raksti

Sep 19 2014
Foto: Jason Howie, Flickr.com

Infografika: interneta vidē atsaucīgāko un aktīvāko deputātu tops

Sabiedriskās politikas centrs PROVIDUS sadarbībā ar Kandidatiuzdelnas.lv ir izveidojis interneta vidē pašu atsaucīgāko un aktīvāko deputātu topu. Vairāk nekā 30 topā iekļautie tautas priekšstāvji ieguvuši ļoti augstu punktu skaitu, taču viņiem uz papēžiem min desmit citi kolēģi. Tas liecina, ka 11.Saeimas sasaukuma laikā deputātiem komunikācija sociālajos tīklos un atbildēšana uz sabiedrības jautājumiem internetā vairs nav izņēmums, bet jau kļuvusi par normu.

21.gs. deputātam jābūt sociālajos tīklos, tomēr daži deputāti interneta saziņu ignorē

No šodienas Sabiedrības par atklātību - Delna veidotajā interneta vietnē Kandidatiuzdelnas.lv ir pieejams 11.Saeimas atsaucīgāko deputātu tops. Šo sarakstu veidoja Sabiedriskās politikas centrs PROVIDUS, apkopojot datus par deputātu internetā publicētajiem rakstiem, blogiem, aktivitāti sociālajos tīklos, publiskām atbildēm uz vēlētāju jautājumiem, kā arī dalību 11. Saeimas komisiju sēdēs.

“Ideāls 21.gadsimta deputāts spēj atrast laiku ne tikai cītīgi piedalīties Saeimas darbā, bet arī nebaidās no tiešas komunikācijas ar vēlētāju Tviterī, Draugiem.lv vai Facebook.com. Viņš atbild uz jautājumiem, raksta savu blogu vai nepieciešamības gadījumā arī izvērstus tekstus interneta portāliem,” stāsta Iveta Kažoka, Sabiedriskās politikas centra PROVIDUS pētniece. “Bija prieks uzzināt, ka Latvijā atsaucīgu un aktīvu politiķu ir daudz. Aptuveni 32 jaunākā Saeimas sasaukuma deputātus var uzskatīt par īpaši aktīviem interneta komunikācijā. Turklāt savā pētījumā aptvērām tikai to 11.Saeimas sasaukuma daļu, kuriem bija ilgstošs Saeimas deputāta mandāts. Starp bijušajiem ministriem un viņu īslaicīgiem aizvietotājiem var atrast vēl citus interneta komunikācijas entuziastus. Iespēju sazināties ar sabiedrību internetā pilnīgi ignorē mazāk nekā 10 deputāti.”

Paši atsaucīgākie deputāti pārstāv dažādas partijas

Iegūstot 14 punktus no 14 iespējamiem, 11.Saeimas interneta telpā atsaucīgākie deputāti ir bijuši Juris Viļums (agrāk Reformu partija, šobrīd – Latvijas Reģionu Apvienība), Andrejs Judins (Vienotība) un Romāns Naudiņš (Nacionālā apvienība). Tautas priekšstāvju tops, kur sarindoti deputāti, kas nopelnījuši vismaz 10 punktus, ir atrodams infografikā zemāk, kā arī metodoloģijas aprakstā šeit

Deputātu atsaucīguma rādītāji ļāva apkopot arī 11.Saeimas vēlēšanu sarakstu vidējās aktivitātes rādītājus. Tie liecina, ka vidēji paši aktīvākie interneta komunikācijas lietotāji ir Nacionālās Apvienības deputāti (9.9 punkti no 14), viņiem seko deputāti, kas kandidēja no Reformu partijas saraksta (8.4) un Vienotības saraksta (7.4.) 

Lai gan vairāki Saskaņas Centra deputāti ir atrodami Top 20 (Valērijs Agešins, Boriss Cilevičs, Andrejs Elksniņš), tomēr šī saraksta kopējie rādītāji ir zemāki nekā citām frakcijām. Jāņem vērā, ka daudzi šīs apvienības deputāti gandrīz neizmanto internetu komunikācijai ar vēlētājiem. SC vidēji var uzrādīt tikai 4.9 interneta atsaucīguma punktus no 14. Tikai par punkta desmitdaļu labāks rezultāts ir Zaļo un zemnieku savienībai (5.0 punkti).

Deputātu komunikācijas tendences – 45% aktīvi sociālajos tīklos, tikpat tos ignorē

“Izšķiršanās par publisku komunikāciju sociālajos tīklos ir nopietna izvēle – mūsu dati liecina, ka deputāti šo izvēli uztver „visu vai neko” kategorijās jeb krīt galējībās”, stāsta Iveta Kažoka. “Vislabāk to raksturo attiecība 45:10:45. Aptuveni 45% aktīvi stāsta par politiku un savu ikdienu Tviterī, Draugiem.lv vai Facebook.com plašākai sabiedrībai pieejamās lapās. Tāds pats deputātu īpatsvars sociālos tīklus kā komunikācijas līdzekli pagaidām ignorē. Pa vidu starp šīm grupām ir tikai desmit procenti, kas, lai gan savā dzīvē ir publicējuši vairāk nekā vienu tvītu vai publiski redzamu sociālo tīklu ierakstu, tomēr caurmērā sociālos medijus izmanto reti. Latvijai specifiska tendence ir tā, ka latviešu valodā rakstošie deputāti iecienījuši Twitter, kamēr krievu valodā rakstošie deputāti biežāk sazinās Facebook.”

Veidojot virtuāli atsaucīgāko deputātu topu, kā papildus kritērijs tika izmantots komunikācija rīkā Gudrasgalvas.lv, kur vēlētāji 10. un 11.Saeimas laikā varēja uzdot publiski redzamus jautājumus deputātiem. Vairāk nekā puse deputātu šajā laika posmā uzrakstīja vismaz vienu atbildi uz saņemtajiem jautājumiem, 20% no visiem deputātiem atbildēja uz teju vai visiem. Šo komunikācijas rīku uzturēja Sabiedriskās politikas centrs PROVIDUS, un tas būs komunikācijai ar deputātiem pieejams līdz vēlēšanām, bet pēc tam tiks arhivēts.

17 deputāti ir īpaši čakli blogotāji

Daži no tiem deputātiem, kas neatzīst publisku īsa formāta komunikāciju internetā, tomēr centās sabiedrību sasniegt arī elektroniskajā vidē, publicējot savus rakstus, blogus vai atskaites par darbu Saeimā. Arī šāda veida saziņa tika uzskaitīta pētījuma ietvaros, papildus punktus dodot tiem deputātiem, pie kuru e-vidē publicētajiem rakstiem bija pievienotas atsauksmju vai jautājumu uzdošanas iespējas.

I.Kažoka: “17 deputāti izrādījās īpaši čakli blogotāji un plašāku rakstu rakstītāji, lai gan vairāk nekā puse deputātu kopš 2011.gada vēlēšanām publicējuši vismaz vienu interneta vidē brīvi pieejamu rakstu. Deputāti, kas raksta latviešu valodā, savus rakstus parasti publicē portāla Delfi versijās, Ir.lv blogos, la.lv vai savās mājaslapās, kamēr deputāti, kas primāri sazinās krievu valodā, izmanto Rus.delfi.lv un Imhoclub.lv. Daži deputāti, lielākoties no Saskaņas Centra, savas pārdomas sabiedrībai vēlas un spēj piedāvāt gan latviski, gan krieviski.”

Lai pārliecinātos, ka deputāts, aktīvi sazinoties ar vēlētājiem internetā, nepiemirst par Saeimas darba mazāk aizraujošiem elementiem, atsaucīgāko deputātu topa veidotāji papildus punktus piešķīra par čakli apmeklētām  Saeimas komisiju sēdēm. Šī kritērija nozīmība gan bija uz pusi mazāka nekā citiem kritērijiem, taču, ja šis kritērijs netiktu iekļauts, deputātu izkārtojums būtu atšķirīgs. Iegūtie dati liecina, ka Saeimas ikdienas darbs nav šķērslis aktīvai komunikācijai internetā.

Par Kandidatiuzdelnas.lv

Kandidatiuzdelnas.lv ir bezpartejisks un alternatīvs informācijas avots vēlētājiem, žurnālistiem, studentiem un citiem interesentiem. Mājas lapa bija pieejama sabiedrībai jau pirms 10. un 11. Saeimas vēlēšanām, kā arī pirms Eiropas Parlamenta vēlēšanām šī gada pavasarī. Uz apkopotās informācijas bāzes pēc 11.Saeimas vēlēšanām tika izveidots arī 11.Saeimas uzraudzības portāls Deputatiuzdelnas.lv.

Projektu Kandidatiuzdelnas.lv finansiāli atbalsta Atvērtās Sabiedrības Institūts (Open Society Institute) sadarbībā ar Atvērtās Sabiedrības Iniciatīvu Eiropai (Open Society Initiative for Europe). Projekta sadarbības partneri informatīvā atbalsta nodrošināšanā ir Lursoft, BNS, Delfi, Ir.lv, Draugiem.lv, kā arī vairāki ārvalstu latviešu mediji un citi partneri.

Foto avots: Jason Howie, Flickr.com, Creative Commons Licence

Pēdējās izmaiņas veiktas 23.09.2014

Atpakaļ uz sarakstu

Lūdzu, autorizējies!

Lai balsotu, lūdzu, autorizējies ar savu sociālo tīklu profilu! Tavi personas dati nebūs pieejami trešajām pusēm!