raksti

Jūl 20 2016

Diskusija par dabasgāzi sarunu festivālā LAMPA

2016.gada 1.-2.jūlijā Cēsu pils parkā notika fonda DOTS organizētais sarunu festivāls LAMPA, kur Delna un PROVIDUS piedalījās ar vairākiem pasākumiem, arī kopīgi organizētu diskusiju “Dabasgāzes liberalizācijas aizkulises”. 

Ņemot vērā dabasgāzes liberalizācijas procesa izraisīto plašo rezonansi sabiedrībā, aicinājām uz sarunu enerģētikas ekspertus un jautājuma virzīšanā iesaistītās puses, lai izgaismotu lēmumu pieņemšanas aizkulises, kas sabiedrībai palikušas nezināmas. Veicot Saeimas monitoringu novērojām, ka Enerģētikas likuma izskatīšanas gaitā Saeimas sēdēs dominēja privātā sektora pārstāvji, kas atsevišķus deputātu virzītus priekšlikumus izskaidroja detalizētāk nekā pats priekšlikumu iesniedzējs. Dažkārt deputātiem vispār nebija viedokļa un viņi centās norobežoties no atbildības, atsaucoties uz izpildvaras plašo analītisko kapacitāti. Atsevišķi deputāti pauda bažas par likuma izskatīšanas laika rāmi un termiņiem, norādot, ka, iespējams, izpildvaras pārstāvji apzināti vilcinājuši procesu, lai beigās panāktu sasteigtu un kādām slēptām interesēm labvēlīgu rezultātu.

Diskusijas pirmajā daļā Latvijas Radio žurnālists Gunārs Valdmanis prezentēja projektā “Valsts sagrābšanas pazīmju analīze: Latvijas gadījums” veikto pētījumu “Dabasgāzes tirgus liberalizācija Latvijā: iespējamās valsts sagrābšanas izpausmes”, kurā analizēja procesus no 2004. gada līdz 2016. gadam. Pētnieks uzsvēra, ka reformu pamatoti var uzskatīt par komplicētu procesu un viņš identificēja vairākas epizodes, kurās politiķu rīcība radīja aizdomas par iespējamām valsts sagrābšanas izpausmēm.

Pirmkārt, Saeimas lēmumu rezultātā, dabasgāzes piegādes uzņēmumam „Latvijas Gāze” izdevās nozīmīgi pagarināt monopolstāvokli Latvijas tirgū. Otrkārt, lielākā daļa lēmumu tika pieņemti necaurspīdīgi, bez diskusijām par procesa ekonomiskajām un juridiskajām sekām. Treškārt, „Latvijas Gāzē” darbu sāka vairāki bijušie augsta līmeņa politiķi un amatpersonas. Ceturtkārt, Latvija atkāpusies no iepriekšējām elektroenerģijas nozares attīstības un ārpolitikas prioritātēm, kas paredzēja ierobežot Latvijas enerģētisko atkarību no dabasgāzes piegādēm. Pētnieks apliecināja, ka netika novērotas prettiesiska savu interešu lobēšana no uzņēmuma “Latvijas Gāze” puses.

Diskusijas dalībnieki kopumā pētījuma rezultātus neapstrīdēja. Valsts pārstāvji aizstāvēja tirgus liberalizācijas nepieciešamību, savukārt uzņēmuma “Latvijas Gāze” ilggadējais vadītājs Adrians Dāvis uzskatīja, ka liberalizācija, ja vispār notiks, notiks tikai uz papīra, jo citiem uzņēmumiem vienkārši nav pieejas nepieciešamajai infrastruktūrai, turklāt tirgus atvēršana liegtu regulatoram kontrolēt gāzes cenas.  Eksperti vienojās, ka valsts un privātajam sektoram nepieciešams vairāk komunicēt ar sabiedrību, sniedzot informāciju, lai mazinātu šaubas un neticību pieņemtajiem lēmumiem. Kā viens piemērs situācijai, kas netika pietiekami saprotami komunicēta, tika minēta Aigara Kalvīša nonākšana uzņēmumā “Latvijas Gāze”. Patiesībā Kalvīti plašā konkursā izvēlējās  neatkarīga kompānija.  

Diskusijā piedalījās: ilggadējs akciju sabiedrības “Latvijas Gāze” vadītājs Adrians Dāvis, Latvijas Radio ziņu dienesta žurnālists un pētījuma par Dabasgāzes tirgus liberalizāciju autors Gunārs Valdmanis, Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) padomes priekšsēdētājs Rolands Irklis, Ekonomikas ministra padomnieks par enerģētikas jautājumiem Jānis Patmalnieks,  partijas “Latvijas Attīstībai” valdes priekšsēdētājs un bijušais Ekonomikas ministrijas valsts sekretārs Juris Pūce, domnīcas PROVIDUS pētnieks Valts Kalniņš. Sarunu vadīja Delnas jurists Jānis Veide

Diskusijas programma

Pētījums “Dabasgāzes tirgus liberalizācija Latvijā: iespējamās valsts sagrābšanas izpausmes”

Pēdējās izmaiņas veiktas 19.10.2016

Atpakaļ uz sarakstu

Lūdzu, autorizējies!

Lai balsotu, lūdzu, autorizējies ar savu sociālo tīklu profilu! Tavi personas dati nebūs pieejami trešajām pusēm!