Lielākie korupcijas un politikas skandāli

aktualizēts

Jūrmalgeitas iztiesāšana

Pēdējās izmaiņas veiktas 2014.gada 23.janvārī

2007.gada martā tika pasludināti spriedumi Jūrmalas domes deputāta I.Ančāna (Mūsu zeme) kukuļošanas mēģinājuma lietā, ko tautā sauca par “Jūrmalgeitu”. Tiesvedības gaita parādīja, ka arī korupcijas lietas ir iespējams salīdzinoši ātri iztiesāt. Saņemtais sods bija tieši tāds, kādu lūdza prokurore. Apsūdzētais Hlevickis zaudēja Jūrmalas deputāta mandātu 2008.gada janvārī, kad Augstākā tiesa atstāja spēkā piespriesto sodu - 5 gadus cietumā un mantas konfiskāciju. J.Hlevickis kopš 2010.gada vidus sodu izcieta Vecumnieku atklāta tipa cietumā un 20 stundas nedēļā strādāja Jūrmalas slimnīcā par klīnisko fiziologu. Viņš no ieslodzījuma tika atbrīvots pirms laika un pēc soda izciešanas kļuva par Jūrmalas domes priekšsēdētāja G.Trukšņa padomnieks veselības aprūpes organizācijas jautājumos, bet vēlāk - par divu pašvaldības kapitālsabiedrību valdes locekli. Vienīgais apsūdzētais Gvido Harijs Volbrugs, kurš savu vainu atzina, saņēma nosacītu sodu. Pārējie divi apsūdzētie - Milušs un Lasmanis - joprojām atrodas starptautiskā meklēšanā.

2010.gada maijā par līdzīgu kukuļošanu tika aizturēts Jūrmalas mērs Raimonds Munkevics (Jūrmala - mūsu mājas). R.Munkevicu un viņa sabiedroto Normundu Pīrantu turēja aizdomās par 5000 latu kukuļa došanu deputātei, lai viņa atbalstītu mēra palikšanu amatā20. maijā gaidāmajā neuzticības balsojumā. 2014.gada janvārī Jūrmalas tiesa R.Munkevicam piesprieda četru, bet N.Pīrantam – trīs gadu cietumsodu. Abi netika apcietināti, jo spriedumu iespējams pārsūdzēt.

Jūrmalgeita sabiedrībai atklāja politikas veidošanas mehānismus, kuros legālas vienošanās par koalīcijas veidošanu mijās ar nepārprotamu politiķu uzpirkšanu. Sarunās par Ančāna balss nodrošināšanu pilsētas mēra vēlēšanās bija iesaistīti gandrīz visu koalīcjas partiju pārstāvji, tai skaitā Andris Šķēle (TP) un Ainārs Šlesers (LPP/LC), vairāki ar TB/LNNK saistīti cilvēki.

Tiesā īpaša uzmanība tika pievērsta apsūdzēto sarunām ar A.Šķēli un A.Šleseru. Tomēr apsūdzības augstāka līmeņa politiķiem netika uzrādītas. Tautā iesakņojās izteicieni “paņēma un uzmeta”, “lielākais kretīns”. Attiecībā uz Šleseru, kuram pirms 9.Saeimas vēlēšanām nācās aiziet no satiksmes ministra amata Jūrmalgeitas skandāla dēļ, prezidente V.Vīķe-Freiberga paziņoja, ka vēlētāji Šleseru attaisnojuši par iesaistīšanos skandālā, un viņš vēlreiz kļuva par satiksmes ministru A.Kalvīšā otrajā valdībā, bet 2009.g. tika ievēlēts Rīgas domē.

Balstoties uz Hlevicka gadījumu, kad viņš vairākus gadus nezaudēja deputāta mandātu, lai arī nevarēja piedalīties domes darbā, reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrs A.Štokenbergs (toreiz TP, tagad SCP) rosināja grozījumus likumā par deputāta statusu, lai uz laiku apturētu tāda deputāta pilnvaras, kurš piemērotā drošības līdzekļa vai veselības stāvokļa dēļ trīs mēnešus pēc kārtas nav piedalījies domes vai padomes darbā. Likuma grozījumi stājās spēkā 2010.gada maijā.

 

Atslēgas vārdi: Jūrmalgeita, Hlevickis, Šķēle, Šlesers, cietums

uz augšu

Kukulis par Hlevicka ievēlēšanu

2006.gada februārī tika pabeigta izmeklēšana krimināllietā par kukuļdošanu Jūrmalas domes priekšsēdētāja vēlēšanās, un lieta tika nodota Rīgas apgabaltiesai. 2005.gada 18.martā, kad Jūrmalas domes deputātiem vajadzēja ievēlēt pašvaldības vadītāju, deputātam Ilmāram Ančānam tika nodots 20 000 eiro liels kukulis, lai nodrošinātu viņa balsi Jura Hlevicka (LPP) ievēlēšanai mēra amatā. Četras personas bija tieši iesaistītas kukuļdošanā. Miljonārs un BMW automašīnu tirgotājs G. Milušs kukuļa naudu nodeva partijas "Jaunais centrs" (JC) deputāta kandidātam Leonīdam Lasmanim, kurš to savukārt tālāk nodeva Gvido Harijam Volbrugam nodošanai Ančānam.

uz augšu

Ančāns sadarbojas ar KNAB

Ilmārs Ančāns par kukuļa piedāvājumu ziņoja KNAB, kas veica lietā iesaistīto personu telefona sarunu noklausīšanos. Pēc lietas nodošanas tiesai G.H.Volbrugs nodeva lietas materiālus žurnālistiem. Latvijas Televīzijas 2006.gada martā raidījumā "De facto" tika demonstrēti vairāku uzņēmēju un politiķu telefona sarunu atšifrējumi Jūrmalas mēra vēlēšanu dienā. Milušs savu rīcību mēra vēlēšanu dienā saskaņoja arī ar Latvijas Pirmās partijas līderi un satiksmes ministru Aināru Šleseru un ietekmīgo Tautas partijas ierindas biedru Andri Šķēli, ziņojot, ka “viens ir piekritis”. Abiem politiķiem gan lietā tika piemērots liecinieku statuss, viņi apgalvoja, ka runājuši tikai par Jūrmalas domes koalīcijas veidošanu.

uz augšu

Sarunas politikas virtuvē

Sarunās piedalījās arī Lielupes ostas pārvaldnieks Eižens Cepurnieks (TB/LNNK), uzņēmējs Valērijs Barjers, Jānis Straume (TB/LNNK) un vairākas citas personas. Vairāki sarunās lietoti izteicieni ātri foklorizējās. Piemēram, Šķēles teiktais “Paņēma un uzmeta” pēc tam, kad Ančāns nobalsoja pret Hlevicki, tika izvēlēts par 2006.gada nevārdu. Visai plaši tika citēts arī Šķēles ierosinājums, lai sabotētu jaunās domes vadītājas I.Aizstrautas darbu, par mēra vietnieku ievēlēt “lielāko kretīnu”, kam Šķēles izpratnē atbilda Dainis Urbanovičs (LSDSP).

Pēc Ministru prezidenta Aigara Kalvīša (TP) pieprasījuma no amata atkāpās satiksmes ministrs Ainārs Šlesers, gan neatzīstot savu saistību ar kukuļdošanas skandālu.

uz augšu

Jūrmalgeita nonāk tiesā

Milušam, Lasmanim, Volbrugam un Jūrmalas pilsētas deputātam, bijušajam mēram Jurim Hlevickim tika uzrādīta apsūdzība pēc Krimināllikuma 323.panta 2.daļas par kukuļa došanu personu grupā pēc iepriekšējas vienošanās.

uz augšu

Pazūd apsūdzētie

Lietas izskatīšana tiesā tika vairākkārt atlikta, jo uz tiesas sēdi slimības dēļ nevarēja ierasties gan Milušs, gan Lasmanis. 2007.gada janvārī beidzot tika uzsākta lietas izskatīšana, tomēr tās laikā L.Lasmanis un G.Milušs pazuda bez vēsts.

uz augšu

Šķēles fonoskopija

Tiesā tika atskaņoti noklausīto telefona sarunu ieraksti, kurus vērtēja fonoskopijas eksperts. Visai detalizēti tika analizēta G.Miluša pēc mēra vēlēšanām Andrim Šķēlem teiktā frāze “Paņēma un uzmeta”. Tautas partijas ierindas biedrs Andris Šķēle skaidroja, ka viņam teikto frāzi "Ančāns paņēma. Un mūs uzmeta," uztvēris kā "ņēma un piekrāpa". Tomēr ierakstā bija skaidri saklausāma pauze starp šīm abām daļām. Arī fonoskopijas eksperts Andris Grīnbergs tiesai sacīja, ka no akustiskā viedokļa konstatēts, ka uzsvars likts tieši uz vārdu "paņēma", bet nākamā teikuma sākums ir jau pazeminātā intonācijā. Eksperts bija pārliecināts, ka pieturzīme noteikti ir nepieciešama un šī frāze nav uzskatāma par nesadalītu teikumu.

uz augšu

Sods

2007.gada martā Milušam un Hlevickim tika piespriests piecu gadu cietumsods un mantas konfiskācija. Drīz pēc apsūdzību uzrādīšanas abi bija noslēguši laulību līgumus, lielāko daļu no īpašumiem nododot savām dzīvesbiedrēm. Tomēr tiesas spriedumā konfiskācija attiecās arī uz laulāto mantu. Volbrugam tika piespriesta nosacīta brīvības atņemšana uz trim gadiem ar trīs gadu pārbaudes laiku un mantas konfiskāciju. Viņš bija vienīgais, kurš savu vainu atzina.

uz augšu

Deputāts arī cietumā ir deputāts

Arī pēc pirmās instances tiesas sprieduma pasludināšanas un nonākšanas Matīsa cietumā Hlevickis joprojām bija Jūrmalas domes deputāts, lai gan viņš nesaņēma algu. 2007.gada augustā viņš pat tika ievēlēts domes transporta un komunālo lietu komitejā. Saskaņā ar likumdošanu pašvaldības deputāta pilnvaras pirms termiņa varēja izbeigt tikai tad, kad likumīgā spēkā bija stājies gala instances tiesas spriedums. 2007.gada rudenī Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrs Aigars Štokenbergs (tobrīd Tautas partija) rosināja grozījumus likumā par deputāta statusu, lai uz laiku apturētu tāda deputāta pilnvaras, kurš piemērotā drošības līdzekļa vai veselības stāvokļa dēļ trīs mēnešus pēc kārtas nav piedalījies domes vai padomes darbā. 2008.gada jūlijā RAPLM sagatavoja grozījumus Republikas pilsētas domes un novada domes deputāta statusa likumā, kas dod iespēju apturēt pašvaldības deputāta pilnvaras uz laiku, ja trīs mēnešus pēc kārtas deputāts nebūs piedalījies domes sēdēs kriminālprocesa ietvaros piemērotā piespiedu līdzekļa vai arī veselības stāvokļa dēļ. Likuma grozījumi Saeimā nonāca tikai 2009.gada maijā, galīgajā lasījumā tie tika pieņemti vēl pēc gada – 2010.gada 13.maijā. Par tiem nobalsoja visas frakcijas, atturoties tikai 15 SC deputātiem.

Hlevicka un Miluša advokāti pārsūdzēja tiesas spriedumu, tomēr 2008.gada janvārī Augstākā tiesa atstāja spēkā Zemgales apgabaltiesas piespriestos sodus Jūrmalas mēra vēlēšanu kukuļošanas krimināllietā apsūdzētajiem. Līdz ar to Hlevickis zaudēja deputāta statusu. 

uz augšu

Balta lapa

2006.gada novembrī pēc 9.Saeimas vēlēšanām Aigara Kalvīša valdībā Aināram Šleseram tika piedāvāts satiksmes ministra amats. Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga, atbildot uz žurnālistu jautājumiem par viņas attieksmi pret Šlesera atgriešanos, pauda viedokli, ka viņš tagad "ir kā balta lapa", jo vēlētāji viņam izteikuši uzticību. 

uz augšu

Rezultāti

J.Hlevickis 2010. gada vidū no Matīsa cietuma pārcēlās uz Vecumnieku atklāta tipa cietumu un 20 stundas nedēļā strādāja Jūrmalas slimnīcā par klīnisko fiziologu. 2010.gada 28.augustā J.Hlevickis pirms termiņa tika atbrīvots no apcietinājuma. Tiesa viņa atbrīvošanu pamatoja ar to, ka, atrodoties apcietinājumā, viņš nebija izdarījis disciplinārpārkāpumus, kā arī bija izcietis divas trešdaļas no soda. 

Milušs un Lasmanis joprojām ir izsludināti starptautiskajā meklēšanā.

Jūrmalgeita sabiedrībai atklāja politikas veidošanas mehānismus, kuros legālas vienošanās par koalīcijas veidošanu mijās ar nepārprotamu politiķu uzpirkšanu. Sarunās par Ančāna balss nodrošināšanu bija iesaistīti gandrīz visu koalīcijas partiju pārstāvji, tajās piedalījās arī nacionāla mēroga politiķi. Tiesvedības gaita parādīja, ka arī korupcijas lietas ir iespējams salīdzinoši ātri iztiesāt. Arī saņemtais sods bija tieši tāds, kādu lūdza prokurore. Tomēr netika uzrādītas apsūdzības augstāka līmeņa politiķiem, kas bija iesaistīti sarunās par kukuļošanu.

2010.gada maijā par kukuļošanu tika aizturēts Jūrmalas mērs Raimonds Munkevics (Jūrmala - mūsu mājas). Viņu tur aizdomās par līdzīgu nodarījumu kā Hlevicka gadījumā. Munkevics un kādreizējais "Jūrmalas ātrās palīdzības" valdes loceklis Normunds Pīrants tika aizturēti 2010. gada 18. maija vakarā kriminālprocesā par 5000 latu kukuļa došanu deputātei, lai viņa atbalstītu mēra palikšanu amatā20. maijā gaidāmajā neuzticības balsojumā. 20. maijā abi aizturētie tika apcietināti, bet Munkevics arī gāzts no mēra amata.

Drīz pēc apsūdzību uzrādīšanas par kukuļdošanu personu grupā pēc iepriekšējas vienošanāskrimināllieta tika nodota Jūrmalas pilsētas tiesai. 2014.gada 23.janvārī tiesa Munkevicam piesprieda četru gadu cietumsodu, bet N.Pīrantam – trīs gadu cietumsodu. Abiem piespriesta arī mantas konfiskācija un liegums trīs gadus ieņemt vēlētus amatus. Tiesas spriedumu vēl iespējams pārsūdzēt, līdz ar to apcietināti viņi netika.

2011.gada novembrī abi bēdīgi slavenie bijušie Jūrmalas pilsētas mēri ieguva augstus amatus Jūrmalas pilsētas domē, kļūstot par padomniekiem pilsētas mēram Gatim Truksnim. Pēc 2013.gada pašvaldību vēlēšanām, G.Truksnim mēra amatu saglabājot, J.Hlevickis ieņēma valdes locekļa amatus jau divās Jūrmalas pašvaldības kapitālsabiedrībās – Veselības un sociālās aprūpes centrā – «Sloka» un «Jūrmalas slimnīcā». R.Munkevics padomnieka amatu pēc 2013.gada vēlēšanām zaudēja.

 

Avoti:

LETA, Diena, Latvijas Avīze, Saeima

Aune, A. Jūrmalas mēra padomnieka amats tiek Jūrmalgeitas lietā notiesātajam Hlevickim. Dienas bizness, 15.11.2011.

LTV De Facto. Hlevickis kāpj pa karjeras kāpnēm Jūrmalā. 15.09.2013.

Bijušajam Jūrmalas mēram Munkevicam - četri gadi cietumā; Pīrantam – trīs gadi. 23.01.2014. LSM.lv

Atpakaļ uz sarakstu

Lūdzu, autorizējies!

Lai balsotu, lūdzu, autorizējies ar savu sociālo tīklu profilu! Tavi personas dati nebūs pieejami trešajām pusēm!