raksti

Okt 05 2018

VĒLĒT ĪSTO – IZPĒTI PARTIJU PRETKORUPCIJAS PRIEKŠLIKUMUS

 

Partiju piedāvājumi dzīves kvalitātes un labklājības uzlabošanai skan apņēmīgi: minimālā pensija 400 eiro, kas nav apliekama ar nodokli, ārstu algas vismaz 1700 eiro “uz rokas”, laba veselības aprūpe utt. Taču tikai dažas partijas programmās piedāvā nopietnus pretkorupcijas, ēnu ekonomikas un ekonomisko noziegumu mazināšanas pasākumus, kas palīdzētu valsts budžetā iekasēt vairāk naudas.

Izvērtējot partiju 4000 zīmju programmas no pretkorupcijas un sabiedrības līdzdalības aspektiem, dominē abstrakti solījumi. Ilgākā periodā saglabājas tendence, ka pretkorupcijas jautājumi parādās galvenokārt priekšvēlēšanu periodā kā lozungi pret valdošo eliti vai konkurentiem. Konkrētākie piedāvājumi pārsvarā iekļauj jautājumus, kas bijuši politiskajā darba kārtībā arī iepriekš, piemēram, pašvaldību referendumi, lielāks finansējums pretkorupcijas iestādēm. Partijas, kas nav bijušas pārstāvētas iepriekšējā Saeimā ienes jaunas idejas, bet tikai dažas no tām vērtējamas kā labā prakse, ko Latvijai iesaka arī starptautiskie eksperti, piemēram, specializētas tiesas izveidi ekonomisko un finanšu noziegumu izskatīšanai. Vairākus svarīgus jautājumus, tostarp valsts finansējuma dubultošanu politiskajām partijām un lobēšanas atklātības veicināšanu programmās atrast nevar.

Pārskats par politisko partiju pretkorupcijas priekšlikumiem izdalot tos četrās kategorijās: konkrēti priekšlikumi, vispārīgi priekšlikumi, lozungi un bīstami priekšlikumi:

Partija

Pretkorupcijas solījumi

Vērtējums

Jaunā Vienotība

Valsts prezidenta vēlēšanas Saeimā atklātā balsojumā. Publiskot materiālus sabiedrībai nozīmīgos kriminālprocesos, kuros iesaistītas valsts amatpersonas. Lietas iztiesāt divos gados. Atvērt tirgu starptautiskiem speciālistiem maksātnespējas administrēšanai. Pietiekami resursi efektīvai ekonomisko noziegumu izmeklēšanai. OECD labas pārvaldības vadlīnijas valsts un pašvaldību kapitālsabiedrību pārvaldē. Ieviest pašvaldību referendumus. Pašvaldību informatīvie izdevumi brīvi no komercreklāmas un politiskās aģitācijas. Lai stiprinātu NVO, iekļaut atbalstu sabiedriskā labuma organizācijām attaisnotajos izdevumos.

Partijas piedāvā konkrētus pretkorupcijas priekšlikumus. Ne visus priekšlikumus Delna rekomendē kā labu praksi. 

Jaunā konservatīvā partija

Koruptīvu projektu finansēšanas izbeigšana. Dzelzceļa elektrifikācijas projekta pusmiljarda eiro novirzīšana zinātnei. Spēcīga Nacionālās drošības biroja izveide, apvienojot KNAB, SAB un DP, kas valstī apkaros korupciju un rūpēsies par valsts drošību. Maksātnespējas administratoru darbs - tiešā valsts pakļautībā. Efektīvas tiesu sistēmas izveide. Tiesu priekšsēdētāju atbildība par tiesvedības procesu un tiesnešu profesionālās ētikas ievērošanu. Specializēta tiesa komercstrīdu, ekonomisko un finanšu noziegumu izskatīšanai.

Latvijas reģionu apvienība

Ēnu ekonomikas apkarošana. Izšķērdīgu iepirkumu izskaušana. Drošību uzraugošo institūciju darbības revīzija: efektīvas savstarpējās sadarbības nodrošināšana; racionāla valsts līdzekļu izmantošana. Atklāta Valsts prezidenta ievēlēšana. Sabiedrības iesaiste prezidenta izvēles procesā. Līdzekļu palielināšana korupcijas novēršanas pasākumu nodrošināšanai. 2% pašvaldību budžeta nodošana iedzīvotāju izlemšanai par prioritāri risināmiem jautājumiem.

LSDSP/KDS/GKL

Lai katrs Latvijas iedzīvotājs būtu pārliecināts, ka valsts aizsargās viņa tiesības dzīvot demokrātiskā, tiesiskā un drošā valstī. Deputātu darbības ierobežošana uz laiku, ne ilgāku par diviem sasaukumiem pēc kārtas. Lielākas iespējas sabiedrības iesaistei pašvaldību darbības kontrolē kā arī atbalsts pašvaldību referendumu likuma pieņemšanai. Maksātnespējas procesa administratoru un tiesu izpildītāju institūcijas iekļaut Tieslietu ministrijas sastāvā kā departamentus vai pārveidot par ministrijai pakļautībā esošām valsts iestādēm. Nav pieļaujams, ka Konkurences padome ar nepārdomātiem lēmumiem darbojas vienas formas interesēs.

Attīstībai / Par!

Tiesa ir savlaicīga, neviens nav nesodāms, spēcīgi un neatkarīgi tiesībsargi vienlīdz stingri apkaro arī lielo korupciju. Konkurence ir taisnīga - bez maksātnespējas krāpniekiem, bez OIK un citām "politbiznesa"shēmām. Samazināt pašvaldību skaitu vismaz trīs reizes. Kāpināt nodokļu ieņēmumus līdz 35% IKP, ievērojami samazināt ēnu ekonomiku, paplašinot nodokļu bāzi, atceļot izņēmumus un padarot nodokļu sistēmu progresīvāku un caurspīdīgāku.

Vispārīgi priekšlikumi.

Zaļo Zemnieku Savienība

Drošības risku novēršanai un tiesiskuma nodrošināšanai palielināsim sabiedriskās kārtības, tiesībaizsardzības un par korupcijas apkarošanu atbildīgo iestāžu un tiesu sistēmas rīcībspēju. Nodrošināsim sadarbību starp valsts un pašvaldību institūcijām un sabiedrību, veicināsim iedzīvotāju līdzdalību sabiedriskajos un politiskajos procesos.

Latviešu nacionālisti

Cīņa pret visa veida korupciju. Reorganizēt tiesu sistēmu atbilstoši demokrātiskas valsts iekārtai. Tiesnešus vēlēt uz 9 gadiem. Augstākās tiesas priekšsēdētāju un ģenerālprokuroru ierobežot ieņemt citus amatus. Privatizācijas izvērtēšana un atslepenošana. Valsts iepirkumos arhitektūras un būvniecības objektiem ir jāvadās pēc kvalitatīvākā piedāvājuma.

NA

Turpināsim modernizēt un attīstīt tieslietu un iekšlietu jomu, kā arī paaugstināt kvalifikācijas un atbildības kritērijus tiesnešiem, prokuroriem, policistiem un citām amatpersonām. Nodrošināsim valsts individuālu komunikāciju ar katru iedzīvotāju, izmantojot jaunu e-pakalpojumu.

Lozungu veida priekšlikumi vai tādi, kuri neietver specifiskus pretkorupcijas pasākumus.

Rīcības partija

Samazinot militāros izdevumus, palielināsim medicīnas, policijas un tiesu finansējumus. Mēs esam par godīgumu un atklātumu valsts un pašvaldību iestādēs, par iedzīvotāju tiesību ievērošanu, jāpalielina vēlētu pašvaldību finansiāla neatkarība un nozīme valsts pārvaldē. Uzsāksim reālu cīņu pret korupciju valsts pārvaldē.

No sirds Latvijai

Kopā ar Latvijas tautu mēs paaugstināsim atbildību par sevi un valsti un turpmāk nepieļausim Latvijas resursu izšķērdēšanu, bet nodrošināsim Latvijas strauju attīstību, katra cilvēka sociālo drošību un dzīvi labklājībā šajā un nākamajās paaudzēs. Esam par tautas vēlētu prezidentu. Nost ar izzadzējiem!

KPV LV

Likvidēt Koalīcijas padomi, jo Latvijas pārvaldību nevar uzticēt pelēkajiem kardināliem. Reformēt VID. Reformēt tieslietu sistēmu, lai jebkura tiesvedība Latvijā varētu tikt pabeigta gada laikā.

Latvijas centriskā partija

Duāla prezidentāla republika. Vienlīdzība likuma priekšā. Tiesību piešķiršanas ieviešana tautai atsaukt deputātus, kas zaudējuši tās uzticību. Biznesa atdalīšana no politikas. Personu, sabiedrības un valsts savstarpējā atbildība. Godīga un atvērta valsts un pašvaldību iepirkumu sistēma.

Saskaņa

Izbeigsim OIK afēru, nodrošināsim kompetentu un tiesisku tajā iesaistīto personu atbildības izvērtējumu. Nodrošināsim uz sadarbību ar sabiedrību vērstu policijas darbu.

Progresīvie

Ir jāpārtrauc noziedzīgās intereses un valsts insitūciju vājums, kas nav spējis mazināt ēnu ekonomiku Latvijā.

Latvijas Krievu savienība

Nodrošināt KNAB un drošības dienestu vadītāju rotāciju pēc līguma ar Baltijas un Ziemeļvalstīm. Atdzīvināt uzturēšanās atļauju piešķiršanas programmu personām, kas iegādājas nekustamo īpašumu Latvijā. Piešķirt Latvijas pilsonību apmaiņā pret investīcijām Latvijā vairāk nekā viena miljona eiro apmērā.

Par Alternatīvu

Nāves soda atjaunošana, t.sk. par ekonomiskiem noziegumiem. Latvija kļūst par prezidentālu valsti. Prezidentu ievēl tauta. Tikai prezidents veido un apstiprina Ministru kabinetu. Ministri nepārstāv politiskas partijas, bet tiek iecelti no nozares profesionāļu vidus. Vara pieder tautai! Visus svarīgus jautājumus, kas saistīts ar Latvijas Republiku, risināt caur tautas referendumu. Atklāti tiesas vienlīmeņa procesi pēc paātrinātam procedūrām ar pilnu īpašuma konfiskāciju bez apelācijām un kasācijām par koruptīviem noziegumiem un pedofiliju. Šajos gadījumos spriedums stājas spēkā un tiek izpildīts nekavējoši.

Bīstami. 

 

Pēdējās izmaiņas veiktas 06.10.2018

Atpakaļ uz sarakstu

Lūdzu, autorizējies!

Lai balsotu, lūdzu, autorizējies ar savu sociālo tīklu profilu! Tavi personas dati nebūs pieejami trešajām pusēm!