Lielākie korupcijas un politikas skandāli

jauns

Nelijas Jezdakovas aiziešana no amata un VID kukuļošanas lieta

2013.gada maijā pēc vairāk nekā triju gadu darba pēkšņi no amata nolēma aiziet Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektore Nelija Jezdakova. Divus mēnešus vēlāk viņu aizturēja Korupcijas novēršanas un aizturēšanas birojs (KNAB). Lai gan birojs vārdus nesauca, mediji bija noskaidrojuši, ka N.Jezdakovas vārds tiek saistīts ar plašu PVN izkrāpšanas shēmu, kuras ietvaros kāda Liepājas uzņēmēja Andreja Podrjadčikova interesēs VID darbinieki varētu būt saņēmuši vismaz 100 000 latu lielu kukuli.

Atslēgas vārdi: Jezdakova, Podrjadčikovs, PVN izkrāpšana, Finanšu policija.

 

N.Jezdakova VID ģenerāldirektori kļuva 2010.gada 16.martā pēc tam, kad pēc toreizējā finanšu ministra Einara Repšes (Jaunais laiks) spiediena citā amatā Finanšu ministrijā tika pārcelts iepriekšējais ģenerāldirektors Dzintars Jakāns. N.Jezdakova, kas tobrīd bija ģenerāldirektora vietniece, konkursā tika atzīta par labāko no 13 kandidātiem.

uz augšu

Pēc pašas vēlēšanās pamet amatu

Pēc vairāk nekā triju gadu darba 2013.gada maijā presē parādījās ziņas, ka N.Jezdakova gatavojas amatu pamest, taču tās netika oficiāli apstiprinātas. 26.jūnijā viņa iesniedza atlūgumu, aiziešanas iemeslus nekonkretizējot. Finanšu ministrs Andris Vilks (Vienotība) atzinīgi izteicās par N.Jezdakovas pieredzi un pauda cerību, ka viņa turpinās darbu VID. Tā arī notika – N.Jezdakova tika pieņemta darbā par VID ģenerāldirektora ārštata padomnieci.

15.augustā atklātībā nonāca ziņa, ka N.Jezdakovu aizturējis KNAB, viņas dzīvesvietā veikta kratīšana un viņai piemērots ar brīvības atņemšanu nesaistīts drošības līdzeklis. Birojs procesuālo darbību iemeslu neatklāja. Dažas dienas vēlāk LTV Panorāma ziņoja, ka aizturēšanas iemesls varētu būt saistība ar kādu PVN izkrāpšanas shēmu un sadarbošanos ar personām, kuras to realizē. N.Jezdakova pēc pašas vēlēšanās atstāja VID ģenerāldirektora ārštata padomnieces amatu.

uz augšu

Aizdomas par PVN izkrāpšanas piesegšanu

29.augustā KNAB informēja, ka 2013.gada jūnijā sācis krimināllietu saistībā ar iespējamu kukuļdošanu lielā apmērā VID amatpersonām. Mediji ziņoja, ka kriminālprocesā iesaistīta N.Jezdakova. Birojs informēja, ka, iespējams, ilgstošā laika posmā notikusi kukuļdošana lielā apmērā VID amatpersonām, lai tās, rīkojoties kukuļdevēja interesēs, par pretlikumīgu atlīdzību veiktu prettiesiskas darbības nodokļu jomā. KNAB uzskata, ka kukuļošana notikusi, lai valsts amatpersonas nodrošinātu tiesībsargājošas iestādes lietvedībā esošajos kriminālprocesos arestu noņemšanu no personu kontiem, kā arī, lai veiktu darbības saistībā ar valstij pārmaksātā PVN atmaksu. N.Jezdakovas saikni ar šo lietu KNAB nekomentēja.

TV3 raidījums Nekā Personīga bija noskaidrojis, ka bijušo ģenerāldirektori un citus VID darbiniekus tur aizdomās par vismaz 100 000 latu liela kukuļa saņemšanu. VID vadība esot apzināti ļāvusi Liepājas uzņēmējam Andrejam Podrjadčikovam no valsts izkrāpt vismaz pusmiljonu latu, par ko pretī saņemts kukulis. Raidījums ziņoja, ka pirmie shēmas sāka ierobežot Liepājas VID auditori, kas vairs nebija ar mieru atmaksāt simtiem tūkstošus latu PVN par acīmredzami šaubīgiem darījumiem. Auditoru lēmums pārsūdzēts, taču Rīgas VID vadība lēmusi, ka A.Podrjadčikovam ir taisnība un PVN atmaksājams.

uz augšu

Shēmā darbojās 23 uzņēmumi, 19 personas

A.Podrjadčikovs savulaik darbojies zivju pārstrādes biznesā, taču tas nav veicies, un vēlāk ar viņa vārdu esot saistīta virkne uzņēmumu, kas sniedz pakalpojumus fiktīvi izveidotiem uzņēmumiem. To nominālie īpašnieki drīz pēc izveidošanas it kā tos pārdodot Tadžikistānas iedzīvotājiem, kurus policija pēc tam nevar atrast.

Par PVN izkrāpēju grupējumu, kas saistīts ar A.Podrjadčikovu, jau 2013.gada februārī ziņoja paša VID Finanšu policijas pārvalde. Tā apstiprināja, ka februārī Kurzemes reģionā apcietinājusi deviņas personas, un trīs izsludināja meklēšanā. Grupējums nodarbojies ar PVN izkrāpšanu nepilna pusmiljona latu apmērā un par aizdomās turētajām atzītās personas jau ir tās lietvedībā esošos piecos kriminālprocesos. Divi kriminālprocesi, kuros konstatētie valsts budžetam nodarīti zaudējumi vairāk kā 790 tūkstošu latu apmērā, nosūtīti prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai.

 Finanšu policija informēja, ka veiktas 24 kratīšanas Liepājā un Rīgā, noskaidrots, ka noziedzīgajā shēmā bija iesaistītas 23 juridiskas personas un 19 fiziskas personas gan no Latvijas, gan kaimiņvalstīm – Lietuvas, Igaunijas un Polijas, tajā skaitā virkne uzņēmumu ar fiktīva uzņēmuma pazīmēm. Shēmā iesaistītie uzņēmumi darbojušies automašīnu, tekstilizstrādājumu un minerālmēslu tirdzniecībā.

Februārī A.Podrjadčikovs kopā ar vēl diviem cilvēkiem bija izsludināts meklēšanā, bet 15.maijā Finanšu policija informēja, ka viņš aizturēts.

Vēlāk Nekā personīga ziņoja, ka A.Podrjadčikovs atzinies savos noziegumos un prokuratūra uz tiesu nosūtījusi jau pirmo krimināllietu par valsts apkrāpšanu. Tomēr viņam esot cerības uz mazu sodu vai pat palikšanu brīvībā, jo, palīdzot KNAB atklāt VID liela apjoma kukuļņemšanu, prokurors var lemt par atbrīvošanu no kriminālatbildības.

Avoti

Lēvalde, V. Saistībā ar nodokļu shēmām izsludina meklēšanā trīs uzņēmējus. db.lv. 20.02.2013

Lēvalde, V. Apcietināts par pievienotās vērtības izkrāpšanu meklētais zvejniecības firmas īpašnieks. db.lv. 20.05.2013

 TV3 Nekā personīga: Jezdakovas "iegāzējs" ir naudas atmazgātājs no Liepājas Andrejs Podrjadčikovs. 01.09.2013

LTV Panorāma: Jezdakova tiesībsargu redzeslokā nokļuva pēc kāda grupējuma aizturēšanas lsm.lv. 16.08.2013

Atpakaļ uz sarakstu

Lūdzu, autorizējies!

Lai balsotu, lūdzu, autorizējies ar savu sociālo tīklu profilu! Tavi personas dati nebūs pieejami trešajām pusēm!