Lielākie korupcijas un politikas skandāli

arhīvs

LSDSP un Lemberga slepenā vienošanās

2007.gada aprīlī Latvijas televīzijas žurnālists Jānis Domburs raidījumā „Kas notiek Latvijā?” publiskoja 1999.gadā noslēgtu slepenu vienošanos starp Latvijas sociāldemokrātisko strādnieku partiju (LSDSP) un Ventspils uzņēmēju grupu. Dokumentā LSDSP apņēmās nesadarboties ar Tautas partiju, pretī saņemot nedeklarētu 70 000 latu ziedojumu, kā arī pozitīvu publicitāti Ventspils uzņēmēju grupai piederošajos medijos. Vienošanās parādīja, kā 1990. gadu beigās Latvijas politikā tika pirkta ietekme, kā arī Ventspils uzņēmumu un tos pastarpināti kontrolējošā Ventspils mēra Aivara Lemberga patieso ietekmi uz Latvijas politiku. Lembergs apgalvoja, ka līgumi slēgti arī ar citiem politiskiem spēkiem, kuri līdz šim to nolieguši. Sabiedrībai tika atklāta arī laikraksta “Neatkarīgā Rīta Avīze” redakcionālā atkarība no Ventspils uzņēmumu grupas.

 
Atslēgas vārdi: Lembergs, Juris Bojārs, LSDSP, politiskā korupcija

uz augšu

Lembergs aizturēts, parādās baumas par stipendiātiem

2007.gada 14.martā tika aizturēts Ventspils pašvaldības vadītājs Aivars Lembergs. Viņam uzrādītajā apsūdzībā par kukuļņemšanu, naudas atmazgāšanu vairāk nekā desmit miljonu latu apjomā, kā arī par īpašumtiesību nedeklarēšanu. Apsūdzībā figurēja arī līdzdalība 5 miljonu latu nodošanā fiziskām un juridiskām personām 2001.- 2002.gadā. Politiskajās aprindās tika izteikti minējumi, ka A.Lembergs ir piedalījies politisko partiju un amatpersonu kukuļošanā, maksājot politiķiem nelegālas stipendijas.

uz augšu

Domburs publisko vienošanos starp LSDSP un Ventspils uzņēmējiem

2007.gada 11.aprīlī Latvijas televīzijas žurnālists Jānis Domburs diskusiju raidījumā “Kas notiek Latvijā?” publiskoja vienošanos starp kādu Latvijas politisko partiju un uzņēmēju grupu. Bijušais LSDSP priekšsēdētājs Juris Bojārs apstiprināja, ka vienošanos 1999.gadā noslēdza LSDSP. Vēlāk tika noskaidrots, ka līgums bija slēgts ar Ventspils uzņēmēju grupu – AS “Ventbunkers” prezidentu Olafu Berķi, AS “Ventamonjaks” vadītāju Kristu Skuju un AS “Ventspils nafta” prezidentu Jāni Blaževicu. Tobrīd apcietinājumā esošais Aivars Lembergs apgalvoja, ka viņam ar šo vienošanos nav nekāda sakara. Tomēr šajā laikā Lembergs faktiski kontrolēja Ventspils uzņēmumu grupu.

uz augšu

LSDSP cena - 70 000 latu un pozitīva publicitāte NRA

LSDSP apņēmās nepiedalīties Tautas partijas veidotajā valdībā un neatbalstīt tās politiku Saeimā. Savukārt uzņēmēju grupa apņēmās nodrošināt LSDSP pozitīvu publicitāti “Neatkarīgā Rīta Avīze” un citos tās kontrolētajos medijos un cita starpā veikt darbības, kas vērstas pret lielo valsts uzņēmumu privatizāciju ar stratēģiskā investora līdzdalību, kā arī sekmēt mazo un alternatīvās enerģijas spēkstaciju attīstību. Saskaņā ar līgumu LSDSP saņēma 70 000 latu finansējumu, kas neparādās partijas finanšu deklarācijā. Vienošanās bija slēgta laikā, kad valdību veidoja LC, TB/LNNK un Jaunās partijas koalīcija. Valdību atbalstīja arī LSDSP, un Ministru kabinetā to pārstāvēja zemkopības ministrs Pēteris Salkazanovs.

uz augšu

Slepenas vienošanās - partijas noliedz, oligarhi apstiprina

2007.gada aprīlī publiskotā vienošanās parādīja to, kādā veidā jau kopš 1990.gadu beigām Latvijas politikā ir notikusi ietekmes pirkšana. Vienošanās nodošana atklātībai aktualizēja jautājumu par to, vai arī citas partijas nav slēgušas līdzīgus līgumus. ZZS, TB/LNNK un LC noliedza šādu slepenu līgumu un samaksas esamību, norādot uz partiju atklātajiem sadarbības līgumiem ar Lemberga pārstāvēto “Latvijai un Ventspilij”. Ventspils uzņēmumu grupas pārstāvis Olafs Berķis apstiprināja, ka Ventspils uzņēmumu īpašnieki 1990.gadu beigās ir slēguši līgumus ar vairākām partijām. Arī Aivars Lembergs, kurš tobrīd atradās apcietinājumā, norādīja, ka Latvijas politiskajā vidē slēgtas vēl citas slepenas vienošanās par partiju sadarbību un amatpersonu ievēlēšanu.

uz augšu

Bojārs nosauc stipendiju saņēmēju uzvārdus, tiek iesūdzēts tiesā

Televīzijas intervijā Juris Bojārs apgalvoja, ka, sniedzot liecību prokuratūrā, viņš uzzinājis, ka bijušais LSDSP 7. Saeimas frakcijas vadītājs Egils Baldzēns no Ventspils uzņēmumiem saņēmis 18 000 latus, bet "Salkazanovs dabūja 50". Baldzēns iesniedza prasību tiesai uzdot Bojāram atsaukt 2007.gadā televīzijas intervijā teikto, ka Baldzēns ir bijis Lemberga stipendiāts, tomēr pašlaik tiesvedība ir apturēta līdz laikam, kad būs pabeigts kriminālprocess, kurā pret Lembergu sākta kriminālvajāšana.

uz augšu

Rezultāti

Līgums parādīja gan politiķu uzpirkšanas praksi, gan Ventspils uzņēmumu un tos pastarpināti kontrolējošā Ventspils pilsētas domes priekšsēdētāja Aivaru Lemberga patieso ietekmi uz Latvijas politiku. Sabiedrībai tika atklāta arī laikraksta “Neatkarīgā Rīta Avīze” redakcionālā atkarība no Ventspils uzņēmumu grupas.

 

Lemberga stipendiāti

Avoti: Diena, LETA, Dienas Bizness, Latvijas Avīze
 

Atpakaļ uz sarakstu

Lūdzu, autorizējies!

Lai balsotu, lūdzu, autorizējies ar savu sociālo tīklu profilu! Tavi personas dati nebūs pieejami trešajām pusēm!