Lai uzzinātu, kas tiek lemts Saeimas komisiju sēdēs, interesenti var pieteikt caurlaidi un ierasties uz komisijas sēdi klātienē, lasīt Saeimas mājas lapā publicētos sēžu protokolus vai lūgt komisiju izsniegt sēžu audio ierakstus. Iespēju sekot deputātu darbam it kā daudz. Tad, kāpēc Saeimai būtu jāpublisko komisijas sēžu audio ieraksti?
Pirmkārt, komisiju attieksme pret sēžu protokolu publicēšanu atšķiras. Dažas komisijas protokolus publicē jau nedēļas laikā pēc sēdes, kamēr citas tos nav publicējušas jau vairākus mēnešus. Arī apakškomisiju sēžu protokoli tiek publicēti reti un neregulāri. Atsevišķas komisijas fiksē to, ka par jautājumu notiek diskusija, citas fiksē arī, kuri dalībnieki piedalās diskusijā, un ir arī tādas komisijas, kas protokolos atspoguļo diskusiju saturu.
Otrkārt, komisiju protokoli nesniedz pilnvērtīgu informāciju par konkrētu deputātu balsojumiem. Protokolos tiek fiksēti tikai balsojumu rezultāti un netiek atspoguļots tas, kā nobalsojuši konkrēti deputāti. Uzzināt, kā konkrēts deputāts balsojis par jautājumu, iespējams tikai klātienē.
Treškārt, Saeimas mājas lapā nekur nav norādīts, ka ir iespējams iegūt audio ierakstus un kāda ir procedūra. Audio ierakstu izsniegšanu regulē iekšējs Saeimas normatīvais akts, kas nav publiski pieejams.
Ceturtkārt, komisiju pieeja ierakstu pieprasīšanai atšķiras. Dažās komisijās pastāv uzskats, ka var ierakstu arī neizsniegt, ja pieprasījums nav pietiekami pamatots. Atsevišķos gadījumos ierakstu iespējams iegūt jau nākamajā dienā, bet citos var nākties gaidīt pat vairākas nedēļas.
Biedrība Papardes Zieds pastāv no 1994.gada un aktīvi iesaistījās jau Latvijas pirmā reproduktīvās veselības likuma veidošanā. Pēdējos gados biedrība piedalījusies Izglītības likuma, Bērnu tiesību aizsardzības un citu likumu izstrādē, iesaistījusies arī deinstitucionalizācijas procesā un procesos, kas skar cilvēktiesību jautājumus. Šobrīd organizācijā strādā divi nepilna laika darbinieki, kuri seko Saeimas komisiju sēdēm un veic interešu aizstāvību.
Papardes Zieda valdes priekšsēdētāja Iveta Ķelle skaidro, kā sabiedrības interešu aizstāvjiem publiski pieejami audio ieraksti ļautu ietaupīt resursus:
"Ja ieraksti būtu publiski pieejami, tas atvieglotu mūsu darbu. Un visticamāk arī kāda cilvēka darbu Saeimā, kuram mēs regulāri prasam un vaicājam, un varbūt uzbāžamies nelaikā un nevietā."
Delna un PROVIDUS vērš uzmanību, ka pilnvērtīgai Saeimas darba iepazīšanai, svarīgi dzirdēt diskusijas parlamenta komisijās, kuru sēžu ieraksti šobrīd nav brīvi pieejami sabiedrībai. Lai mudinātu Saeimu vienoties par audio ierakstu publicēšanu, Delna izveidojusi iniciatīvu portālā „Manabalss.lv”.
Video tapis projektā „Valsts sagrābšanas pazīmju analīze: Latvijas gadījums”. Projektu daļēji finansiāli atbalsta fonds Atvērtās sabiedrības institūts (Foundation Open Society Institute) sadarbībā ar Atvērtās sabiedrības fondu (Open Society Foundations) Think Tank Fund un Sabiedrības integrācijas fondu. Par video saturu atbild Sabiedrība par atklātību - Delna.
Pēdējās izmaiņas veiktas 24.07.2017