Amatpersonu vēlēšana, iecelšana, atcelšana

jauns

Vienotības vilcināšanās Pētersones apstiprināšanā par VID ģenerāldirektori

Pēdējās izmaiņas veiktas 2013.gada 5.novembrī

Tikai nedēļu pēc Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektores Nelijas Jezdakovas atlūguma saņemšanas finanšu ministrs Andris Vilks (Vienotība) paziņoja, ka ģenerāldirektores amatā virzīs vienu no viņas vietniekiem - Ināru Pētersoni. Taču panākt viņas apstiprināšanu amatā ministram nenācās viegli –A.Vilka izvēli atbalstīja valdības koalīcijas partneri, bet iebilda paša partijas vadošie politiķi. I.Pētersone amatā tika apstiprināta tikai četrus mēnešus vēlāk.  

Atslēgas vārdi: Vienotība, VID, Vilks, Āboltiņa, Zaķis, Kalniete, Pētersone, Čerņeckis, Jezdakova

Vilks: Konkurss nav jārīko, jo citu alternatīvu nav

2013.gada maijā atlūgumu iesniedza VID ģenerāldirektore Nelija Jezdakova. Neilgi pēc tam Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs viņas mājās veica kratīšanu saistībā ar aizdomām par augstu VID amatpersonu kukuļņemšanu vērienīgas PVN izkrāpšanas shēmas ietvaros.

Finanšu ministrs A.Vilks jau nedēļu vēlāk paziņoja, ka N.Jezdakovas vietā apstiprināšanai ietekmīgajā amatā virzīs vienu no viņas vietniekiem – Ināru Pētersoni, kura bija arī VID Nodokļu kontroles pārvaldes direktore. Viņa arī tika iecelta par VID vadītāja pienākumu izpildītāju.

A.Vilks vairākkārt pauda, ka konkursu neuzskata par vajadzīgu, jo citas alternatīvas, izņemot I.Pētersoni, VID ģenerāldirektora amatam neesot. I.Pētersonei ir liela pieredze VID darbā, viņa 15 gadus vadījusi dažādas tā struktūrvienības. Pieredzi slavēja arī A.Vilks, paužot viedokli, ka viņas neilgajā vadībā VID kļuvis dinamiskāks un uzlabojusies komunikācija ar sabiedrību. Iepriekšējā ģenerāldirektore N.Jezdakova bija vairākkārt izpelnījusies kritiku par nevēlēšanos runāt ar žurnālistiem, taču I.Pētersone pauda gatavību allaž skaidrot dienesta darbu. 

Āboltiņa un Zaķis grib Čerņecki

Valdības koalīcijas partiju pārstāvji pret I.Pētersones kandidatūru neiebilda, taču domstarpības radās pašas Vienotības līderu vidū.

Neapmierinātību medijos par to, ka A.Vilks amatā virza I.Pētersoni, pauda partijas Saeimas frakcijas vadītājs Dzintars Zaķis un Vienotības valdes priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa. Dz.Zaķis, jautāts, kāpēc valdībā netiek virzīts jautājums par I.Pētersones apstiprināšanu, norādīja, ka N.Jezdakovai bija četri vietnieki un partijas pārstāvji vēloties saprast, kāpēc tieši I.Pētersone būtu piemērotākā. Viņš arī pauda, ka A.Vilks “vienpersoniski nolēmis, ka uz šo amatu nebūs atklāts konkurss, bet amatā ieceļams kāds no esošajiem dienesta darbiniekiem”. S.Āboltiņa savukārt norādījusi, ka uz I.Pētersoni aizdomu ēnu var mest N.Jezdakovas iespējamā saistība ar kukuļošanas lietu. I.Pētersone pēc N.Jezdakovas aizturēšanas pauda viņai atbalstu, sakot, ka netic faktam, ka Jezdakovai var pārmest kādus šaubīgus darījumus. “Esmu ilgi strādājusi kopā ar Jezdakovu, tāpēc tāda apsūdzība liekas dīvaina," sacīja I.Pētersone.

Neoficiāli tika minēts, ka Vienotības līderi ietekmīgajā amatā labprāt gribētu redzēt citu iepriekšējās ģenerāldirektores vietnieku, Finanšu policijas pārvaldes direktoru Kasparu Čerņecki, ar kuru būtu vieglāk sadarboties. Viņš atšķirībā no I.Pētersones, kurai esot raksturīgi represīvi vērsties pret mazajiem nodokļu nemaksātājiem, veiksmīgi cīnoties ar lielajiem nodokļu krāpniekiem. A.Vilks šādu viedokli noraidīja kā nepamatotu un pastāvēja uz to, ka K.Čerņeckim jāturpina tas darbs, kurā viņš strādā. 

Kalniete brīdina par sekām

Portāla Pietiek.com rīcībā bija nonākusi 10.jūlijā Vienotības biedres, Eiropas Parlamenta deputātes Sandras Kalnietes rakstīta vēstule partijas valdei. Tajā viņa aizstāvēja A.Vilku kā vienu no labākajiem Latvijas finanšu ministriem un brīdināja par sabiedrības uzticības kritumu, ja partija nostāsies pret viņu. "Uzsākt viņa [Vilka] publisku kaunināšanu par neatskaitīšanos politiskās partijas valdei jautājumos, kas saskaņā ar likumu ir ministra un valdības (nevis partiju) kompetencē, būtu kārtējais pierādījums "Vienotības pārtapšanai par Tautas partiju – 2," rakstīja S.Kalniete.

A.Vilks tomēr nepiekāpās un 22.oktobrī I.Pētersone tika apstiprināta par VID ģenerāldirektori.

Raksts tapis sadarbībā ar žurnālisti Evitu Puriņu.

Avoti:

Finanšu ministrs par VID vadītāju virzīs Ināru Pētersoni. Leta. 01.07.2013
 
Motivāns, I. Pētersone: VID kolektīvam Jezdakovas aizturēšana ir pārsteigums. Nozare.lv 15.08.2013
 
TV3 Nekā personīga: Vienotībā šķelšanās - Vilks apņēmies VID ģenerāldirektora amatam virzīt Pētersoni. 15.09.2013
 
Ādamsone, A. Vilks apņēmies VID ģenerāldirektora amatam virzīt Pētersoni; partijas biedriem jautājumi par viņas kandidatūru. Nozare.lv. 15.09.2013

Margeviča, A. Aizstāvot Vilku, Kalniete vēstulē "Vienotības" valdei brīdina no pārtapšanas par "TP-2" Pietiek.com.  01.10.2013.

Atpakaļ uz sarakstu

Lūdzu, autorizējies!

Lai balsotu, lūdzu, autorizējies ar savu sociālo tīklu profilu! Tavi personas dati nebūs pieejami trešajām pusēm!