Lielākie korupcijas un politikas skandāli

jauns

Iespējamā balsu pirkšana 12.Saeimas vēlēšanās

Pāris nedēļu laikā pēc 12.Saeimas vēlēšanām Drošības policija (DP) bija sākusi septiņus kriminālprocesus par iespējamo balsu pirkšanu. Visvairāk informācijas izskanēja par pārkāpumiem Vienotības deputāta kandidāta Dzintara Zaķa labā Latgalē, un šajā lietā Drošības policija jau aicinājusi prokuratūru sākt kriminālvajāšanu pret vienu personu, taču publiskotas ziņas arī par iespējamu vēlētāju ietekmēšanu citu partiju kandidātu labā.

Atslēgas vārdi: Zaķis, Kozulis, Vidiņš, Zariņš, Drošības policija, Saskaņa, ZZS, No sirds Latvijai.

Mēnesi pēc vēlēšanām DP informēja, ka saistībā ar balsu pirkšanu 12.Saeimas vēlēšanās līdz šim ir nopratinājusi aptuveni 120 personas, no kurām vairāk nekā 30 apliecinājušas, ka vēlēšanu laikā ir pārdevušas savu balsi. Aizdomās turētā statuss piemērots piecām personām. Mediji ziņoja, ka kriminālprocesi par balsu pirkšanu ierosināti visos vēlēšanu apgabalos, turklāt aizdomās tiek turēti visu Saeimā iekļuvušo partiju atbalstītāji.

Līdz ar vairāku kriminālprocesu sākšanu balsu pirkšanas lietās DP arī paziņoja, ka būtu jādiskutē par stingrāku sodu noteikšanu vēlētāju balsu pircējiem. Lielākais sods, ko pašlaik var piemērot par apzinātu kavēšanu personai brīvi realizēt tiesības vēlēt deputātus, ir trīs gadi cietumā. Šāds noziegums šobrīd ir kvalificējams kā mazāk smags noziegums, lai gan tiesības brīvi paust savu gribu vēlēšanās demokrātiskā valstī ir fundamentālas un šādu tiesību ierobežošana apdraud valsts konstitucionālo iekārtu, skaidroja DP. Kriminālatbildības noteikšana cilvēkiem, kuru balsis tiek nopirktas, DP neuzskata par nepieciešamu.

Dzintars Zaķis un balsu pirkšana Latgalē

Pirmais par organizētu balsu pirkšanu „Vienotības” kandidāta Dzintara Zaķa labā Latgalē ziņoja viņa partijas biedrs Juris Galerijs Vidiņš. Vēlāk arī žurnālisti publiskoja vairāku cilvēku stāstīto par to, kā vēlētāji vesti uz iecirkņiem un saņēmuši no pieciem līdz 20 eiro apmaiņā pret plusiņa ievilkšanu Zaķim. Tika stāstīts, ka vēlētāju nogādāšanai iecirknī organizēti autobusi, kuros dalītas cigaretes un alkohols.

Vairāku nelielu iecirkņu darbinieki atzina, ka balsojuši daudzi nepazīstami cilvēki vai arī tādi, kuri parasti to nedarot. Deputāts, kura reputāciju pirms pāris gadiem iedragāja izvairīšanās no nodokļu nomaksas, pērkot auto, nekad iepriekš Latgales vēlēšanu apgabalā nebija startējis. Vēlēšanu sarakstā viņš bija trešais, taču rezultātā pakāpās uz pirmo vietu, savācot 4554 plusus un 2804 svītrojumu. Žurnāls „Ir” izpētīja, ka apbrīnojami liels atbalsts Zaķim bijis atsevišķos iecirkņos, turklāt bieži balsots, Zaķim pievelkot plusu, bet pārējos kandidātus izsvītrojot. Vairākumā novadu viņš nebija populārākais kandidāts un nebūtu ievēlēts, taču astoņos bijis pirmais.

Partija „Saskaņa” Latgales vēlēšanu rezultātus apstrīdēja Augstākajā tiesā. Tiesa, kurai lēmums bija jāpieņem septiņu dienu laikā, atzina, ka nav pietiekamu pierādījumu vēlēšanu rezultātu ietekmēšanai, taču arī norādīja, ka nav dūmu bez uguns. Gan raidījuma „De Facto” sižetā pēc vēlēšanām, gan Augstākajā tiesā kādas liecinieces teiktajā izskanēja uzņēmēja Andra Kozuļa vārds un paustas aizdomas, ka viņa uzņēmumos strādājoši cilvēki organizējuši balsu pirkšanu. Kozulis ir labās attiecībās ar Zaķi un vēl neilgi pirms vēlēšanām kopā ar viņu un citiem politiķiem bija devies uz Gruziju, savukārt viņa vadītais "Pērtnieku" karjers bijis arī dolomīta šķembu piegādātājs VAS "Latvijas autoceļu uzturētājs" ceļa darbiem Latgalē.

Tieši ceļu remontēšanu Latgalē un biežās tikšanās ar iedzīvotājiem Zaķis minēja kā iemeslus labajiem vēlēšanu rezultātiem. Izskanot ziņām par balsu pirkšanu un aicinājumam uzņemties atbildību no partijas biedriem Zaķis atkāpās no „Vienotības” Saeimas frakcijas priekšsēdētāja amata un dažas dienas vēlāk paziņoja, ka aptur darbību partijā, taču deputāta mandātu nenoliks. Savu vainu viņš pilnībā noliedz.
Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) var lemt pārdalīt mandātus starp attiecīgajās vēlēšanās reģistrētajiem kandidātiem tad, ja ir saņēmusi notiesājošu tiesas spriedumu krimināllietā par balsu pirkšanu Saeimas vēlēšanu laikā.

Aizdomas par balsu pirkšanu Saskaņas, ZZS un NSL labā

Publiskas aizdomas izskanēja arī par vēlētāju ietekmēšanu “Saskaņas” kandidāta Ivara Zariņa labā. Tādas bažas pauda Pārgaujas novada Stalbes pagasta iedzīvotāji, vēstīja Latvijas Televīzija. CVK rezultāti liecina, ka Pārgaujas novada Stalbē izvietotajā iecirknī "Saskaņa" ne tuvu nav bijusi populārākā partija, taču saņemtās 60 balsis ir trīs reizes vairāk nekā pārējos divos novada vēlēšanu iecirkņos. Zariņš balsojumā saņēmis 45 plusus un tikai divus svītrojumus, kamēr pārējie Zariņa partijas biedri plusus faktiski vispār nav ieguvuši. Pārējos divos Pārgaujas novada iecirkņos Zariņš izrādījies krietni mazāk populārs. Izbrīnu arī esot raisījis fakts, ka vēlēšanu dienā pie iecirkņa piestājuši pāris īrēti autobusi, kuru atvestie cilvēki radījuši pamatīgu drūzmēšanos vēlēšanu iecirknī. Saeimas deputāts I.Zariņš arī pats lūdza DP izmeklēt izskanējušo informāciju. Viņš uzskatot, ka cilvēki viņu atbalstījuši pēc savas pārliecības.

DP pārbauda arī aizdomas par balsu pirkšanu par labu NSL un ZZS ietilpstošās Zaļās partijas politiķiem, oktobra beigās rakstīja "Neatkarīgā Rīta Avīze".

Līvānos DP esot aizturējusi kādu busiņu, kurā atradusies pat visa balsu pirkšanas "grāmatvedība". Balsis pirktas par labu kādam no Zaļās partijas līderiem, kurš pats tobrīd pat nav bijis Latvijā. ZZS saraksta pirmais numurs Latgalē bija aizsardzības ministrs un viens no Zaļās partijas līderiem Raimonds Vējonis, taču, kā norādīja viņa preses sekretāre, politiķa rīcībā neesot nekādas informācijas, ka DP veiktu kādu pārbaudi par iespējamu balsu pirkšanu viņa un ZZS labā. Arī uz DP Vējonis neesot aicināts.

Savukārt Rīgas vēlēšanu apgabalā bijušas aizdomas, ka vēlētāju balsis pirktas par labu kādai NSL deputāta kandidātei. Šī kandidāte gan neesot tikusi ievēlēta.

Avoti:
Kristovskis, G. DP: Jāizvērtē nepieciešamība pēc diskusijas par stingrāku sodu noteikšanu vēlētāju balsu pircējiem. Leta. 11.10.2014.
LTV, De Facto. Jaunas liecības par balsu pirkšanu Latgalē. 12.10.2014.
Mače, Z. Latgales «viltotais Zaķis». Ir. 15.10.2014
DP vērtē iesniegumu ar aizdomām par balsu pirkšanu par labu "Saskaņai". Leta. 23.10.2014
Laikraksts: DP pārbauda arī aizdomas par balsu pirkšanu par labu NSL un ZZS politiķiem. 27.10.2014.
Strupka, Z. Zaķis: Cilvēki, kuri gāja balsot, darīja to no brīvas gribas. Leta, 28.10.2014.
Strupka, Z. AT noraida "Saskaņas" sūdzību par Saeimas vēlēšanu rezultātu atcelšanu Latgalē. Leta. 31.10.2014.
Strupka, Z. Daļa liecinieku tiesā noraida balsu pirkšanu Latgalē, bet balvēnieši stāsta par konkrētiem gadījumiem. Leta, 28.10.2014.
LTV, De Facto. Balsu pirkšanas lietā apcietinātais – «De Facto» intervētais Andrejs. 12.12.2014.

Pēdējās izmaiņas veiktas 17.12.2014

Atpakaļ uz sarakstu

Lūdzu, autorizējies!

Lai balsotu, lūdzu, autorizējies ar savu sociālo tīklu profilu! Tavi personas dati nebūs pieejami trešajām pusēm!