Amatpersonu vēlēšana, iecelšana, atcelšana

arhīvs

K.Zakuļa ievēlēšana FKTK priekšsēdētāja amatā, 2012.gada janvāris

Pēc “Latvijas Krājbankas” darbības apturēšanas, sabiedrības pastiprinātā spiediena rezultātā Finanšu un kapitāla tirgus komisiju (FKTK) pameta divas amatpersonas. 2011.gada 25.novembrī atlūgumu iesniedza FKTK padomes loceklis Jānis Placis, kura  vadītais departaments formāli bija galvenais atbildīgais par komercbanku uzraudzību. Savukārt 2011.gada 28.novembrī pēc plaša sabiedrības un dažu politiķu (Nacionālā apvienība mudināja atkāpties) spiediena, FKTK priekšsēdētāja Irēna Krūmane paziņoja par amata atstāšanu. Formāli par to Saeima lēma 2011.gada 8.decembrī, viņu atbrīvojot no amata.

Kandidātu FKTK priekšsēdētāja amatam izvirzīja Finanšu ministrs A.Vilks (V) un Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs. Īsi pirms gadumijas viņi šim amatam apstiprināšanai Saeimā virzīja elektronisko sakaru sniedzēja „Lattelecom” Drošības nodaļas vadītāju Kristapu Zakuli, kurš iepriekš sabiedrībai nebija zināms. Saeima viņu aizklātā balsojumā amatā apstiprināja 2012.gada 12.janvārī, 73 deputātiem balsojot par, 3 deputātiem balsojot pret, 17 deputātiem atturoties.

Atslēgas vārdi: FKTK, koalīcija, Zakulis, Krūmane

 

I.Krūmane atstāj amatu
Spriedze sabiedrībā auga līdz ar notikumiem saistībā ar "Latvijas Krājbanku", tās darbības apturēšanu 2011.gada novembra vidū, kad izskanēja neapmierinātība ar finanšu uzraugu un izskanēja aicinājumus izvērtēt uzraugu atbilstību amatiem.

2011.gada decembrī Saeima no FKTK priekšsēdētājas amata atbrīvoja Irēnu Krūmani, kura jau iepriekš bija paziņojusi par vēlmi amatu atstāt.  Šajā amatā viņa bija strādājusi kopš 2008.gada 28.aprīļa.

Šādu lēmumu I.Krūmane pamatoja ar spriedzi, kas radīta ap viņas atrašanos amatā, kas kavējot pilnvērtīgu FKTK darbu, jebkuras politiskas diskusijas bremzējot sektora stabilizāciju. Vienlaikus I.Krūmane noraidīja pārmetumus par komisijas bezdarbību uzsverot, ka komisija aktīvi rīkojusies, lai saglabātu bankas aktīvus un aizsargātu noguldītāju intereses.

Vilcinās publiski atklāt Zakuļa kandidatūru
2011.gada 29.decembrī  Pietiek.com rīcībā nonāca informācija, ka FKTK priekšsēdētāja amatam varētu virzīt līdz šim publiski maz zināmo K.Zakuli, taču amatpersonas vilcinājās publiski atklāt kandidāta vārdu. Saeimas Budžeta komisijas priekšsēdētājs J.Reirs vēlāk pat atzina, ka viņa kandidatūra Saeimā iesniegta jau 27.decembrī. Pēc Zakuļa vārda izskanēšanas medijos, nākamajā dienā Finanšu ministrija izplatīja paziņojumu, kas apstiprināja, ka šim amatam finanšu ministrs A.Vilks un Latvijas Bankas prezidents I.Rimšēvičs pēc konsultācijām virzīs Kristapu Zakuli

Finanšu ministrs A.Vilks: „Zakuļa kungam ir nozīmīga līdzšinējā starptautiskā darba pieredze, kā arī ir vajadzīgā pieredze sadarbībā ar valsts drošības iestādēm. Turklāt ir ļoti svarīgi, ka K. Zakulim ir jauns skatījums uz sektora turpmāko pārraudzību. Minētās prasmes un pieredze K. Zakulim FKTK vadītāja amatā ļaus stiprināt FKTK darbību un sekmēt finanšu un kapitāla tirgus dalībnieku uzraudzību”.

Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimševičs: „Saeimai apstiprināšanai virzām izcilu speciālistu – labu kandidātu FKTK vadītāja amatam. Viņā augstu vērtēju arī gatavību šo sarežģīto un atbildīgo uzdevumu uzņemties šajā saspringtajā situācijā.”

K.Zakulim ir augstākā izglītība – bakalaura grāds ekonomikā un maģistra grāds biznesa vadībā. No 1995.gada līdz 2000.gadam strādājis Satversmes aizsardzības birojā par inspektoru. Vēlāk astoņus gadus bija Drošības nodaļas vadītājs AS”Hansabanka” , no 2009.-2012.gadam bija SIA „Lattelecom” drošības nodaļas vadītājs.

Saeima Zakuli apstiprina amatā, ZRP pārsteigta par steigu
Saeima aizklātā balsojumā K.Zakuli amatā apstiprināja 2012.gada 12.janvārī. Par viņa iecelšanu amatā nobalsoja 73 deputāti, pret bija trīs, bet 17 deputāti atturējās.
Par to, ka balsojums par K.Zakuļa kandidatūru šim amatam notiks jau 2012.gada 12.janvāra Saeimas sēdē pārsteigts bija ne vien pats K.Zakulis, bet arī koalīcijas partneri – Zatlera reformu partija. Vēl iepriekšējā vakarā politiķi frakciju vadītāju sanāksmē vienojās, ka Zakuļa kandidatūra balsojumam tiks virzīta nedēļu vēlāk, taču ceturtdienas rītā tieši pirms Saeimas sēdes sanāca Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) nodokļu komisija, kura nolēma virzīt Zakuli apstiprināšanai FKTK priekšsēdētāja amatā jau ceturtdien. Pret šāda lēmuma iekļaušanu Saeimas darba kārtībā balsoja koalīcijas partneri – ZRP, kā arī opozīcijā esošie ZZS. Jautājums nonāca dienaskārtībā, jo to atbalstīja Vienotība, VL-TB/LNNK, neatkarīgo deputātu grupa un opozīcijas frakcija – Saskaņas centrs.
ZRP par šādu steigu pauda neizpratni, jo frakcija vēl nepaguva pieņemt galīgo lēmumu. ZRP pārstāvis J.Ozoliņs iepriekš bija norādījis, ka ZRP nav pret Zakuļa kandidatūru, taču partija vēlējās vēl paturpināt diskusijas par Zakuļa profesionalitāti un pieredzi. Neskatoties uz šo sasteigtību, ZRP deputāts V.Dombrovskis norādīja, ka ZRP deputāti Zakuļa kandidatūru aizklātajā balsojumā atbalstīs. Pirms balsojuma arī pārējās frakcijas solīja atbalstu Zakulim. Vienīgi ZZS frakcijas līderis A.Brigmanis medijiem komentēja, ka ZZS frakcija lēmumu pieņemšot ceturtdienas laikā, jo "mēs redzam arī labākus kandidātus".

Arī pats K.Zakulis Saeimā ieradās aptuveni pusstundu pēc balsojuma, lai saņemtu no parlamenta apsveikuma ziedus, žurnālistiem atzina, ka viņam apstiprināšana jau ceturtdien bija "neliels pārsteigums". 

Resursi: Latvijas Krājbankas darbības apturēšana

Avoti:

IR: Zakuli apstiprina FKTK priekšsēdētāja amatā, 12.01.2012.

IR: Zakulis: jāpastiprina FKTK un drošības dienestu sadarbībA, 03.01.2012.

IR: FKTK vadītāja amatam virza Kristapu Zakuli, 30.12.2011.

Pietiek.com: Par FKTK vadītāju virza bijušo SAB darbinieku Zakuli, 29.12.2011.

Delfi.lv: Vilks: Zakulis FKTK vadītāja amatam izvēlēts kā finanšu sektorā pieredzējis drošībnieks, 30.12.2011.

LR FM paziņojums presei: “FKTK vadītāja amatam izskatīšanai Saeimā virzīs Kristapu Zakuli“, 30.12.10211.

Atpakaļ uz sarakstu

Lūdzu, autorizējies!

Lai balsotu, lūdzu, autorizējies ar savu sociālo tīklu profilu! Tavi personas dati nebūs pieejami trešajām pusēm!