Amatpersonu vēlēšana, iecelšana, atcelšana

arhīvs

Sanitas Osipovas ievēlēšana par Satversmes tiesas tiesnesi 2011.gadā

Pēc Satversmes tiesas tiesneša Viktora Skudras aiziešanas mūžībā Satversmes tiesā (ST) izveidojās vakanta tiesneša amata vieta kurai pārstāvis bija jāvirza Ministru kabinetam.

Satversmes tiesa vērsās pie Valdības vadītāja V.Dombrovska (V), aicinot izvirzīt ST tiesas kandidātu. Ministru prezidents kandidāta meklēšanu uzdeva tieslietu ministram A.Štokenbergam (V).
Šim amatam piekrita kandidēt LU Juridiskās fakultātes profesore Sanita Osipova, par kuras kandidatūru iepriekš tieslietu ministrs bija konsultējies ar LU mācībspēkiem.


Lai S.Osipova kļūtu par ST tiesnesi, viņa vispirms bija jāgūst atbalsts valdībā, un, pozitīva lēmuma gadījumā, viņas kandidatūra jāapstiprina Saeimā.

Valdība sākotnēji bija plānojusi jautājumu par S.Osipovas kandidatūras virzīšanu ST tiesneses amatam skatīt 2011.gada 21.jūnijā, taču pēc ZZS iebildēm tas no dienaskārtības tika izslēgts. Kā informēja LETA, jautājums ir svītrots, jo koalīcijas partneri vēlējušies sīkāk iepazīties ar Osipovas CV jeb dzīvesgājuma aprakstu. ZZS nāca klajā ar ierosinājumu mainīt ST izvirzīšanas kārtību, tiesnešus izraugoties konkursa ceļā. 
 
Pēc S.Osipovas kandidatūras apstiprināšanas vilcināšanās, Valsts prezidents publiski norādīja, ka ZZS mēģina ietekmēt tiesu varu. Tas izsauca asu ZZS pretreakciju. 
Visbeidzot, S.Osipovas kandidatūra bez jautājumiem tika atbalstīta valdībā un 2011.gada 14.jūlijā apstiprināta Saeimā.
 
Atslēgas vārdi: Satversmes tiesa, Osipova, Zatlers, Lembergs, tiesu vara
 
uz augšu
ZZS sprungulis

ZZS ierosināja, ka Satversmes tiesa tiesnešus būtu jāizvēlas atlases vai konkursa ceļā, “apzinoties Satversmes tiesas lomu Latvijas demokrātijas stiprināšanā un sabiedrības pastiprināti pievērsto uzmanību tiesiskuma jautājumiem”. ZZS paziņoja, ka “tikai augstākās klases jurists ar atbilstošu izglītību un akadēmisko pieredzi var kvalitatīvi pildīt Satversmes tiesas tiesneša pienākumus. ZZS, atbalstot kādu no Satversmes tiesas tiesneša amata kandidātiem, vēlas būt pārliecināta, ka ir atrasta vispiemērotākā kandidatūra šim nozīmīgajam amatam.”
Valdības vadītājs V.Dombrovskis medijiem skaidroja, ka Zaļo un zemnieku savienība, lūdzot uz nedēļu atlikt jautājumu par pašlaik apspriestās kandidatūras izvirzīšanu uz ST amatu, ir izmantojusi koalīcijas līgumā paredzēto procedūru.
 
Šāds ZZS solis atsauca atmiņā iepriekšējo ST kandidātu virzīšanu, starp kuriem bija arī ZZS virzītais, nu jau mūžībā aizgājušais tiesnesis V.Skudra, kura piemērotību šim amatam tika apšaubīta. Tāpat ZZS neveiksmīgi šim amatam virzīja neviennozīmīgi vērtēto tiesnesi Zaigu Vrubļevsku, jo viņa iepriekš vairākkārt bija pieņēmusi spriedumus ar Ventspils mēru A.Lembergu saistītās lietās, kas vēlāk augstākās instances tiesās tika atcelti. Tāpat Z.Vrubļevska bija pieminēta arī skandalozajā grāmatā “Tiesāšanās kā ķēķis” un prokuratūra pārbaudē konstatēja pārkāpumus viņas darbībā. Toreiz pēc sabiedrības spiediena Z.Vrubļevska savu kandidatūru atsauca.
 
uz augšu
V.Zatlers:  “Sākas vecās spēlītes”

Pēc šāda ZZS paziņojuma asi reaģēja Valsts prezidents Valdis Zatlers: “"Mēs redzam, ka sākas atkal vecās spēlītes, kad vienā tiesu varas profesionālā amatā pēkšņi kandidāti tiek īpaši vētīti no politiķu puses un nav skaidrs, ar kādiem nodomiem un kādiem mērķiem,".
Tāpēc es aicinu Ministru prezidentu nevilcināties pieņemt valdībā lēmumu par Satversmes tiesneša kandidatūru un virzīt pēc iespējas ātrāk balsojumam Saeimā.
uz augšu
 
Ministriem nav jautājumu

27.jūnijā Ministru prezidents uz valdības sēdi iztaujāšanai bija uzaicinājis Satversmes tiesas tiesneša amatam virzīto profesori Sanitu Osipovu, tomēr neviens no ministriem jautājumus viņai tā arī neuzdeva. Visbeidzot 28.jūnija valdības sēdē S.Osipovas kandidatūra tika virzīta apstiprināšanai Saeimā, vienlaikus pēc Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) ministru ierosinājuma valdība uzdeva Tieslietu ministrijai izvērtēt, vai nepieciešamas izmaiņas Satversmes tiesas tiesnešu izvēlēšanas procedūrā un trīs mēnešu laikā sagatavot ziņojumu par esošo ST tiesnešu izvēlēšanās procedūru un iespējamām izmaiņām, vienlaikus izvērtējot arī citu valstu pieredzi.
 
Mēģinājums ietekmēt tiesu varu?

Vēl pirms balsojuma valdības sēdē, LNT rīta raidījumā “900 sekundes” šajā dienā V.Zatlers asi kritizēja ZZS, sakot, ka politiķu nespēja vienoties par Latvijas Universitātes (LU) Juridiskās fakultātes profesores Sanitas Osipovas apstiprināšanu ST tiesneša amatā ir ZZS mēģinājums ietekmēt tiesu varu. 
To kategoriski noraidīja ZZS priekšsēdētājs R.Vējonis: "Vai tiešām Latvijā ir tikai viena piemērota kandidatūra uz vakanto ST tiesneša amatu? Vai gadījumā, ja Osipovas kandidatūru izvirzītu nevis "Vienotības" ministrs, bet gan ZZS, prezidents šodien nerunātu par to, ka ST tiesnešus nepieciešams izvēlēties atklāti - konkursa ceļā?"
 
Arī ZZS līderis A.Lembergs paziņojumā presei norādīja uz V.Zatlera dubultmorāli, lietojot R.Vējoņa iepriekš izteiktos argumentus par kandidātu izvirzīšanu. Lembergs paziņojumā norādīja: “"Vai ir kaut viens nopietns un pamatots arguments pret atklāta konkursa rīkošanu Satversmes tiesas tiesnešu amata kandidātiem, izņemot daudzu šodien pielūgtā, bet vēl nesen par "Misteru Aploksni" dēvētā Zatlera izteikumi? Ja ir - publiskojiet tos, bet, ja nav - pietiek muļķību un dubultmorāles!" 
 
Gan A.Lembergs, gan R.Vējonis savos argumentos norāda uz alternatīvām kandidatūrām, minot Saeimas Juridiskā biroja vadītāju G.Kusiņu.
uz augšu
 
Osipovu apstiprina ST tiesneses amatā

S.Osipovas kandidatūru Saeimas Juridiskā komisija atbalstīja vienbalsīgi. 2011.gada 14.jūlijā Saeima viņu apstiprināja tiesneses amatā. Par viņas apstiprināšanu šajā amatā nobalsoja 83, pret nebalsoja neviens, atturējās viens deputāts. Zvērestu par stāšanos ST tiesneses amatā S.Osipova Valsts prezidentam Andrim Bērziņam nodeva 2011.gada augustā.
 
Avoti:
LETA: Tieslietu padome atbalsta Osipovu Satversmes tiesas tiesneses amatam, 04.07.2011.
LETA: Lembergs saskata dubultmorāli Zatlera izteikumos par ST tieneša kandidātu izvirzīšanas principiem, 30.06.2011.
LETA: Valdība virza Osipovu vakantajam ST tiesneša amatam,  28.06.2011.
LETA: Zatlers: ZZS mēģina ietekmēt tiesu varu, 28.06.2011.
LETA: Ministriem nav jautājumu uz sēdi uzaicinātajai Osipovai, 27.06.2011.
LETA: ZZS rosina Satversmes tiesas tiesnešus izvēlēties konkursa ceļā, 21.06.2011.

 

Atpakaļ uz sarakstu

Lūdzu, autorizējies!

Lai balsotu, lūdzu, autorizējies ar savu sociālo tīklu profilu! Tavi personas dati nebūs pieejami trešajām pusēm!