Amatpersonu vēlēšana, iecelšana, atcelšana

arhīvs

ZZS astoņkājis 10.Saeimā

LPP/LC politiķa A.Šlesera aizsākto praksi, augstos valsts amatos, kas ir tiešā vai netiešā pakļautībā, iebīdot sev pietuvinātas personas turpināja arī 10.Saeimā izveidotā koalīcija, īpaši Satiksmes ministrs U.Augulis. Mediji norādīja, ka U.Augulis “ar apbrīnojamu ātrumu veido ZZS jauno astoņkāji”. 

 
Šādu ministra praksi pieļāva arī koalīcijas partnere Vienotība, neskatoties uz to, ka abu šo apvienību veidotās valdības deklarācijā rakstīts, ka šī valdība panāks valsts un pašvaldību uzņēmumu valžu un padomju locekļu nepolitizētu amatā iecelšanu, balstoties uz profesionalitāti un reputāciju.
 
Valsts prezidents V.Zatlers, pamatojot savu lēmumu rosināt 10. Saeimas atlaišanu, atsaucās uz 10.Saeimas pārņemto praksi, iebīdot savējos svarīgos amatos.
 
Atslēgas vārdi: Augulis, ielikteņi, astoņkājis, šofera dēls, valsts uzņēmumu politizācija
 
Uzticami cilvēki

Pirmajā pusgadā, kopš U.Augulis kļuva par satiksmes ministru, gandrīz visos Satiksmes ministrijas pārraudzībā esošajos valsts uzņēmumos ir notikušas izmaiņas uzņēmumu vadībā. Vairākos no tiem, kā izpētījuši mediji, amatos nonākuši Zaļo un zemnieku savienībai pietuvināti cilvēki. Piemēram, VAS Starptautiskā lidosta „Rīga” nomainīta visa valde. Par tās priekšsēdētāju iecelts ZZS 10.Saeimas vēlēšanu kandidāts Arnis Luhse, kas iepriekš līdzīgā veidā nonāca U.Auguļa tobrīd vadītās Labklājības ministrijas pārraudzībā esošās Valsts darba inspekcijas vadītāja amatā. Tāpat lidostas valdē nonākusi ilggadēja ZZS politiķu padomniece Ilona Līce. 
Ministrs U.Augulis medijiem skaidroja, ka valžu locekļi netiekot mainīti mainīšanas pēc, bet ja esošie valdes locekļi nespēj efektīvi pildīt savus pienākumus un kopumā valžu pārvaldēs nepieciešami uzticami cilvēki.
Pēc laikraksta „Diena” aprēķiniem no Satiksmes ministrijas paspārnē esošo uzņēmumu valdēm pirms termiņa beigām atsauktajām 23 personām kompensācijās izmaksāti 98 578 lati.
 
ZZS pietuvinātie cilvēki nokļuva arī A.Kampara (V) vadītās Ekonomikas ministrijas padotībā esošajos uzņēmumos. Vēlētāju uzticību neguvušais bijušais zemkopības ministrs Mārtiņš Roze kļuva par “Lattelecom” padomes locekli, kur tobrīd bija vakants amats, iepriekšējo padomes locekli A.Luhsi ieceļot par lidostas “Rīga” valdes priekšsēdētāju. 
 
Savukārt par “Privatizācijas aģentūras” valdes locekli kļuva Verners Lūsis, kurš savulaik minēts starp Ventspils mēram Aivaram Lembergam ("Latvijai un Ventspilij")  pietuvinātajiem cilvēkiem, kādu laiku strādājis AS "Ventbunkers" valdē, bijis arī "Latvijas Kuģniecības"  meitas kompānijas "LSC Shipmanagement" valdes loceklis.
 
Māsa un māsīca 

2011.gada sākumā Satiksmes ministrijas pārraudzībā esošajā VAS Latvijas Gaisa satiksme par sekretāri sāka strādāt ministra U.Auguļa māsa Līga Augule. Portāls Pietiek.com rakstīja, ka šis amats iepriekš neeksistēja un izveidots līdz ar L.Augules pievienošanos VAS “Latvijas Gaisa satiksme”. Ministrs gan noliedz, ka ietekmējis māsas nonākšanu amatā.
Savukārt ministra māsīca Renāte Zīverte „pārceļo” kopā ar U.Auguli. Laikā, kad U.Augulis bija Labklājības ministrs, viņa vadīja ministra biroju. Šos pašus pienākumus viņa turpina pildīt tagad jau Satiksmes ministrijā.
 
Radinieku nonākšanu amatos notika ne tikai Satiksmes ministra pakļautajās iestādēs.  Zemkopības ministra Jāņa Dūklava meita Elīna Dūklava 2011.gada sākumā sāka strādāt Zemkopības ministrijas Lauku atbalsta dienestā par sabiedrisko attiecību speciālisti, kura iepriekš nebija strādājusi ne valsts pārvaldē, ne arī sabiedrisko attiecību jomā. Ministrs medijiem noliedza ka kaut kādā veidā būtu palīdzējis meitai nonākt šajā amatā.
 
 
VALSTS/ PAŠVALDĪBAS UZŅĒMUMS JAUNIECELTĀ VALDES LOCEKĻA VĀRDS, UZVĀRDS PIEZĪMES
VAS “Starptautiskā lidosta „Rīga”” Nomainīta visa valde. Valdes priekšsēdētājs Arnis Luhse, valdes locekļi: Ilona Līce, Andis Damlics, Aldis Mūrnieks, Verners Lūsis A.Luhse 10. Saeimas vēlēšanās kandidēja no ZZS saraksta I.Līce kandidēja 10.Saeimas vēlēšanās no Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) saraksta, iepriekš bijusi premjerministra Induļa Emša (ZZS) padomniece 
Verners Lūsis - medijos minēts kā A.Lembergam pietuvināts.
AS „Latvijas dzezlceļs” Edvīns Bērziņš, valdes loceklis Bijušais AS „Latvijas kuģniecība” jurists
Autotransporta direkcija Valdes priekšsēdētājs Normunds Narvaišs un viens valdes loceklis Nils Freivalds.  Normunds Narvaišs iepriekš kandidējis pašvaldību vēlēšanās no ZZS saraksta.
Latvijas autoceļu uzturētājs Ivars Bārdiņš, Olga Pētersone, Ainars Vilnītis.
I.Bārdiņš bijis reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministra padomnieks, SIA GLITSA valdes priekšsēdētājs, VAS Latvijas Autoceļu uzturētājs padomes loceklis, strādājis arī citos uzņēmumos vadošos amatos. Jaunieceltā valdes locekļa pilnvaras ir spēkā no šā gada 18. decembra.
Olga Pētersone – ilglaicīga Ventspils naftas vadītāja
Latvijas valsts radio un televīzijas centrs Divi valdes locekļi:  Indulis Šķibelis un Guntars Kŗūmiņš.
 
Latvijas Jūras administrācija Valdes priekšsēdētājs Jānis Krastiņš un viens valdes loceklis Artūrs Brokovskis-Vaivods  
Latvijas pasts Valdes priekšsēdētājs Aigars Vītols un 2 valdes locekļi: Andrejs Vīcups, Ivo Lecis  Ivo Lecis  - bijušais AS Preses nams finanšu direktors un valdes loceklis.
Latvijas Gaisa satiksme DIvi valdes locekļi: Edmunds Kancēvičs, Artis Brikmanis
 
Ventspils brīvosta Nomainīts Satiksmes ministra pārstāvis valdē. SM pārstāvis ir Artis Stucka A.Stucka vēl 2010. gada novembrī bija vides ministra Raimonda Vējoņa (ZZS) padomnieks un 10. Saeimas vēlēšanās kandidēja no ZZS Rīgas saraksta
Rīgas brīvosta Nomainīts Satiksmes ministra pārstāvis valdē. SM pārstāvis ir Juris Vaskāns Bankas Citadele pārstāvis, 2009.gada pašvaldību vēlēšanās kandidējis no ZZS Ogres saraksta.
Pasažieru vilciens Valdes priekšsēdētājs Nils Freivalds, valdes loceklis Mārtiņš Jirgens
Mārtiņš Jirgens 10.Saeimas vēlēšanās kandidēja no ZZS saraksta
Latvijas valsts ceļi Valdes loceklis Andris Kazāks  

Avoti: LTV De facto (09.01.2011.) un Diena: “Nelāgā “astoņkāju” tradīcija, 20.01.2011. (Aigars Lazdiņš, Uldis Rācenis), LETA, Lursoft.
 
Šlesera astoņkājis
 
Avoti:
I.Zālīte Valžu maiņa izmaksājusi vairāk nekā 100 000 latu. Diena.lv, 10.03.2011. 
Vienotības un ZZS valdības deklarācija
ZZS veido savu astoņkāji, LTV De facto, 09.01.2011.
Zemkopības ministra meita sākusi strādāt Lauku atbalsta dienestā, LTV De facto, 13.03.2011.
A.Lazdiņš, U.Rācenis. Nelāgā astoņkāju tradīcija, Diena, 20.01.2011. 

 

Atpakaļ uz sarakstu

Lūdzu, autorizējies!

Lai balsotu, lūdzu, autorizējies ar savu sociālo tīklu profilu! Tavi personas dati nebūs pieejami trešajām pusēm!