raksti

jan 28 2016
Foto: Delna

Kad privātais sektors pārņem iniciatīvu

Šodien informējam plašāku sabiedrību par domnīcas PROVIDUS un Sabiedrības par atklātību „Delna” projekta „Valsts sagrābšanas pazīmju analīze” pirmo divu mēnešu rezultātu apkopojumu - "Kad privātais sektors pārņem iniciatīvu". Projekts „Valsts sagrābšanas pazīmju analīze” tika uzsākts 2015. gada novembrī, veicot Saeimas monitoringu, kurā aplūkoja likumdošanas iniciatīvas un amatpersonu iecelšanas procesus Saeimā.

Monitoringa pirmajā posmā kā nozīmīgi novērojumi ir jāatzīmē atsevišķi gadījumi, kad deputāti iesniedz priekšlikumus svarīgiem likumprojektiem, taču nespēj vai nevēlās tos pamatot. Deputātu vietā komisiju sēdēs, grozījumus par Enerģētikas, Elektronisko plašsaziņas līdzekļu un “Par akcīzes nodokļa” likumu izskatīšanu, konkrētu priekšlikumu pamatošanu, uzņēmās privātā sektora pārstāvji.

Lobētāju un citu privātā sektora pārstāvju iespējas paust savu viedokli nav nekas slikts, taču uz valsts sagrābšanas procesu norāda varbūtība, ka deputāts šķietami tiek izmantots kā biznesa interešu īstenošanas kanāls, kuram pašam nav viedokļa un argumentācijas.

“Monitoringa veikšana palīdzējusi identificēt dažādus problēmjautājumus, kas palīdz gūt labāku izpratni par norisēm Saeimā un iespējamajiem valsts sagrābšanas riskiem. Jau uzsākot monitoringu novērojams tas, ka darba stils dažādajās Saeimas komisijās ir ļoti atšķirīgs un šī specifika ir jāņem vērā, izdarot secinājumus par novēroto. Tāpat var secināt, ka deputātiem ir dažādos līmeņos izpratne par likumdošanas procesa norisi. Atsevišķos gadījumos tā vietā, lai diskutētu par jautājuma būtību, izvēršas diskusija par procedūru kādā likumprojektu iespējams pieņemt,” tā par pirmajiem rezultatiem izsakās PROVIDUS pētnieks Olafs Grigus.

PROVIDUS pētnieks Valts Kalniņš skaidro, ka “monitoringa pirmie rezultāti mudina atgriezties pie diskusijas par to, kādām vajadzētu būt prasībām attiecībā uz pamatojumu priekšlikumiem, kas tiek iesniegti Saeimā izskatāmiem likumprojektiem. Ir tikai apsveicami, ka dažādu interešu pārstāvjiem ir iespējas brīvi paust viedokļus Saeimas komisijās, taču uzticību Saeimai grauj katrs gadījums, kad deputāts izskatās kā formāls priekšlikuma parakstītājs, kas pats nespēj iesniegto aizstāvēt”.

Detalizēta atskaite par katru pētīto likumprojektu un atzinumiem atrodama mājas lapā http://www.deputatiuzdelnas.lv/

Projektu finansiāli daļēji atbalsta fonds Atvērtās sabiedrības institūts (Foundation Open Society Institute) sadarbībā ar Atvērtās sabiedrības fondu (Open Society Foundations) Think Tank Fund

Pēdējās izmaiņas veiktas 29.01.2016

Atpakaļ uz sarakstu

Lūdzu, autorizējies!

Lai balsotu, lūdzu, autorizējies ar savu sociālo tīklu profilu! Tavi personas dati nebūs pieejami trešajām pusēm!