raksti

Jūn 18 2016

DISKUSIJĀ PAR KNAB UZSVER BIROJA IEKŠĒJO KONFLIKTU IETEKMI UZ KORUPCIJAS APKAROŠANU

2016.gada 17.jūnijā Sabiedrība par atklātību – Delna kopā ar domnīcu PROVIDUS rīkoja konferenci  KNAB DARBA REZULTĀTI UN PRIEKŠNIEKA ATLASES PROCESS. Konference tika organizēta divu paneļdiskusiju veidā. Pirmajā diskusijā pretkorupcijas un labas pārvaldības eksperte Līga Stafecka prezentēja pētījumu par KNAB darbu J.Streļčenoka vadībā kopš 2011.gada, otrajā diskusijā tika apspriesti kritēriji un metodes, ar kuru palīdzību konkursā izvērtēt KNAB priekšnieka amata pretendentu kompetences.

Līga Stafecka uzsvēra nebeidzamos biroja iekšējos konfliktus, nespēju rast kompromisus un situācijas negatīvo ietekmi uz KNAB tēlu sabiedrībā, uzticības krišanos un potenciālo priekšnieka amata kandidātu motivācijas trūkumu nākt uzlabot rādītājus. Tāpat pētniece norādīja uz pieticīgajiem KNAB korupcijas apkarošanas rezultātiem, kas neatbilst sabiedrības gaidām. Biroja rezultativitātes un lietās notiesāto personu skaita kritumu Stafecka skaidroja ar pieredzējušu darbinieku aiziešanu no KNAB, īpaši no apkarošanas nodaļas, un politiskās gribas trūkumu stiprināt korupcijas apkarošanu Latvijā. KNAB un Streļčenoka darbs vairakkārt ticis vērtēts, taču vērtēšana līdz šim atgādinājusi darbības imitāciju. Stafecka atklāja, ka analīzes gaitā aicināta sniegt paskaidrojumus Kriminālpolicijai par pētījumā izmantotajiem avotiem.

Latvijas Universitātes profesore Skaidrīte Lasmane korupcijas apkarošanu un KNAB rezultātus skaidroja no varu sadursmju teorijas un elites līmeņa korumpantu iespējām ietekmēt korupcijas apkarošanu. Profesore aicināja stiprināt biroju un attīstīt iestādes sadarbību ar valsts institūcijām un nevalstiskajām organizācijām.

Diskusijā par KNAB priekšnieka atlases kritērijiem panelisti uzsvēra nepieciešamību pievērst lielāku vērību kandidātu vadības prasmju pārbaudei un aktīvi uzrunāt kvalificētus pretendentus.

Konferencē kā runātāji piedalījās: 12.Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas Korupcijas novēršanas apakškomisijas priekšsēdētājs Aleksejs Loskutovs, Valsts Kancelejas direktors Mārtiņš Krieviņš, vadītāju atlases kompānijas Pedersen&Partners pārstāvis Kaspars Kauliņš,  KNAB darba analīzes autore Līga Stafecka, Latvijas Universitātes vadošā pētniece Skaidrīte Lasmane. KNAB priekšnieks Jaroslavs Streļčenoks solīja konferencē piedalīties, tomēr neieradās. KNAB viedokli pauda priekšnieka vietniece Ilze Jurča. Paneļdiskusijas  moderēja PROVIDUS pētnieks un projekta “Valsts sagrābšanas pazīmju analīze: Latvijas gadījums” vadītājs Valts Kalniņš un Delnas jurists Gundars Jankovs

Konferences materiāli:

Konferences programma
Līgas Stafeckas prezentācija par KNAB darbu 2011-2016
Līgas Stafeckas prezentācija par KNAB priekšnieka atlases procesu
Skaidrītes Lasmanes prezentācija par varu sadursmi korupcijas apkarošanā
Fotogrāfijas no konferences

Pēdējās izmaiņas veiktas 18.10.2016

Atpakaļ uz sarakstu

Lūdzu, autorizējies!

Lai balsotu, lūdzu, autorizējies ar savu sociālo tīklu profilu! Tavi personas dati nebūs pieejami trešajām pusēm!