Amatpersonu vēlēšana, iecelšana, atcelšana

arhīvs

Jura Jansona ievēlēšana Tiesībsarga amatā

2011.gada 28.februārī beidzās tiesībsarga Romāna Apsīša darbības termiņš. Par nākamo tiesībsargu ar nedēļas nokavēšanos tika apstiprināts Juris Jansons, ko šim amatam izvirzīja opozīcijā esošais Saskaņas centrs. J.Jansons amatā tika ievēlēts 2011.gada 3.martā, ar 53 deputātu atbalstu. Viņa apstiprināšanu atbalstīja ne vien viņa oficiālie izvirzītāji - Saskaņas centrs, bet arī koalīcijā esošā Zaļo un zemnieku savienība, kā arī Par labu Latviju. „Vienotības” izvirzītā kandidāte Anita Kovaļevska guva 39 deputātu atbalstu.

 
Atslēgas vārdi: tiesībsargs, Jansons, Kovaļevska, Saskaņas centrs, ZZS, Vienotība, cilvēktiesības.
 
uz augšu
 
Vienotība kandidātus meklē, bet neizvirza

Tiesībsargu amatā apstiprina Saeima. 9.Saeimas laikā ievēlētā tiesībsarga Romāna Apsīša pilnvaras beidzās 2011.gada sākumā. 10.Saeimā ievēlētās partijas kavējās ar nākamo kandidātu izvirzīšanu šim amatam. Saeima noteica, ka kandidātus šim amatam jāizvirza līdz 2011.gada 10.februārim, lai pagūtu kandidātus apspriest gan frakcijās, gan komisijās. Lai arī koalīcijas līdere „Vienotība” medijiem minēja, ka uzrunā vairākus kandidātus (tika minēti I.Čepāne, J.Briede, E.Levits, R.Kārkliņa, A.Guļāns, u.c.), oficiāli neviens kandidāts netika izvirzīts. 
2011.gada 1.februārī valdības vadītājs Valdis Dombrovskis (V) medijiem paziņoja, ka abas koalīcijas apvienības Tiesībsarga amatam izvirzīs vienu kopīgu kandidātu. Vienotības frakcijas vadītājs Saeimā, Dz.Zaķis medijiem pauda pārliecību, ka izdosies vienoties par visas Saeimas – gan pozīcijas, gan opozīcijas atbalstu vienam kandidātam.
 
uz augšu
 
Pagarina termiņu

2011.gada 10.februārī Tiesībsarga kandidātu pieteikšana tika pagarināta par nedēļu – līdz 17.februārim. Kā ziņoja LETA, Saeimas trim lielākajām frakcijām patlaban ir nevis problēmas vienoties par kādu tiesībsarga amata kandidātu, bet gan atrast cilvēku, kurš piekristu kandidēšanai.
 
uz augšu
Saskaņas centrs tiesībsarga amatam izvirza Juri Jansonu, ZZS lauž norunu ar Vienotību

Visbeidzot 2011.gada 10.februārī opozīcijā esošais Saskaņas centrs paziņoja, ka šim amatam varētu virzīt Juri Jansonu, Rīgas slimokases likvidatoru, kurš iepriekš bijis arī Juridiskās palīdzības administrācijas vadītājs. SC frakcijas vadītājs J.Urbanovičs aģentūrai LETA bija norādījis, ka tad, "ja Jansonam būs atbalsts "Vienotības" un ZZS frakcijās vai vismaz vienā no šīm frakcijām, tad mēs viņu virzīsim kā mūsu oficiālo kandidātu tiesībsarga amatam. Tas tiks darīts tikai tad, ja redzēsim, ka varam rēķināties ar deputātu balsīm".
Pēc SC izvirzītā kandidāta koalīcijā esošā apvienība ZZS paziņoja, ka ir gatava atbalstīt SC virzīto Jansonu. Tādējādi ZZS neievēroja iepriekš Vienotības pausto apņemšanos, ka koalīcijas partijas kopīgi virzīs oficiālu tiesībsarga amata kandidātu.
 
J.Jansons oficiāli Tiesībsarga amatam tika izvirzīts 2011.gada 16.februārī. 
 
Publiski tika izteikts minējums, ka J.Jansona kandidatūra patiesībā varētu būt ZZS izvēlēta, taču SC viņu izvirzījis. Šādas aizdomas medijiem izteica arī ministru prezidents V.Dombrovskis. ZZS reģionālās partijas “Latvijai un Ventspilij” vadītājs, Ventspils mērs A.Lembergs medijiem apgalvoja, ka nepazīst tiesībsarga amata kandidātu Juri Jansonu. Lembergs atzina, ka tikai apskatījies J.Jansona anketu jeb CV, bet ar viņu nekad nav ticies (LETA,17.02.2011.)
 
uz augšu
Apšauba Jansona piemērotību

Viņa piemērotību Tiesībsarga amatam kritizēja cilvēktiesību eksperti, norādot uz A.Kovaļevskas lielāku piemērotību šim amatam. Mārtiņš Mits, Rīgas Juridiskās augstskolas prorektors ziņu aģentūrai LETA komentēja, ka „virzot tiesībsarga amatam pretendentu, kuram nav nepieciešamās pamatkvalifikācijas cilvēktiesību jomā, politiķi parāda, ka viņi neizprot tiesībsarga institūcijas būtību un to, kādas funkcijas tai ir jāveic.(..) Apvienības "Saskaņas centrs" izvirzītais kandidāts - "Rīgas slimokases" likvidators Juris Jansons - nav pazīstams ar savām cilvēktiesību aktivitātēm, tādēļ nav iespējams spriest par viņa zināšanām šajā jomā. Viņam nav arī autoritātes, kas ir nepieciešama šim amatam. Tiesībsarga institūcija balstās uz paša tiesībsarga autoritāti. Viņam nav juridiski saistoši lēmumi. Tiesībsarga ietekme balstās uz to, ka viņa atzinumiem ir liels svars, jo šādus atzinumus un ieteikumus veic cilvēks ar lielu pieredzi un autoritāti, tādēļ tie tiek īstenoti". 
 
uz augšu
Vienotība tiesībsarga amatam izvirza Anitu Kovaļevsku

Vienotība paziņoja, ka šim amatam izvirzīs savu kandidātu, kurš būs "galvastiesu pārāks" par Juri Jansonu. 17.februārī Vienotība paziņoja, ka viņu oficiālais kandidāts Tiesībsarga amatam ir Anita Kovaļevska, Administratīvās rajona tiesas tiesnese, kura iepriekš ir strādājusi arī Tiesībsarga birojā. Arī nacionālā apvienība „Visu Latvijai” un TB/LNNK paziņoja, ka balsojumā atbalstīs A.Kovaļevsku.
 
Lai arī dienu pirms Saeimas balsojuma par tiesībsargu, „Vienotības” valde izplatīja paziņojumu, kurā aicināja ZZS neriskēt ar valdības stabilitāti, atbalstot opozīcijā esošo SC virzīto tiesībsarga amata kandidātu, varēja iepriekš prognozēt, ka A.Kovaļevskas kandidatūra balsojumā nebūs Saeimas vairākuma atbalsts.
 
uz augšu
 
 „Politiskais tirgus” un nesaskaņas koalīcijā

Kolīdz SC nosauktajam kandidātam Jansonam atbalstu pauda koalīcijas partneris ZZS, „Vienotība” šo ZZS soli asi kritizēja, norādot uz koalīcijas līgumu, kas paredz, ka koalīcijas partneri nedrīkst atbalstīt opozīcijas ierosinājumus bez iepriekšējas saskaņošanas. Kandidātu izvirzīšana bija viens no kārtējiem signāliem koalīcijas līguma vājumam. 
 
Vienotības līdere S.Āboltiņa izteicās, ka  viņa esot par 100% pārliecināta, ka par SC un ZZS izvirzīto kandidātu Jansonu esot notikusi politiskā tirgošanās. "Nav pieņemamas metodes, kā tas izdarīts," uzsvēra Āboltiņa. 
Taču asie izteikumi par koalīcijas partnera rīcību nesekoja izmaiņas koalīcijas sastāvā, Vienotība, līdzīgi kā negatīvajā balsojumā par A.Judinu AT tiesneša amatam, atzina savu bezspēcību.
uz augšu
 
J.Jansonu ievēl tiesībsarga amatā

2011.gada 3.martā tiesībsarga amatā uz 5 gadiem tika ievēlēts Juris Jansons. Balsojums bija slēgts, taču Saeimā pārstāvētās partiju apvienības SC, ZZS un PLL jau iepriekš medijiem un debatēs pirms balsojuma pauda atbalstu Jansonam. Par Jansonu nobalsoja 53 deputāti, pret nobalsoja 40 deputāti. Par otru kandidāti A.Kovaļevsku balsoja Vienotības un VL – TB/LNNK pārstāvji. Par viņas kandidatūru nobalsoja 39 deputāti, bet pret bija 54. Par derīgām balsošanas zīmēm tika atzītas 93, savukārt četras tika atzītas par nederīgām.
 
Uzreiz pēc ievēlēšanas J.Jansons žurnālistiem sacīja, ka viens no viņa galvenajiem uzdevumiem jaunajā amatā būs mainīt kārtību, kādā tiesībsargs tiek izraudzīts, lai turpmāk šis process notiktu demokrātiskāk un saprotamāk. Tāpat jaunais tiesībsargs solīja papildināt savas zināšanas cilvēktiesību jautājumos Jaunievēlētais tiesībsargs J.Jansons 2011.gada 17.martā Saeimā nodeva Tiesībsarga zvērestu. Mēnesi pēc J.Jansona ievēlēšanas amatā, LTV raidījums De facto, uzraugot J.Jansona apņemšanos papildināt savas zināšanas cilvēktiesību jautājumos, atkārtoti devās pie tiesībsarga un uzdeva jautājumu par otrās paaudzes cilvēktiesībām, taču arī šoreiz J.Jansons nevarēja kompetenti atbildēt.
 
Avoti:
LETA: Koalīcija meklēs vienu kandidātu tiesībsarga amatam, 01.02.2011.
LETA: Zaķis cer uz visas Saeimas atbalstītu tiesībsarga amata kandidātu, 03.02.11.
LETA: Saeimai esot problēmas ar tiesībsarga amata kandidāta atrašanu, 09.02.2011.
LETA: papildināta – SC tiesībsarga amatam piedāvā apspriest Jura Jansona kandidatūru, 13.02.2011.
LETA: Mits: Politiķi neizprot tiesībsarga institūcijas būtību, 17.02.2011.
LETA: "Vienotība" tiesībsarga amatam izvirzīs tiesnesi Anitu Kovaļevsku, 17.02.2011.
LETA: Urbanovičs pārmet Saeimas priekšsēdētājai viņas izteikumus par Jansona izvirzīšanu tiesībsarga amatam, 17.02.2011.
LETA: Premjers: ZZS kļuvuši grūtāk prognozējami, 18.02.2011.
LETA: Senatore Briede noliedz, ka būtu aicināta kandidēt tiesībsarga amatam, 04.02.2011.
LETA: Lembergs nepazīstot tiesībsarga amata kandidātu Jansonu, 17.02.2011.
LTV Panorāma:  Āboltiņas komentārs
LTV Panorāma: Jansonu ievēl Tiesībsarga amatā
LTV De facto: Kam pieder vara koalīcijā?
LTV De facto: Vai tiesībsargs Jansons izpatiks valsts varai?

Atpakaļ uz sarakstu

Lūdzu, autorizējies!

Lai balsotu, lūdzu, autorizējies ar savu sociālo tīklu profilu! Tavi personas dati nebūs pieejami trešajām pusēm!