Lielākie korupcijas un politikas skandāli

arhīvs

Induļa Emša portfelis un nozušana no politiskās skatuves

2007.gada augustā parādījās ziņas, ka Saeimas prezidija priekšsēdētājam I.Emsim (ZZS) varētu tikt uzrādīta apsūdzība par nelikumīgu naudas pieņemšanu. Pēc mēneša Emsim tika uzrādīta apsūdzība par nepatiesu liecību sniegšanu saistībā ar 2006.gadā I.Emsim Ministru kabineta telpās nozagtajiem 10 000 ASV dolāriem skaidrā naudā. Emsis sākumā pinās paskaidrojumos, tad atzina, ka ir sniedzis nepatiesas liecības un samaksāja prokurora noteikto sodu – 5040 latus, tādēļ kriminālprocess pret viņu tika izbeigts. Naudas zādzība nokļuva izmeklētāju uzmanības lokā, izmeklējot Saeimas deputātu kukuļošanu no Ventspils uzņēmumu melnās kases. Lai arī Emsis noliedza savu vainu un atkāpties negatavojās, ko atbalstīja viņa partija ZZS, pēc skandāla Emsis lielo politiku tomēr pameta, taču joprojām darbojas Latvijas Zaļajā partijā. Emsis bija viens no redzamākajiem ZZS politiķiem, trīs reizes bija ievēlēts Saeimā, ilgstoši bijis vides ministrs, un 2004.gadā - Ministru prezidents.


Atslēgas vārdi: Emsis, Saeima, Lembergs, Ventspils, prokuratūra, ZZS, LZP, politiskā korupcija, Lemberga stipendiāti


Aizdomu ēna pār Saeimas prezidija priekšsēdētāju
Prokuratūra paziņo par kriminālprocesu pret Emsi
Emsis atkāpjas no amata
Emsis atzīstas nepatiesu liecību sniegšanā, vienojas par soda naudu
Emsim valdības namā nozagti 10 000 dolāru skaidrā naudā
Rezultāti

uz augšu


Aizdomu ēna pār Saeimas prezidija priekšsēdētāju

Indulis Emsis (Latvijas Zaļā partija, Zaļo un Zemnieku savienība) ir darbojies Latvijas politikā kopš Atmodas laika. Viņš bija viens no Latvijas Zaļās partijas dibinātājiem 1990.gadā, LR Augstākās Padomes, 6., 8. un 9. Saeimas deputāts, vairākkārt bijis vides ministrs. 2004.gadā Emsis nepilnus 9 mēnešus bija Ministru prezidents, šajā laikā viņš Eiropas komisāra amatam izvirzīja savu partijas biedri Ingrīdu Ūdri. Pēc 9.Saeimas vēlēšanām, 2006.gada novembrī, viņš tika ievēlēts par Saeimas prezidija priekšsēdētāju – pēc nozīmības otro politisko amatpersonu valstī.
2007.gada augusta beigās plašsaziņas līdzekļos parādījās ziņas, ka tuvākajā laikā Ģenerālprokuratūra varētu vērsties Saeimā ar lūgumu lemt par imunitātes noņemšanu Emsim, kurš tiekot turēts aizdomās par nelikumīgu naudas pieņemšanu. Septembra sākumā Indulis Emsis apstiprināja, ka ir sniedzis liecības prokuratūrā. Emsis apgalvoja, ka viņam nav nekāda pamata domāt, ka prokuratūra varētu izvirzīt pret viņu apsūdzības. Taču viņš paziņoja, ka ir gatavs atkāpties no amata un nolikt deputāta mandātu pār viņu mestās aizdomu ēnas dēļ. Tomēr ZZS valde pauda atbalstu Emša palikšanai amatā, tādēļ viņš mainīja savas domas un paziņoja, ka turpinās darbu parlamentā. Taču savu ārpolitisko darbību Emsis apturēja.
Septembra vidū Ģenerālprokuratūra apstiprināja, ka tās lietvedībā ir kriminālprocess, kura ietvaros Emsim ir liecinieka statuss. I.Emša un citu liecinieku liecības esot pretrunā ar citiem kriminālprocesā noskaidrotiem faktiem, tādēļ joprojām tiek veiktas procesuālas darbības, lai noskaidrotu pretrunu rašanās cēloņus. Plašsaziņas līdzekļos tika izteikts pieņēmums, ka runa ir par t.s. Lemberga stipendiātu epizodi Ventspils amatpersonu lietas ietvaros.

uz augšu


Prokuratūra paziņo par kriminālprocesu pret Emsi

2007.gada 22.septembrī Ģenerālprokuratūra paziņoja, ka pret Emsi ir uzsākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 300.panta 2.daļas par apzināti nepatiesas liecības sniegšanu pirmstiesas izmeklēšanas procesā Ventspils amatpersonu lietas ietvaros. Minētais likuma pants paredz sodu - brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem vai piespiedu darbu, vai naudas sodu līdz 100 minimālajām mēnešalgām.

uz augšu


Emsis atkāpjas no amata

Uzreiz pēc kriminālprocesa uzsākšanas ministru prezidents Aigars Kalvītis (TP) norādīja, ka tik augstā amatā esošam politiķim vajadzētu pārtraukt savu darbību, savukārt Valsts prezidents Valdis Zatlers aicināja Emsi “rīkoties atbildīgi un valsts interesēm atbilstoši”. Nākamajā dienā Emsis paziņoja, ka atkāpjas no Saeimas prezidija priekšsēdētāja amata un noliek deputāta mandātu. Viņš gan to nevarēja izdarīt nekavējoties, jo tajā brīdī pildīja Valsts prezidenta pienākumus, tā kā Valdis Zatlers bija devies vizītē uz ASV. I.Emsis apgalvoja, ka nav apzināti sniedzis nepatiesas liecības.

uz augšu


Emsis atzīstas nepatiesu liecību sniegšanā, vienojas par soda naudu

Oktobra vidū Emsim tika celta apsūdzība un viņš atzinās nepatiesu liecību sniegšanā. Emsis atzina savu vainu un piekrita samaksāt prokurora noteikto sodu – 5040 latus, tādēļ kriminālprocess pret viņu tika izbeigts. Drīz pēc tam kļuva zināms vairāk par viņam uzrādītajām apsūdzībām.

uz augšu


Emsim valdības namā nozagti 10 000 dolāru skaidrā naudā

2006.gada 9.oktobrī Emsim Ministru kabineta telpās tika nozagts portfelis ar skaidru naudu 10 000 ASV dolāru apmērā. Naudas zādzība nokļuva izmeklētāju uzmanības lokā, izmeklējot t.s. Lemberga stipendiātu epizodi Ventspils amatpersonu lietā. Tā ir saistīta ar ilgstošiem nelegāliem skaidras naudas maksājumiem Saeimas deputātiem no Ventspils uzņēmumu melnās kases, laikā no 2001. līdz 2006.gadam izmaksājot vairāk kā 7 miljonus ASV dolāru. Izmeklēšanas gaitā Emsis vairākkārtīgi sniedza nepatiesas liecības par viņam nozagtās naudas līdzekļu apmēru un saņemšanu, kā arī tās izlietošanas apstākļiem. Sākotnēji viņš apstiprināja, ka viņam nozagti 10 000 ASV dolāru, taču vēlāk norādīja mazāku summu – 6000 ASV dolāru. Emsis skaidroja, ka viņš sapratis, ka nevarēs atgūt vairāk kā pie zagļa atrastos 6000 ASV dolārus, tādēļ piekritis norādīt mazāko summu, lai lieta ātrāk tiktu izskatīta tiesā. Emsis apgalvoja, ka šo naudu esot aizņēmies no kādas privātpersonas miniekskavatora iegādei, tomēr prokuratūrai bija pamats uzskatīt, ka Emsis sniedzis nepatiesas liecības par tā iegādes laiku un apstākļiem. Kriminālprocesa gaitā vairākkārt tika nopratināts arī Emša padomnieks Viesturs Silenieks, kurš esot bijis starpnieks naudas piegādē. Emsis nespējis prokuroram skaidri motivēt savu rīcību, norādot uz citiem iesaistītajiem cilvēkiem. Tomēr sabiedrībai vēl aizvien nav noteiktas informācijas par Emsim nozagtās naudas saistību ar politiķu uzpirkšanu, jo Ventspils amatpersonu un Lemberga stipendiātu lietā joprojām turpinās izmeklēšana.

uz augšu

Rezultāti

Indulis Emsis pēc skandāla pameta aktīvo politiku, tomēr jautājums par Emša izslēgšanu no Latvijas Zaļās partijas netika skatīts. Emsis joprojām ir partijas biedrs, darbojas tās Politiskajā padomē. Divus gadus pēc Emša aiziešanas no politikas LZP valdes sēdē tika izteikta varbūtība, ka viņš varētu kandidēt 10.Saeimas vēlēšanās, I.Emsis tajās gan nekandidēja


Avoti: LETA, Diena, Dienas Bizness

Saistītie raksti:
Lemberga stipendiāti
Damokla zobens

Atpakaļ uz sarakstu

Lūdzu, autorizējies!

Lai balsotu, lūdzu, autorizējies ar savu sociālo tīklu profilu! Tavi personas dati nebūs pieejami trešajām pusēm!