Amatpersonu vēlēšana, iecelšana, atcelšana

arhīvs

Vienotības pricipi un savējo bīdīšana amatos 10.Saeimā

Vienotības un Zaļo un zemnieku savienības veidotās valdības deklarācijā solīts, ka pēc 10.Saeimas vēlēšanām abu apvienību izveidotā valdība panāks valsts un pašvaldību uzņēmumu valžu un padomju locekļu nepolitizētu amatā iecelšanu, balstoties uz profesionalitāti un reputāciju. Vienotības politiķi asi kritizējuši iepriekšējo valdību laikā pastāvošo praksi, ka valsts un pašvaldību uzņēmumu vadībā cilvēki nonāk partijas saišu, nevis profesionālās piemērotības dēļ.

Koalīcijā ar ZZS Vienotībai ar iepriekš deklarēto principu ievērošanu nav veicies. Arī apvienība to pati atzinusi, ka nav spējusi lauzt iesakņojušos nepotisma sistēmu. Vienlaikus arī pašas Vienotības pārziņā esošo ministriju apakšstruktūru vadībā iecelti Vienotībai pietuvināti cilvēki.
 
 
Atslēgas vārdi: Vienotība, politiskā tirgošanās, valsts uzņēmumu politizācija, principi, Kampars, Āboltiņa
 
 
Maksa par valdības stabilitāti

Drīz pēc 10.Saeimas ievēlēšanas un valdības darba uzsākšanas mediji asi kritizēja valdību veidojošās partijas par iepriekšējos gados piekoptās „astoņkāja” politikas turpināšanu, valsts uzņēmumu un iestāžu vadībā ieceļot ar partijām tieši vai netieši saistītas personas, visbiežāk bez pieredzes vai izglītības uzņēmuma darbības jomā.
 
Lielākās izmaiņas skāra Satiksmes ministrijas un Ekonomikas ministrijas padotībā esošos uzņēmumus un iestādes, par ko valdība, īpaši to veidojošā apvienība Vienotība izpelnījās nopēlumu, jo apvienības pārstāvji iepriekš asi kritizēja šādu praksi, turklāt tas ir pretrunā ar valdības deklarācijā minēto.
 
Koalīcijas partnera ZZS pārvaldītajā Satiksmes ministrijā U.Auguļa vadībā notikusi vadības maiņa gandrīz visos padotībā esošajās institūcijās. Amatos nonākuši arī ministru radinieki. 
 
Medijos minēts, ka 2011.gada janvārī, pārvēlot Konkurences padomes vadītāju I.Jaunzemi, visticamāk koalīcijas partneru vidū ir panākta vienošanās, ka I.Jaunzemes pārvēlēšanas gadījumā Vienotība atbalstīs bijušā Zemkopības ministra, 10.Saeimas vēlēšanās Saeimā neievēlētā Mārtiņa Rozes kļūšanu par Lattelecom padomes locekli. Šādu vienošanos netieši medijiem atzinis arī Vienotību pārstāvošie politiķi - Ekonomikas ministrs A.Kampars, kā arī Vienotības līdere S.Āboltiņa. Līdz ar Rozi Lattelecom padomē tika iecelts arī bijušais JL deputāts Uldis Grava un Ulda Auguļa (ZZS) izvēlētais Air Baltic padomes loceklis Raitis Tukāns. Savas vietas Lattelecom padomē zaudēja Tautas partijas pārstāvis Reinis Bērziņš un TB/LNNK pārstāve Inga Spriņķe.
 
Saeimas priekšsēdētāja un Vienotības līdere S.Āboltiņa intervijā portālam ir.lv 2011.gada februārī sacīja, ka "tirgošanās" par amatiem dažādu uzņēmumu valdēs un padomēs ir cena, ko "Vienotība" maksā par šīs koalīcijas pastāvēšanu, "tā ir maksa par valdības stabilitāti”. 
 
Arī Vienotībai “savējo” iekārtošanas amatos netikums

Skaidrojot, ka iepriekš definētos principus Vienotība nav pārkāpusi, jo nespēj ietekmēt koalīcijas partnera īstenoto „astoņkāja” principu Satiksmes ministrijas paspārnē esošajos uzņēmumos, principus neievēroja arī pati Vienotība, valsts uzņēmumu vadībā ieceļot ar partiju saistītas personas.
 
Tā 2011.gada janvārī Ekonomikas ministrija nomainīja visu tās pārraudzībā esošās VAS „Privatizācijas aģentūra” valdi, vienīgi tās priekšsēdētājas amatā atstāja Ivetu Zalpēteri. Par valdes locekļiem iecēla divus ar partiju „Jaunais laiks” saistītas personas - ilggadēju autobiznesa menedžeri Egilu Zariņu, kuru šim amatam ieteicis JL viens no līderiem E.Jaunups, kā arī Rīgas domes vēlēšanu komisijā strādājušo Gundegu Drēsku, pēc izglītības fizkultūras skolotāju, kas ir arī partijas "Jaunais laiks" biedre. 
 
Par Latvijas Nacionālā metroloģijas centra vadītāju kļuva Iveta Blaua, kura ir Jaunā laika deputāte Jūrmalas domē. Viņas iepriekšējā darba pieredze ir psiholoģes darbs Jūrmalas 1. ģimnāzija Psiholoģiskās palīdzības centrā; SIA "Sanare" KRC "Jaunķemeri" un sākumskolā "Atvase". I.Blaua nesen ieguvusi  sabiedrības pārvaldes speciālista maģistra grādu.
 
To, ka Vienotībai nav izdevies mainīt valsts un pašvaldību uzņēmumu politizāciju un savējo pārstāvju iebīdīšanu uzņēmumu vadībā, atzīst arī paši Vienotības pārstāvji. Ekonomikas ministrs A.Kampars medijiem atzīst, ka „arī atsevišķu politiskās apvienības “Vienotība” cilvēku izpratne par “savējo” virzīšanu valsts amatos ir tāda pati kā koalīcijas partnerim Zaļo un zemnieku savienībai (ZZS), komentējot pārmetumus abiem politiskajiem spēkiem par šādu sistēmu. Ministrs piekrita, ka ar šādu pieeju tiek ļoti būtiski tērēts politiskais kredīts. Viņš to uzskatot par nepareizu, tāpēc arī notiekot darbs pie jaunā kapitālsabiedrību pārvaldības modeļa, kurā būs citi kritēriji, strikti atlases un pārvaldības principi.
 
2011.gada sākumā Ekonomikas ministrija izstrādāja Publisko personu īpašumā esošu kapitāla daļu pārvaldības koncepciju, kuras mērķis ir izveidot Latvijā centralizētu un pilnveidotu kapitālsabiedrību pārvaldi, kas tiktu balstīta uz komercdarbības principiem. Koncepcija šobrīd ir apspriešanas stadijā.
 
Izmaiņas Ekonomikas ministrijas pārraudzībā esošajos valsts uzņēmumu valdēs, padomēs, padotības iestādēs pirmā pusgada laikā, kopš ministriju vada Vienotības ministrs Artis Kampars
 
VALSTS UZŅĒMUMA/ IESTĀDES NOSAUKUMS JAUNIECELTĀ VALDES VAI PADOMES LOCEKĻA VĀRDS, UZVĀRDS SAISTĪBA AR VIENOTĪBU
VSIA „Standartizācijas, akreditācijas un metroloģijas centrs” Divi valdes locekļi: Andris Gādmanis un Armands Slokenbergs Medijos tiek norādīts, ka A.Gādmanis ir Vienotībai pietuvināts jurists. 
VAS „Privatizācijas aģentūra” 3 valdes locekļi: Gundega Drēska, Egils Zariņš un Verners Lūsis

Gundega Drēska ir partijas „Jaunais laiks” biedre, iepriekš kandidējusi pašvaldību vēlēšanās no JL saraksta.

 

Medijos minēts, ka autotirgotājs E.Zariņš ir pietuvināts JL un Vienotības līderim Edgaram Jaunupam. Viņu ar Jaunupu vieno kopīga interese ne vien par politiku, bet arī basketbolu.
 
Verners Lūsis medijos tiek minēts kā ZZS pietuvināts.

 

SIA „Latvijas garantiju aģentūra” Valdes loceklis Andris Gādmanis Portāls Pietiek.com rakstīja, ka Gādmanis LGA valdei izraudzīts kā valdošai apvienībai Vienotība zināms kandidāts, jo LGA valdē jau darbojas ar Zaļo un zemnieku savienību saistītā izglītības un zinātnes ministra Rolanda Broka biroja vadītāja Inese Matvejeva.
VSIA „Latvijas Nacionālais metroloģijas centrs” Valdes priekšsēdētāja Iveta Blaua Psiholoģe I.Blaua ir Jaunā laika deputāte Jūrmalas domē.
Lattelecom Padomes locekļi: Uldis Ivars Grava, Mārtiņš Roze un Raitis Tukāns
Uldis Ivars Grava ir ilggadējs Jaunā laika biedrs, bijušais partijas ģenerālsekretārs un 9.Saeimas deputāts.
 
M.Roze ir bijušais zemkopības ministrs no ZZS.
 
Kā rakstīja žurnāliste B.Rulle portālā pietiek.com, kandidātu uzvārdus jauno Lattelecom padomes locekļu amatiem, par kuriem formāli lēma Privatizācijas aģentūras valde, uz aģentūru „atnesis” jeb virzījis ekonomikas ministrs Artis Kampars (V).
 
Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija Priekšsēdētājs Valdis Lokenbahs un padomes loceklis Rolands Irklis
Uzņēmējs, LZA Goda doktors Valdis Lokenbahs ir gan partijas "Jaunais laiks" (JL), gan partiju apvienības "Vienotība" ētikas komisijas loceklis. Savulaik piedalījies JL dibināšanā.
 
Rolands Irklis ir Pilsoniskās savienības biedrs, bijis valdes loceklis, no Vienotības saraksta kandidējis 10.Saeimas vēlēšanās.
 
Avoti:
 
EM savā pārraudzības iestādē atkal virza ar "Vienotību" saistītus cilvēkus, LETA, 10.02.2011.
Kampars atzīst, ka arī atsevišķi partijas biedri aizstāv "savējo" virzīšanu valsts amatos, LETA 16.03.2011.
 
 
 

Atpakaļ uz sarakstu

Lūdzu, autorizējies!

Lai balsotu, lūdzu, autorizējies ar savu sociālo tīklu profilu! Tavi personas dati nebūs pieejami trešajām pusēm!