesas uzsāka advokāta praksi, tomēr 2009.gadā nolēma apturēt savu advokāta praksi, lai varētu saņemt pilnu pensiju. 2006.gadā V.Šubrovskis bija kļuvis par miljonāru, par nepilnu miljonu latu pārdodot savas sievas un dēla uzņēmumam zemi Siguldā. Vēlāk tiesvedībā pret Siguldas domi šo uzņēmumu pārstāvēja Grūtupa biroja advokāts Erlends Kalniņš. 

L.Gavare, J.Freimanis un A.Zāģeris turpina darbu apgabaltiesā. 

AT tiesneši Z.Gencs un I.Vinkšno neuzskatīja, ka būtu izdarījuši pārkāpumus. Z.Gencs turpina darbu AT, 2010.gadā saņēma tieslietu sistēmas II pakāpes Goda zīmi. Tiesnese I.Vinkšno turpināja darbu AT līdz savai nāvei 2009.gada jūlijā.

uz augšu

Tiesneši atzīst problēmas

Augstākās tieslietu sistēmas amatpersonas atzina, ka noklausītās sarunas norāda, ka tiesu varai ir būtiskas problēmas ar ētikas jautājumiem. AT priekšsēdētājs A.Guļāns uzskatīja, ka sarunas liecina par nopietnu krīzi tieslietu sistēmā. Novembra sākumā sasauktajā tiesnešu ārkārtas konferencē tika atzīts, ka Latvijas tiesu sistēmai ir zema sabiedrības uzticība. Ģenerālprokurors J.Maizītis norādīja, ka sarunu saturs ir "liels kauns un negods tieslietu sistēmai kopumā".

uz augšu

Advokāti - atturīgāki

Daudz atturīgāka bija advokatūras reakcija. Zvērinātu advokātu padomes pārstāve Guna Kaminska uzskatīja, ka Lato Lapsa nav ievērojis likumu, jo grāmatā atspoguļotas advokāta un viņa klienta sarunas, kuras publicētas bez viņu piekrišanas. Latvijas Juristu biedrības prezidents Aivars Borovkovs norādīja, ka sarunu noklausīšanās ir cilvēka konstitucionālo pamattiesību pārkāpums.

uz augšu

Parlamentārā izmeklēšana - bez rezultāta

Pēc opozīcijas partiju JL un SC ierosinājuma 2007.gada septembrī tika izveidota parlamentārās izmeklēšanas komisija par iespējamu pretlikumīgu un neētisku rīcību tieslietu sistēmā. Par tās priekšsēdētāju tika ievēlēts Juris Dobelis (TB/LNNK). Komisijas darbības termiņš tika vairākkārt pagarināts. 2008.gada vasarā JL deputāte, juriste Ilma Čepāne no komisijas izstājās, apgalvojot, ka komisijas darbībai nav jēgas, jo tās locekļi nodarbojas ar tiesu varas pamatprincipu skaidrošanu. Pēc gandrīz divu gadu darbības parlamentārās izmeklēšanas komisija 2009.gada jūnijā sniedza astoņu lappušu garu ziņojumu. Tajā tika sniegti vispārīgi ieteikumi tiesu varas darbības uzlabošanai. Komisija īpaši uzsvēra nelikumīgi noklausīto telefonsarunu materiālu izmantošanas nelikumību. Komisijas darbību kritizēja arī Satversmes tiesas priekšsēdētājs Gunārs Kūtris un grāmatas autors L.Lapsa.

uz augšu

Rezultāti

Grāmatas “Tiesāšanās kā ķēķis” publikācija kopumā veicināja tiesu sistēmas attīrīšanos. Noilguma dēļ netika ierosinātas disciplinārlietas, tomēr no amata aizgāja tiesneši, kuru rīcība bija radījusi vislielākās aizdomas par neētisku rīcību. No grāmatas tirdzniecības iegūto peļņu nedaudz vairāk kā 2000 latu apmērā Lato Lapsa ziedoja dzīvnieku patversmes “Labās mājas” būvniecībai.

 

Satversmes tiesas tiesnešu apstiprināšana

Avoti: LETA, Diena, Latvija Avīze, www.saeima.lv

Resursi internetā:

Saeimas parlamentārās izmeklēšanas komisijas par iespējamu pretlikumīgu un neētisku rīcību tieslietu sistēmā ziņojums

LR Augstākās tiesas darba grupas ziņojums par ētikas normu pārkāpumiem tiesnešu rīcībā

Atpakaļ uz sarakstu

Lūdzu, autorizējies!

Lai balsotu, lūdzu, autorizējies ar savu sociālo tīklu profilu! Tavi personas dati nebūs pieejami trešajām pusēm!