raksti

Okt 31 2019

Septiņi 13. Saeimas deputāti nav atturējušies nevienā plenārsēdes balsojumā

Apkopojot 13. Saeimas deputātu balsojumus plenārsēdēs no 06.11.2018.–30.09.2019., pretkorupcijas organizācija “Sabiedrība par atklātību – Delna” (Delna) secina, ka šī sasaukuma deputāti atturas daudz retāk nekā viņu priekšteči 12. Saeimā.[1]

Deputāti kopumā nepilna gada laikā balsoja “atturos” 1864 reizes, kas vienā plenārsēdē ir vidēji 47 reizes. Savukārt katrs deputāts apskatītajā periodā kopumā visos balsojumos atturējies vidēji 19 reizes[2], tas ir aptuveni 2,5 reizes mazāk nekā iepriekšējās Saeimas deputāti, kas 2017. gadā atturējās katrs vidēji 47 reizes.

Ievērojami vairāk balsojumos atturas opozīcijas deputāti un deputāti, kas pieder pie partijām, kas bija pārstāvētas arī 12. Saeimā. Frakcijas Saskaņa deputāti atturējušies visvairāk un viņu balsojumi sastāda 60 % no “atturos” kopskaita. Vidēji viens frakcijas Saskaņa deputāts atturējies 51 reizi, bet viens ZZS deputāts atturējies vidēji 24 reizes.

Koalīcijas deputāti atturējušies ievērojami mazāk. Jaunā vienotība – vidēji 17 reizes, Nacionālā apvienība – vidēji 15 reizes, bet vismazāk atturējušies jaunievēlētie deputāti. Attīstībai/PAR! atturējušies tikai vidēji 3 reizes katrs deputāts, KPV LV – 2 reizes, bet JKP 1,5 reizes. Pie frakcijām nepiederošie deputāti atturējušies vidēji 9 reizes.

Septiņi 13. Saeimas deputāti nav atturējušies nevienā Saeimas balsojumā: Dace Bluķe (AP!), Jānis Cielēns (JKP), Aivars Geidāns (KPV LV), Aldis Gobzems, Artuss Kaimiņš (KPV LV), Linda Liepiņa, Mārtiņš Šteins (AP!).

 

Ko nozīmē balsojums “atturos”?

  1. Viedokļa trūkums. Deputātu uzdevums ir pieņemt vai noraidīt lēmumus par labu sabiedrībai – balsojot “par” vai “pret”. Ja deputāts balso “atturos” var uzskatīt, ka viņam nav viedokļa par konkrēto jautājumu.
  2. Slēpts balsojums “pret”. Saeimas kārtības rullī noteikts, ka “atturos” balsis tiek pieskaitītas pie “pret” balsīm. Izņemot Satversmē paredzētos gadījumus, Saeima pieņem lēmumus ar klātesošo deputātu absolūto balsu vairākumu. Tātad balsīm “par” ir jābūt vairāk nekā balsīm “pret” un “atturos” kopā skaitot. Esošā sistēma pieļauj situāciju, ka tad, kad “par” balsu ir vairāk nekā “pret” balsojums tomēr ir negatīvs, jo “atturas” balsojums tiek pieskaitīts “pret” un ir izšķirošs.

 

Kāpēc Delna aicina atteikties no balsojuma “atturos”?                        

Delna uzskata, ka pašreizējā sistēma rada politisku strupceļu un aicina 13. Saeimu atbalstīt grozījumus Saeimas Kārtības ruļļa 139. panta 1. daļas pēdējā teikumā - "Par klātesošiem balsošanā uzskatāmi tie deputāti, kas balsojuši “par”, “pret” vai “atturas”” - svītrot vārdus „vai atturas”. Līdz ar to visus Saeimas lēmumus pieņemtu ar “par” balsu vairākumu vai noraidītu ar “pret” balsu vairākumu, un rezultātu nevarētu izkropļot ar maldinošo, izvairīgo “atturas” balsojumu. Tādējādi vairosim gan deputātu atbildību un atklātību, gan sabiedrības uzticību Saeimai, gan stiprināsim politisko sistēmu un demokrātiju Latvijā. Vai atturoties balsojumos deputāts vairo sabiedrības uzticību Saeimai?

 

Delna saka lielu paldies Delnas biedrei Dainai Krastiņai un Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas skolēnam Naurim Osim, kuri strādāja pie datu apkopošanas un analīzes.

 

Vairāk informācijas: Liene Gātere, biedrības “Sabiedrība par atklātību – Delna” direktore, liene.gatere@delna.lv, +371 67285585.

 

Apkopojums ir sagatavots ar Sabiedrības integrācijas fonda finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par materiāla saturu atbild biedrība “Sabiedrība par atklātību – Delna”.



[1] Apgalvojums balstīts uz datu salīdzinājumu ar Delnas veikto apkopojumu 2017. gadā, kad deputāti vidēji atturējās katrs 47 reizes: http://deputatiuzdelnas.lv/lv/jaunumi/raksti/12-saeimas-deputati-2017-gada-atturejusies-katrs-videji-47-reizes.html

[2] Aprēķinos nav ņemti vērā to deputātu balsojumi, kuri nolika mandātu 2019. gada janvārī un februārī uz laiku, lai pildītu ministru amatus.

 

Pēdējās izmaiņas veiktas 31.10.2019

Atpakaļ uz sarakstu

Lūdzu, autorizējies!

Lai balsotu, lūdzu, autorizējies ar savu sociālo tīklu profilu! Tavi personas dati nebūs pieejami trešajām pusēm!