raksti

Sep 30 2014
Foto: Lynne Hand, Flickr.com

Partiju profilos publiskoti dāsnākie ziedotāji

Kandidatiuzdelnas.lv papildināta informācija partiju profilos sadaļā "Finanses" – publiskoti partiju dāsnākie ziedotāji no šī gada maija līdz septembra vidum. Apkopotā informācija liecina, ka partijas „Zaļo un Zemnieku savienība”, “Vienotība”, „Saskaņa” un “Vienoti Latvijai” ziedotāju vidū ir visdāsnākie atbalstītāji, kas ziedojuši salīdzinoši visvairāk un kuriem rocība atļauj partijai atvēlēt salīdzinoši lielākas summas. Bieži tas ir maksimālais pieļaujamais apjoms - 16 000 eiro.

Atlasīti dāsnākie ziedotāji, kam bijusi lielākā ietekme uz partiju kasēm pirms vēlēšanām

Ziedojumu analīze veikta, izmantojot KNAB partiju finanšu datu bāzē atrodamos datus par lielākajiem ziedojumiem desmit Kandidatiuzdelnas.lv ietvaros analizētajām partijām - "Latvijas attīstībai", "Vienotība", "Vienoti Latvijai", "Nacionālā Apvienība", "Latvijas Reģionu Apvienība", "Jaunā Konservatīvā partija", "Latvijas krievu savienība", "Saskaņa", "Zaļo un zemnieku savienība" un "No sirds Latvijai".

Jāņem vērā, ka ziedojumi turpina pieaugt. 

Ziedojumi apkopoti par šī gada pēdējiem četriem mēnešiem no 13.maija līdz 16.septembrim un pieejami kopējā infografikā, taču jāņem vērā, ka tie turpina pieaugt. Turklāt, Kandidatiuzdelnas.lv partiju profilos lielākajai daļai partiju, izņemot pāris jaundibinātus politiskos spēkus, ir pieejama informācija par lielākajiem ziedotājiem arī kopš 2013.gada sākuma. Visi dati pieejami infogafikās un tabulās.

"Kandidatiuzdelnas.lv sadarbībā ar Lursoft īpašu uzmanību pievērsa katras partijas 20 lielākajiem ziedotājiem, identificējot šīs personas, viņu nodarbošanos un saistību ar partiju, kā arī sekmes publiskajos iepirkumos kopš 2012.gada. Uzskatām, ka tieši šo personu atvēlētājam finansējumam ir bijusi vislielākā ietekme uz partijas finanšu kopējo kasi pirms 12.Saeimas vēlēšanām, tāpēc vēlētājiem varētu būt noderīgi zināt, kas ir šie cilvēki, viņu iespējamie ienākumu avoti un saistība ar partiju," skaidro Gundars Jankovs, Delnas direktors. 

20 dāsnākie - ZZS un Vienotībai, neatpaliek arī No sirds Latvijai un Vienoti Latvijai

Iegūtie dati liecina, ka kopsummā vislielākos ziedojumus pēdējos četros mēnešos saņēmušas partijas un tajā ietilpstošās struktūras** - „Zaļo un zemnieku savienība” (662 701 eiro*), „Vienotība” (378 171 eiro*), „No sirds Latvijai” (362 261 eiro*), „Saskaņa” (292 359 eiro*) un „Vienoti Latvijai” (262 903 eiro*).

Lielākos ziedojumus no vienas personas saņēmas pie varas esošās partijas

Analizējot datus tikai par TOP 20 dāsnākajiem ziedotājiem, kopsummā lielākos ziedojumus no tiem saņēmušas šobrīd Latvijā pie varas esošās partijas un tajās ietilpstošās struktūras** - ZZS (256 048 eiro*) un „Vienotība” (199 812 eiro*), kā arī opozīcijā esošā Saskaņa (144 010 eiro).

Daudz neatpaliek arī citas jaundibinātas partijas - arī tām ir izdevies piesaistīt ziedotājus, kas bijuši īpaši dāsni. Starp lielākajām ziedojumu saņēmējām no jaunajiem politiskajiem spēkiem ir “No sirds Latvijai” (224 700 eiro) un “Vienoti Latvijai” (191 475 eiro), kas pietuvojas vai pat pārspēj pie varas esošās partijas. Kā nākamie lielāko ziedojumu saņēmēji ir “Latvijas attīstībai” (163 946 eiro) un „Saskaņa” (144 010 eiro).

Partijas, kuru kases papildinātas ar būtiski mazākām summām no personām, kas atļāvušās būt īpaši dāsnas, ir „Nacionālā Apvienība” (94 981 eiro), „Latvijas Krievu savienība” jeb bijusī PCTVL (70 449 eiro), „Latvijas Reģionu Apvienība” (51 133 eiro) un “Jaunā konservatīvā partija” (9 675 eiro).

Jauno partiju kasēs 20 lielākie ziedotāji nodrošinājuši vairāk nekā pusi visu ziedojumu

Jaunās partijas ir visatkarīgākās no īpaši dāsniem ziedotājiem

Ja vērtē, cik lielu pienesumu jeb īpatsvaru partijas kopējā kasē konkrētajā laika posmā atstājuši šie TOP 20 ziedotāji, tad situācija mazliet mainās – tieši jaunās partijas ir visatkarīgākās no īpaši dāsniem ziedotājiem. Vislielāko lomu kopējo saņemto ziedojumu vidū dāsnākie ziedotāji spēlē partijā „Latvijas attīstībai”, kur TOP 20 lielākie ziedotāji nodrošinājuši 87% visu ziedojumu. Kā nākamie ir Latvijas Reģionu Apvienība, kur tikai 20 cilvēki vien nodrošinājuši 76% visu ziedojumu. Daudz neatpaliek arī „Vienoti Latvijai”, kur divi desmiti atbalstītāju ir saziedojuši 73% no visas summas. Jaunās konservatīvās partijas ziedojumos TOP 20 atbalstītāju atnestais īpatsvars partijas kasē ir 67%, savukārt „No sirds Latvijai” – 62%.

Vienotības, Saskaņas, Nacionālās Apvienības un Latvijas Krievu Savienības ziedojumu portfelī 20 lielākie ziedotāji nodrošinājuši aptuveni vai gandrīz pusi visu saņemto ziedojumu, savukārt ZZS ir vienīgā partija, kur lielākie ziedotāji nodrošinājuši tikai 39% visu ziedojumu.

Dāsni bijuši uzņēmēji, zemnieki, maksātnespējas administratori, deputāti un paši kandidāti

Dāsnas summas partijām atvēlējuši arī bijušie vai esošie politiķi

„Partiju lielāko ziedotāju analīze liecina, ka to vidū joprojām dominē uzņēmēji, kas darbojas nekustamo īpašumu, farmācijas, informācijas tehnoloģiju un būvniecības jomās. Tajos atrodami arī lielo zemnieku saimniecību īpašnieki un maksātnespējas administratori,”  stāsta Gundars Jankovs. „Dāsnas summas partijām atvēlējuši arī bijušie vai esošie politiķi, Eiropas Parlamenta vai Saeimas deputāti, kā arī paši kandidāti. Jāņem vērā, ka saskaņā ar politisko partiju finansēšanas ierobežojumiem, fiziska persona partijai 2014.gadā var ziedot ne vairāk par 16 000 eiro.”

Lielāko ziedotāju vidū ir virkne cilvēku, kas ieņem amatus piecos un vairāk uzņēmumos. Amatu skaita ziņā rekordisti ir starp Vienotības ziedotājiem, kuru vidū dažs ieņem pat 27 dažādus amatus. Kopumā Vienotībai ziedojuši četri uzņēmēji, kas spēj savienot vairāk kā piecus amatus - J.Jansons (5 amati), M.Simanovičs (20 amati), A.Lūsiņš (23 amati), M.Kannenieks (27 amati). ZZS ziedotāju vidū ir divi uzņēmēji, kas dāsni ieskatījuši partijas kasēs lielas summas - G.Belevičs (7 amati) un M.Čerņavska (9 amati), viens no tiem ir arī deputāta kandidāts.

Par Kandidatiuzdelnas.lv

Kandidatiuzdelnas.lv ir bezpartejisks un alternatīvs informācijas avots vēlētājiem, žurnālistiem, studentiem un citiem interesentiem. Mājas lapa bija pieejama sabiedrībai jau pirms 10. un 11. Saeimas vēlēšanām, kā arī pirms Eiropas Parlamenta vēlēšanām šī gada pavasarī. Uz apkopotās informācijas bāzes pēc 11.Saeimas vēlēšanām tika izveidots arī 11.Saeimas uzraudzības portāls Deputatiuzdelnas.lv.

Projektu Kandidatiuzdelnas.lv finansiāli atbalsta Atvērtās Sabiedrības Institūts (Open Society Institute) sadarbībā ar Atvērtās Sabiedrības Iniciatīvu Eiropai (Open Society Initiative for Europe). Projekta sadarbības partneri informatīvā atbalsta nodrošināšanā ir Lursoft, BNS, Delfi, Ir.lv, Draugiem.lv, kā arī vairāki ārvalstu latviešu mediji un citi partneri.

Foto avotsLynne Hand, Flickr.com, Creative Commons Licence

*Kopsummas ir skatītas no 13.05.2014 līdz 16.09.2014, ņemot vērā tikai lielākos TOP 20 ziedotājus, ziedojumi partijām joprojām turpina augt. **ZZS (kopsumma veidojusies, analizējot Zaļo un Zemnieku savienību; Centrisko partiju «Latvijas Zemnieku savienība»; Latvijai un Ventspilij; Latvijas Zaļo partiju; Liepājas partiju); Vienotība (kopsumma veidojusies, analizējot VIENOTĪBA, partiju; Nacionālās VIENOTĪBAS apvienību (Partijas Jaunais laiks, partijas Pilsoniskā savienība un partijas Sabiedrība citai politikai apvienība, VIENOTĪBA.). Saskaņa (kopsumma veidojusies, analizējot Saskaņas Centru; Saskaņa, sociāldemokrātisko partiju); Latvijas attīstībai; Nacionālā apvienība (kopsumma veidojusies, analizējot Nacionālo apvienību «Visu Latvijai!» - «Tēvzemei un Brīvībai/LNNK»; Nacionālo bloku (Visu Latvijai! – Tēvzemei un Brīvībai/LNNK, Nacionālā apvienība); Apvienību «Tēvzemei un Brīvībai/TB/LNNK» (reorganizēta 24.01.2014); Visu Latvijai!, Partiju (reorganizēta 24.01.2014)); Latvijas Reģionu apvienība; Latvijas Krievu savienība (PCTVL- par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā), Jaunā konservatīvā partija, No sirds Latvijai, Vienoti Latvijai

Pēdējās izmaiņas veiktas 03.10.2014

Atpakaļ uz sarakstu

Lūdzu, autorizējies!

Lai balsotu, lūdzu, autorizējies ar savu sociālo tīklu profilu! Tavi personas dati nebūs pieejami trešajām pusēm!