Lielākie korupcijas un politikas skandāli

arhīvs

Rēzeknes burtnīciņas

2005.gada augustā VID veica pārbaudi Rēzeknes gaļas kombinātā, konstatējot nodokļu nemaksāšanu un grāmatvedības pārkāpumus. Uzņēmuma vadītājs un līdzīpašnieks bija Jaunā Laika biedrs, tikko Rēzeknes domē ievēlētais deputāts Guntis Piteronoks.

Pēc gada, 2006.gada augustā laikrakstā “Neatkarīgā Rīta Avīze” tika publicēti G.Piteronoka telefona sarunu ierakstu atšifrējumi, kas veikti laikā, kad notika VID pārbaude. Sarunas liecināja, ka, iespējams, daļa no Rēzeknes gaļas kombināta neuzskaitītajiem ieņēmumiem ir izmantota partijas JL priekšvēlēšanu kampaņai Rēzeknē, kā arī JL valdes loceklei Ievai Zvejsalniecei bez maksas ir izsniegti gaļas izstrādājumi.

Pēc VID pārbaudes G.Piteronoks apturēja savu darbību partijā, bet drīz pēc telefona sarunu nonākšanas atklātībā viņš atkāpās no Rēzeknes domes deputāta amata. 2006.gada oktobrī kriminālprocess tika izbeigts, jo G.Piteronoks vienojās ar prokuroru par soda naudas samaksu.

Drošības policija sāka kriminālprocesu pret NRA žurnālistu Uldi Dreiblatu par atteikšanos atklāt, kā viņš ieguvis sarunu atšifrējumus. Divas tiesu instances viņam uzlika par pienākumu atklāt avotus, tomēr Augstākās tiesas Senāts kriminālprocesu izbeidza.

Pēc ģenerālprokurora J.Maizīša lūguma KNAB uzsāka pārbaudi par iespējamo JL finansēšanu no Rēzeknes gaļas kombināta nelegālajiem ieņēmumiem. Pārbaudē tika konstatēts, ka dokumentu oriģināli ir atdoti uzņēmumam, kas tos ir iznīcinājis, tādēļ nav pamata apgalvot, ka naudas summas izlietotas JL priekšvēlēšanu kampaņas finansēšanai.

Atslēgas vārdi: Jaunais Laiks, KNAB, Ģenerālprokuratūra, VID, Rēzeknes gaļas kombināts, Piteronoks, aplokšņu algas, burtnīciņas

uz augšu

2005.gada pašvaldību vēlēšanas Rēzeknē

2005.gada martā Latvijā notika pašvaldību vēlēšanas. Rēzeknes domē tika ievēlēti četri "Jaunā centra", divi Tautas saskaņas partijas (TSP) deputāti, kā arī pa vienam JL, PCTVL, LSDSP, TP, LPP, partijas "Savienības Latgales sirds" un partijas "Mūsu Latvijai" pārstāvim. 

uz augšu

Atklājas balsu pirkšana, notiek atkārtotas vēlēšanas

Jau pirms vēlēšanām atklājās, ka Rēzeknē notiek vēlētāju balsu uzpirkšana. Rēzeknes policija aizdomās par vēlētāju balsu uzpirkšanu aizturēja divus partijas “Jaunais Centrs” atbalstītājus un tika ierosināta krimināllieta pēc Krimināllikuma 90.panta par vēlēšanu tiesību realizēšanas kavēšanu. “Jaunais Centrs” bija izveidojies 2004.gadā, no Tautas saskaņas partijas atšķeļoties daļai biedru Rīgas vicemēra Sergeja Dolgopolova vadībā.

2005.gada 23.martā Administratīvā apgabaltiesa atcēla vēlēšanu rezultātus Rēzeknē, tādēļ 2005.gada 20.augustā tika rīkotas jaunas vēlēšanas. Pa diviem deputātiem tika ievēlēti no JL un TSP sarakstiem, pārējās partijas ieguva katra vienu vietu. No JL arī atkārtotajās vēlēšanās tika ievēlēts SIA “Rēzeknes gaļas kombināts” direktors Guntis Piteronoks, kurš bija JL kandidāts Rēzeknes mēra amatam. JL uzsāka sarunas par koalīcijas veidošanu Rēzeknes domē, tomēr rezultātā koalīcijas līgumu parakstīja kreisās partijas, un par mēru tika ievēlēts TSP deputāts Jānis Tutins. 

uz augšu

VID atklāj nodokļu nemaksāšanu Rēzeknes gaļas kombinātā

Divas dienas pirms atkārtotajām vēlēšanām, 2005.gada 18.augustā, VID Finanšu policija bija veikusi pārbaudi SIA “Rēzeknes gaļas kombināts”. VID uzņēmumā konstatēja grāmatvedības pārkāpumus. Uzņēmumā tika konfiscēti reģistri, kuros uzskaitītas aplokšņu algu izmaksas, kā arī ieņēmumi no nelegālas gaļas izstrādājumu pārdošanas. Tika atrasta grāmatvedībā neuzskaitīta nauda 21 462 latu apmērā. VID Finanšu policijā ierosināja krimināllietu par grāmatvedības dokumentu slēpšanu un ienākumu samazināšanu Rēzeknes gaļas kombinātā. VID bija konstatējis, ka uzņēmums nelegāli ir izmaksājis algās 14 876 latus un izvairījies no nodokļu nomaksas 8939 latu apmērā. Pēc gada, 2006.gada jūnijā, VID lūdza uzsākt kriminālvajāšanu šajā lietā. Prokuratūra to darīt atteicās, tādēļ VID lēmumu apstrīdēja. Augusta sākumā Latgales tiesas apgabala prokuratūra lēmumu atcēla un nodeva lietu Rēzeknes pilsētas prokuratūrai.

uz augšu

Rēzeknes gaļas kombināta direktors Guntis Piteronoks aptur darbību JL

2005.gada septembra sākumā G.Piteronoks apturēja savu darbību partijā uz izmeklēšanas laiku. Partijas ģenerālsekretārs Uldis Grava norādīja, ka G.Piteronoks varētu atkal tikt uzņemts partijā, ja netiktu atklāti nekādi pārkāpumi viņa vadītajā uzņēmumā.

uz augšu

NRA publicē 2005.gadā noklausīto sarunu atšifrējumus

2006.gada augustā Ventspils uzņēmumu grupas kontrolētais laikraksts “Neatkarīgā Rīta Avīze” publicēja telefona sarunu ierakstus, kurus pirms atkārtotajām Rēzeknes domes vēlēšanām 2005.gada augustā bija veikusi Drošības policija. Publicētās sarunas liecināja, ka G.Piteronoks uzreiz pēc VID veiktās kratīšanas bija satraukts par to, ka likumsargi varētu atrast liecības par nereģistrētiem darījumiem un aplokšņu algu maksāšanu uzņēmumā. Viņš centās noskaidrot, kurš no partijas vadības viņam varētu palīdzēt. Rezultātā viņš sazinājās ar Kārli Šadurski un Grigoriju Krupņikovu, kā arī ar Danu Titavu.

Kādā no sarunām ar Kārli Šadurski G.Piteronoks atstāsta, ka Dans Titavs “..teica, ka Galvenais pats valstī pateicis, kad presē nelaidīšot. Pēc vēlēšanām risināsim.”

uz augšu

Sarunās tiek pieminēta burtnīciņa ar izdevumiem priekšvēlēšanu kampaņai

Sarunās ar JL politiķiem Piteronoks apgalvo, ka VID darbinieki ir konfiscējuši reģistrus, kur atzīmēti dažādi izdevumi, tajā skaitā partijas priekšvēlēšanu kampaņai. Grigorijs Krupņikovs un Kārlis Šadurskis nebija izbrīnīti par šādu pierakstu esamību.

G.Piteronoka saruna ar G.Krupņikovu:

“G.P.: – Nē es vienkārši... Nu, ko es varu pateikt. Ka, nu, viņiem ir tāda burtnīciņa, kur es esmu ņēmis un pierakstījis, kādiem mērķiem. Teiksim, nu, partijas labā un vēl kaut kādā. Nu, saproti, vot tāda [rupjš vārds].

Grigorijs (Nopūšas.): – Jeij bogu.

G.P.: – [Rupjš vārds]. Nu saproti, tāda maza burtnīciņa. (Uzbudinās.) Nevarēju, nu, [rupjš vārds], nevarēju nobāzt. [Rupjš vārds], nu kā viņa, nu kā viņa [rupjš vārds], es pat nevaru saprast. Traki, nu traki, es pat nevaru saprast, ko tagad darīt.”

G.Piteronoka saruna ar Kārli Šadurski:

“GP: Un, un arī izdevumus, teiksim, šādu tādu naudu. Savu burtnīciņu biju paņēmis, teiksim. Nu un, teiksim, izdevumiņi priekšvēlēšanu kampaņai un vēl šis tas. Nu trako māja. Kas sapratīs, kas nesapratīs. Var jau arī nesaprast, ka priekšvēlēšanu kampaņai. Var jau būt drīzāk, ka nē – divi burti tur tādi. Vienīgi tas, ka es parakstījies par summām. Ir tāda figņa, tu zini.”

uz augšu

Aizdomas par JL valdes loceklei bez maksas izsniegtu gaļu

Sarunas radīja aizdomas arī par citiem neētiskas vai nelikumīgas rīcības gadījumiem, kuros iesaistīti JL politiķi. Piemēram, kādā sarunā G.Piteronoks lika sava uzņēmuma darbiniecei bez maksas izsniegt JL valdes loceklei Ievai (acīmredzot Ieva Zvejsalniece) uzņēmuma produkciju.

“G.P.: – Klausies, lai ir bezkaunīgi, bet, ja tur vajaga, – hotj pa velti viņai dod, saproti? Viņa nav pēdējais cilvēks, saproti. Viņa ir valdes locekle Jaunā laika, tu ko. Labāk tad uzdāvinu viņai.”

Jaunā Laika valdes locekle Ieva Zvejsalniece nenoliedza sarunu ar G.Piteronoku par savu kāzu organizēšanu, taču uzskatīja, ka NRA publikācija ir rupja iejaukšanās viņas privātajā dzīvē. I.Zvejsalniece bija iekļauta JL deputātu kandidātu sarakstā 9.Saeimas vēlēšanām jau pirms sarunu publiskošanas, tādēļ partija vairs nevarēja svītrot viņu no kandidātu saraksta. I.Zvejsalniece netika ievēlēta 9.Saeimā.

uz augšu

JL politiķi atzīst sarunas, bet neatceras detaļas

Sarunās iesaistītie JL pārstāvji tās nenoliedza, taču apgalvoja, ka nav informēti par nelegāliem maksājumiem partijai, viņi nav arī palīdzējuši G.Piteronokam slēpt nelikumības. JL vadītājs E.Repše apgalvoja: "Mēs noraidām runas, ka mums nezināmi personiski pieraksti varētu liecināt par partijas finanšu lietām. Par ko no pārējiem jāprasa atbildība? Par piedalīšanos sarunās? Par to, ka uz to brīdi partijas biedrs zvana un ļoti uztrauktā balsī stāsta par savām problēmām? Par to, ka viņš tiek uzklausīts — par to mums kāds būtu jāsoda?" G.Piteronoks apgalvoja, ka neatceras, ko runājis pirms gada. K.Šadurskis apgalvoja, ka neesot tam pievērsis uzmanību, "varbūt nebiju pietiekami ziņkārīgs, varbūt es nedzirdēju tās burtnīciņas”. Ministru prezidents Aigars Kalvītis (TP) tikai norādīja, ka JL biedru telefonsarunu lieta "nesmuki izskatās". Viņš uzskatīja, ka tāpat kā citos līdzīgos gadījumos, šī lieta jāvērtē medijiem un ekspertiem, nevis politiskajiem konkurentiem. 

uz augšu

Kriminālprocess pret žurnālistu par informācijas avotu neatklāšanu

2006.gada septembrī pēc Drošības policijas lūguma Rīgas Centra rajona tiesa laikraksta “Neatkarīgā Rīta Avīze” žurnālistam Uldim Dreiblatam lika atklāt informācijas avotu publikācijai par G.Piteronoka sarunām. U.Dreiblats lēmumu pārsūdzēja, tomēr arī otrās instances tiesa lēma, ka žurnālistam publicētās informācijas avots ir jāatklāj. 2007.gada decembrī Augstākās tiesas Senāts atcēla abus spriedumus un izbeidza kriminālprocesu pret U.Dreiblatu, uzskatot, ka žurnālistam nebija jāatklāj savi informācijas avoti.

uz augšu

Piteronoks panāk vienošanos ar prokuroru un samaksā soda naudu

2006.gada oktobrī prokurors noslēdza vienošanos ar G.Piteronoku par 3600 latu naudas soda samaksu. G.Piteronoks atlīdzināja valstij nodarīto zaudējumu summu - 80 000 latus. Arī Rēzeknes gaļas kombināts budžetā samaksāja visus VID uzrēķinātos nodokļus un soda naudas - kopumā 140 496 latus. 2006.gada oktobrī G.Piteronoks atteicās no Rēzeknes domes deputāta amata, pamatojot to ar lielo noslodzi pamatdarbā.

uz augšu

KNAB pārbaude par iespējamu nelikumīgu JL priekšvēlēšanu kampaņas finansēšanu

2006.gada augustā ģenerālprokurors Jānis Maizītis uzdeva KNAB pārbaudīt, vai Rēzeknes gaļas kombinātā konfiscētajās kladēs izdarītie pieraksti nesniedz ziņas par politisko partiju finansēšanas noteikumu pārkāpumiem, kā arī to, vai kāda amatpersona ir saņēmusi pretlikumīgu dāvanu no RGK. Pēc gada, 2007.gada oktobrī KNAB pabeidza pārbaudi, secinot, ka nav pamata apgalvot, ka kladēs norādītās naudas summas būtu izlietotas partijas JL reklamēšanai vai citu šīs partijas izdevumu segšanai. KNAB rīcībā bija tikai “burtnīciņu” kopijas, jo Rēzeknes tiesa oriģinālos dokumentus bija atdevusi Rēzeknes gaļas kombinātam, kas tos bija iznīcinājis. Savukārt Valsts tiesu ekspertīžu birojs neveica kopētu parakstu analīzi. Tādēļ KNAB 2007.gada aprīlī bija lūdzis VID sodīt Rēzeknes gaļas kombinātu par grāmatvedības dokumentu iznīcināšanu.

uz augšu

Arī atkārtotā pārbaudē KNAB nekonstatē pārkāpumus

J.Maizītis uzskatīja, ka pārbaude ir nepilnīga un 2008.gada janvārī uzdeva KNAB veikt atkārtotu pārbaudi. Turklāt Ģenerālprokuratūra uzdeva KNAB priekšniekam izvērtēt biroja amatpersonu atbildību, pieļaujot Rēzeknes gaļas kombinātā atsavināto pierakstu oriģinālu iznīcināšanu, kuriem arī varētu būt nozīme ierosinātās pārbaudes lietas pareizā izlemšanā. Dienesta pārbaudē KNAB secināja, ka biroja amatpersonas nav veikušas pārkāpumus, jo biroja rīcībā nekad nav bijis pierakstu oriģinālu.

Avoti: LETA, Diena, Latvijas Avīze, Neatkarīgā Rīta Avīze, www.politika.lv, www.cvk.lv
 

Atpakaļ uz sarakstu

Lūdzu, autorizējies!

Lai balsotu, lūdzu, autorizējies ar savu sociālo tīklu profilu! Tavi personas dati nebūs pieejami trešajām pusēm!