raksti

Apr 24 2014
Foto: Flickr, Stephan Geyer

Par piešķirto vērtējumu Tatjanai Ždanokai

Lietotāju komentāros mūsu datu bāzē, sociālajos tīklos un citur internetā ir radušās diskusijas un jautājumi par to, kāpēc EP deputāta kandidāte Tatjana Ždanoka ir saņēmusi Delnas vērtējumu “Zems risks.” Daudziem lietotājiem tas šķiet pārāk zems vērtējums, ņemot vērā viņas profilā atspoguļoto informāciju un kandidātes nostāju un rīcību Krimas jautājumā.

Delnas direktors Gundars Jankovs skaidro: „Piešķirot vērtējumu kandidātiem, Delna vērtējumu piešķīra savas kompetences ietvaros – par korupcijas un citu kriminālnoziegumu, interešu konflikta, labas pārvaldības vai ētikas riskiem.

Delna ļoti rūpīgi vērtēja, vai par konkrētajiem gadījumiem un pārkāpumiem, kas atspoguļoti kandidāta profilā, ir uzsākts kāds formāls process no tiesībsargājošajām institūcijām – ierosināta pārbaude, piešķirts sods vai varbūt izteikts brīdinājums. Gadījumos, kad tas tika konstatēts no publiski pieejamās informācijas vai sazinoties ar šīm iestādēm, kandidāts saņēma augstāka riska vērtējumu. Uzsveram, ka Delnas vērtējumam ir tikai informatīvs raksturs, tas nav pielīdzināms vērtējumam, kādu ir tiesīgas sniegt tiesībsargājošās institūcijas mūsu valstī. 

Tatjanas Ždanokas biogrāfijā aprakstīti vairāki gadījumi, kuros ir tikai aizdomas par pārkāpumiem – piemēram, par naudas piesavināšanos, par slēpto reklāmu, kur lietas tika izbeigtas, savukārt par viņas vizīti Krimā Drošības policija pagaidām ir ierosinājusi pārbaudi, kurai vēl nav rezultātu.

Delna uzskata - kamēr šī kandidāte darbojas likuma normu ietvaros un nepārkāpj formālus noteikumus, viņas rīcība balansē uz ētikas, vārda brīvības un sliktas finanšu, politiskās reklāmas vai citu resursu pārvaldības robežas. Līdzko Ždanokas lietas gadījumā tiks pieņemti kādi lēmumi no tiesībsargājošām institūcijām, Delna mainīs savu vērtējumu atbilstoši vienotiem kritērijiem. Visi datu bāzē atlasītie kandidāti tiek vērtēti pēc vienotiem kritērijiem un netiek izdarīti izņēmumi. Pagaidām Delna aicina vēlētājus šo informāciju izvērtēt atbilstoši saviem ētikas un morāles standartiem.

Uzskatām, ka diskusija par Ždanokas vērtējumu parāda sabiedrības viedokli un neiecietību pret kandidātes aktivitātēm, tomēr vēlamies vērst uzmanību, ka likumdevējs ir radījis tādu tiesisko regulējumu, kas nepieļauj sodīšanu pie acīmredzami nepieņemamām darbībām.

Tāpēc vēlreiz uzsveram, ka Delnas vērtējumam ir informatīvs raksturs un Delnai nav tiesību kompetentu iestāžu vietā pieņemt lēmumus. Katra vēlētāja rīcībā ir pieejama informācija par kandidātiem un izvērtējot to, ir iespēja mainīt partiju saraksta sastāvu, izdarot atbildīgu lēmumu nobalsojot un izdarot izmaiņas vēlēšanu biļetenā."

Pēdējās izmaiņas veiktas 24.04.2014

Atpakaļ uz sarakstu

Lūdzu, autorizējies!

Lai balsotu, lūdzu, autorizējies ar savu sociālo tīklu profilu! Tavi personas dati nebūs pieejami trešajām pusēm!